Էական արդյունքներ Տավուշի մարզում ապօրինի անտառահատումների և այս ոլորտում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարում
Տավուշի մարզի դատախազությունում ամփոփվել են 2019թ. առաջին 9 ամիսների ընթացքում ապօրինի ծառահատումների դեպքերի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործերի նախաքննության օրինականության, այդ բնույթի հանցագործությունների կանխման, բացահայտման աշխատանքների վիճակը:
Միտումների համեմատական վերլուծությունը փաստում է, որ նշված ժամանակահատվածում աճել է ինչպես ապօրինի անտառահատման դեպքերի առթիվ հարուցված, այնպես էլ դատարան ուղարկված քրեական գործերի թիվը: Միայն 2019թ. հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում Տավուշի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական հսկողության ներքո հարուցվել է ապօրինի ծառահատումների դեպքերով 107 քրեական գործ, որոնցից Տավուշի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է ուղարկվել 22 քրեական գործ՝ 23 անձի վերաբերյալ: Ընդ որում՝ ամբողջ 2018թ. ընթացքում այս հանցակազմով  հարուցվել է թվով 109 քրեական գործ, այսինքն գրեթե նույնքան՝ որքան այս տարվա 9 ամիսներին: Իսկ դատարան ուղարկված գործերը մոտ 24 տոկոսով գերազանցում են ամբողջ 2018թ. արդյունքը (17 քրեական գործ՝ 22 անձի վերաբերյալ):  Միայն այս տարվա առաջին 9 ամիսներին դատարանում քննված գործերից մեղադրական դատավճիռներով արդեն իսկ ավարտվել է 19 քրեական գործ՝ 20 անձի վերաբերյալ:
Ապօրինի ծառահատումների դեպքերով հարուցվող քրեական գործերի քանակական աճի հիմնական պատճառը ոչ թե ապօրինի անտառահատման դեպքերի ավելացումն է, այլ նման դեպքերի հաշվառման, բացահայտման աշխատանքների արդյունավետության էական բարձրացումը: Դրան նպաստել են ՀՀ գլխավոր դատախազության նախաձեռնությամբ այս ոլորտում քրեական քաղաքականության էական խստացումը, ապօրինի ծառահատումների դեպքերի բացահայտման, հատումների և փայտանյութի տեղափոխման գործընթացի նկատմամբ վերահսկողության մեխանիզմների հստակեցումն ու կատարելագործումը,  ապօրինի ծառահատման դեպքերում վնասի հաշվարկման նոր սկզբուքնների կիրառումը, ինչպես նաև այս ոլորտում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ իրավապահ մարմինների կողմից սկսված և հետևողականորեն իրականացնող համալիր պայքարը:
Մասնավորապես, նշված ժամանակաշրջանում ՀՀ Տավուշի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման ներքո բազմաթիվ՝ թվով 18 քրեական գործեր հարուցվել և քննվել  են ապօրինի ծառահատումների և պաշտոնական հանցագործությունների հատկանիշների զուգակցմամբ: Մասնավորապես դրանցից 14-ը հարուցվել է ապօրինի ծառահատման և պաշտոնեական անփութության, 3-ը՝ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման, 1-ը՝ կաշառք ստանալու դեպքերի առթիվ: Նշված քրեական գործերով «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի և «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի 9 պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական անփութություն թույլ տալու համար, որոնցից 4 քրեական գործ 4 անձի վերաբերյալ ուղարկվել է դատարան: 2018 թվականի հունիս-հոկտեմբեր ամիսներին տեղի ունեցած չարաշահումների փաստով «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Իջևանի մասնաճյուղի մեկ պաշտոնատար անձի մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ  հոդվածի (կաշառք ստանալու) 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար:
Ապօրինի ծառահատումների գործընթացում կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի, հատկապես կանխարգման արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով դատարան ուղարկված քրեական գործերով դատախազությունն իրականացնում է խիստ պատժողական քաղաքականություն: Որպես կանոն, գործերի և ամբաստանյալների հետ կապված առանձնահատկությունները հաշվի առնելով՝ մեղադրողների կողմից միջնորդվում է հիմնական պատիժներին զուգահեռ նշանակել նաև լրացուցիչ պատիժներ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու տեսքով։
Շարունակում են միջոցներ են ձեռնարկվել նաև բնապահպանական հանցագործություններով պետության օրինական շահերին պատճառված վնասը վերականգնելու ուղղությամբ: Մասնավորապես 2019թ. հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում միայն դատարան ուղարկված քրեական գործերով բնությանը պատճառված մոտ 17մլն ՀՀ դրամից արդեն իսկ մինչդատական վարույթի փուլում վերականգնվել է 6.7 մլն ՀՀ դրամ գումարը: Իսկ չվերականգնված գումարի մասով կալանք է դրվել մեղադրյալների շարժական և անշարժ գույքի վրա։

Significant results in the fight against illegal logging in Tavush Region and corruption crimes in this field
The Prosecutor's Office of Tavush Region has summed up the state of legality of the preliminary investigation of criminal cases initiated on the occasion of illegal logging during the first 9 months of 2019 and works with a view to detect and prevent such crimes.
A comparative analysis of trends shows that during the indicated period the number of both criminal cases initiated in connection with illegal logging and those sent to court has been increased. Only from 01.01.2019 to 16.10.2019, under the procedural lead of prosecutors of the Prosecutor’s Office of Tavush Region 107 criminal cases have been initiated in connection with illegal logging, and from these cases 22 against 23 people have been sent to courts of the first instance of the general jurisdiction of Tavush Region. At the same time, during 2018, 109 criminal cases have been initiated on the basis of this corpus delicti. And the number of cases sent to court has been increased by 24% (17 criminal cases against 22 people). From these cases with the indictments reviewed in court during the first 9 months of this year, 19 criminal cases concerning 20 people have been completed.
The main reason for the increase in the number of criminal cases initiated concerning the cases of illegal logging is not the increase of cases of illegal logging, but the efficiency of registration and detection of such cases. The criminal policy in this field, improvement of the mechanisms for supervising the process of detecting cases of illegal logging and timber transportation, the use of new principles for counting damage in cases of illegal logging, as well as a consistent fight against corruption crimes by law enforcement bodies have contributed to the above-mentioned.
In particular, for the indicated period, under the procedural lead of prosecutors of the Prosecutor's Office of Tavush Region, 18 criminal cases have been initiated and investigated concerning  the illegal logging and official crimes. In particular, 14 have been initiated on the occasion of illegal logging and official negligence, 3 - abuse of powers, 1 - receiving a bribe. Within the framework of the mentioned criminal cases, 9 officials of “Hayantar” SNCO and “Dilijan National Park” SNCO have been charged for official negligence, 4 cases have been sent to court. Concerning the facts of abuses committed between June and October 2018, 1 official of “Hayantar” SNCO (Ijevan branch) has been charged under Part 1 of Art. 311, Part 3 of Art. 311 and Part 4 of Art. 311 of the RA Criminal Code.
In order to increase the efficiency of the fight against corruption crimes in the process of illegal tree cutting, the Prosecutor's Office conducts punitive policy by criminal cases sent to court. As a rule, taking into account the peculiarities connected with cases and the defendants, the prosecutors’ request, in addition to the main punishments, to impose additional punishments in the form of deprivation of the right to occupy certain positions or being engaged in certain activities.
Also, measures are being taken to restore damage caused to the legitimate interests of the state. In particular, within the framework of criminal cases sent to court from 01.01.2019 to 15.10.2019, from the amount of damage (17 million AMD) caused to nature, 6.7 million AMD have already been restored in the process of pre-trial proceedings. And as for the rest of the amount, the movable and immovable property of the accused is seized.