Էական արդյունքներ Տավուշի մարզում ապօրինի անտառահատումների և այս ոլորտում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարում
Տավուշի մարզի դատախազությունում ամփոփվել են 2019թ. առաջին 9 ամիսների ընթացքում ապօրինի ծառահատումների դեպքերի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործերի նախաքննության օրինականության, այդ բնույթի հանցագործությունների կանխման, բացահայտման աշխատանքների վիճակը:
Միտումների համեմատական վերլուծությունը փաստում է, որ նշված ժամանակահատվածում աճել է ինչպես ապօրինի անտառահատման դեպքերի առթիվ հարուցված, այնպես էլ դատարան ուղարկված քրեական գործերի թիվը: Միայն 2019թ. հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում Տավուշի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության ներքո հարուցվել է ապօրինի ծառահատումների դեպքերով 107 քրեական գործ, որոնցից Տավուշի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է ուղարկվել 22 քրեական գործ՝ 23 անձի վերաբերյալ: Ընդ որում՝ ամբողջ 2018թ. ընթացքում այս հանցակազմով  հարուցվել է թվով 109 քրեական գործ, այսինքն գրեթե նույնքան՝ որքան այս տարվա 9 ամիսներին: Իսկ դատարան ուղարկված գործերը մոտ 24 տոկոսով գերազանցում են ամբողջ 2018թ. արդյունքը (17 քրեական գործ՝ 22 անձի վերաբերյալ):  Միայն այս տարվա առաջին 9 ամիսներին դատարանում քննված գործերից մեղադրական դատավճիռներով արդեն իսկ ավարտվել է 19 քրեական գործ՝ 20 անձի վերաբերյալ:
Ապօրինի ծառահատումների դեպքերով հարուցվող քրեական գործերի քանակական աճի հիմնական պատճառը ոչ թե ապօրինի անտառահատման դեպքերի ավելացումն է, այլ նման դեպքերի հաշվառման, բացահայտման աշխատանքների արդյունավետության էական բարձրացումը: Դրան նպաստել են ՀՀ գլխավոր դատախազության նախաձեռնությամբ այս ոլորտում քրեական քաղաքականության էական խստացումը, ապօրինի ծառահատումների դեպքերի բացահայտման, հատումների և փայտանյութի տեղափոխման գործընթացի նկատմամբ վերահսկողության մեխանիզմների հստակեցումն ու կատարելագործումը,  ապօրինի ծառահատման դեպքերում վնասի հաշվարկման նոր սկզբուքնների կիրառումը, ինչպես նաև այս ոլորտում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ իրավապահ մարմինների կողմից սկսված և հետևողականորեն իրականացնող համալիր պայքարը:
Մասնավորապես, նշված ժամանակաշրջանում ՀՀ Տավուշի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման ներքո բազմաթիվ՝ թվով 18 քրեական գործեր հարուցվել և քննվել  են ապօրինի ծառահատումների և պաշտոնական հանցագործությունների հատկանիշների զուգակցմամբ: Մասնավորապես դրանցից 14-ը հարուցվել է ապօրինի ծառահատման և պաշտոնեական անփութության, 3-ը՝ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման, 1-ը՝ կաշառք ստանալու դեպքերի առթիվ: Նշված քրեական գործերով «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի և «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի 9 պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական անփութություն թույլ տալու համար, որոնցից 4 քրեական գործ 4 անձի վերաբերյալ ուղարկվել է դատարան: 2018 թվականի հունիս-հոկտեմբեր ամիսներին տեղի ունեցած չարաշահումների փաստով «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Իջևանի մասնաճյուղի մեկ պաշտոնատար անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ  հոդվածի (կաշառք ստանալու) 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար:
Ապօրինի ծառահատումների գործընթացում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի, հատկապես կանխարգման արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով դատարան ուղարկված քրեական գործերով դատախազությունն իրականացնում է խիստ պատժողական քաղաքականություն: Որպես կանոն, գործերի և ամբաստանյալների հետ կապված առանձնահատկությունները հաշվի առնելով՝ մեղադրողների կողմից միջնորդվում է հիմնական պատիժներին զուգահեռ նշանակել նաև լրացուցիչ պատիժներ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու տեսքով։
Շարունակում են միջոցներ են ձեռնարկվել նաև բնապահպանական հանցագործություններով պետության օրինական շահերին պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ: Մասնավորապես 2019թ. հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում միայն դատարան ուղարկված քրեական գործերով բնությանը պատճառված մոտ 17մլն ՀՀ դրամից արդեն իսկ մինչդատական վարույթի փուլում վերականգնվել է 6.7 մլն ՀՀ դրամ գումարը: Իսկ չվերականգնված գումարի մասով կալանք է դրվել մեղադրյալների շարժական և անշարժ գույքի վրա։

Значительные результаты в борьбе с незаконными рубками в Тавушской области и коррупционной преступностью в этой области
В прокуратуре Тавушской области были подведены итоги состояния законности предварительного следствия уголовных дел, возбужденных по случаю незаконных рубок за первые 9 месяцев 2019 года и работ по выявлению и предотвращению таких преступлений.
Сравнительный анализ тенденций показывает, что за указанный период увеличилось количество как уголовных дел, возбужденных в связи с незаконными рубками, так и направленных в суд. Только в период с 01.01.2019 до 16.10.2019 под процессуальным руководством прокуроров прокуратуры Тавушской области было возбуждено 107 уголовных дел по случаю незаконных рубок, из указанных дел 22 в отношении 23 лиц было направлено в суд первой инстанции общей юрисдикции Тавушской области. При этом за весь 2018 год на основании данного состава преступления было возбуждено 109 уголовных дел, то есть почти столько, сколько за 9 месяцев всего года. А количество дел, направленных в суд увеличилось примерно на 24 % (17 уголовных дел в отношении 22 лиц). Из дел с обвинительными заключениями, рассмотренных в суде за первые 9 месяцев сего года завершено 19 уголовных дел в отношении 20 лиц.
Основной причиной увеличения количества уголовных дел, возбужденных по случаям незаконных рубок является не увеличение случаев незаконных рубок, а значительное повышение эффективности регистрации и выявления таких случаев. По инициативе Генеральной прокуратуры РА этому способствовалси ужесточение уголовной политики в этой области, совершенствование механизмов надзора за процессом выявления случаев незаконных рубок и транспортировки древесины, применение новых принципов для расчета ущерба в случаях незаконной рубки, а также последовательно осуществляемая правоохранительными органами борьба против коррупционных преступлений.
В частности, за указанный период под процессуальным руководством прокуроров прокуратуры Тавушской области было возбуждено и рассмотрено 18 уголовных дел по случаю незаконных рубок и должностных преступлений. В частности 14 было возбуждено по случаю незаконной рубки и должностной халатности, 3 – злоупотребления полномочиями, 1 – получения взятки. По указанным уголовным делам в отношении 9 должностных лиц ГНКО Айантар и ГНКО Национальный парк Дилижан было предъявлено обвинение за должностную халатность, из них 4 направлено в суд. По фактам злоупотреблений, совершенных в период с июня по октябрь 2018 г., 1 должностному лицу ГНКО Айантар (Иджеванский филиал) было предъявлено обвинение за совершение деяний, предусмотренных ч. 1 ст. 311, ч. 3 ст. 311 и ч. 4 ст. 311 УК РА.
С целью повышения эффективности в борьбе против коррупционных преступлений в процессе незаконной рубки деревьев прокуратура проводит жестокую политику по уголовным делам, направленным в суд. Как правило, с учетом особенностей, связанных с делами и подсудимыми, сторона обвинения ходатайствует помимо основных наказаний назначить дополнительные наказания в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.
Также предпринимаются меры по направлению восстановления ущерба, нанесенного законным интересам государства в результате экологических преступлений. В частности в период с 01.01.2019 до 15.10.2019г. из суммы ущерба в размере 17 млн. драмов РА, нанесенного природе, в процессе досудебного производства по уголовным делам уже восстановлено 6.7. млн. драмов РА. А по остальной части суммы на движимое и недвижимое имущество обвиняемых наложен арест.