Առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումներ «Արաբկիր» մանկական զբոսայգու տարածքում հողամասերի տրամադրման գործընթացներում
ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում նախապատրաստված նյութերով տվյալներ են ձեռք բերվել  Երևան քաղաքի «Արաբկիր» մանկական զբոսայգու տարածքում հողամասերի տրամադրման գործընթացում թույլ տրված կոռուպցիոն չարաշահումների վերաբերյալ:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետի 2003թ. մայիսի և նոյեմբերի, ինչպես նաև 2004թ. հուլիսի՝ թվով երեք որոշումներով ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի և «Ինքնակամ կառուցված շենքերի, շինությունների և ինքնակամ զբաղեցված հողամասերի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտմամբ ճանաչվել է պետական սեփականություն հանդիսացող և սահմանափակումների ցանկում ներառված հողամասերի շարքում ընդգրկված «Արաբկիր» զբոսայգու տարածքում տեղակայված մեկ սրճարանի, վերջինիս խորդանոցի, մեկ կրպակի և մեկ լուսանկարչատան նկատմամբ երեք քաղաքացիների սեփականության իրավունքը:
Բացի այդ, ձեռք են բերվել տվյալներ այն մասին, որ 2011թ. հունիսին իրականացված լրացուցիչ չափագրումների հիման վրա քաղաքացու կողմից հողազավթման փաստն արձանագրվելուց հետո, այդ կապակցությամբ վարչական վարույթ հարուցելու և հետագա հողազավթումը դադարեցնելու փոխարեն, Երևանի քաղաքապետարանի իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից 2013թ. և 2017թ. երկու անգամ կայացվել են հողամասի վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետները երկարացնելու որոշումներ:
Պարզվել է նաև, որ Երևանի քաղաքապետի 17.02.2017թ. երկու և 04.05.2018թ. մեկ որոշումներով, հիմք ընդունելով Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության եզրակացությունները, զբոսայգու տարածքում կառուցապատման իրավունքով մեկ դեպքում 2 անձի տրամադրվել են հողամասեր, իսկ մեկ այլ դեպքում՝ ՍՊԸ-ի հետ կնքվել է հողի վարձակալության պայմանագիր: Մինչդեռ այդ տարիների գլխավոր հատակագծի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված հողամասերում փաստացի առկա են եղել բազմաթիվ ինքնակամ շինություններ, որոնք չեն արձանագրվել վերոնշյալ  եզրակացություններով:
Այնուհետև, չնայած ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում 2018թ. հունիսին հարուցված անշարժ գույքի նկատմամբ նշված ՍՊԸ-ի իրավունքի պետական գրանցման վարույթը կասեցվել է ընդլայնվող հողամասի հատակագծում շինություններ լինելու պատճառաբանությամբ, սակայն Կոմիտեի համապատասխան պաշտոնատար անձինք, առանց գրանցման համար անհրաժեշտ հողամասի հատակագծի առկայության, հաջորդ ամսվա ընթացքում կատարել են նշված ՍՊԸ-ին պատկանող այդ անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցումը:
Բացի այդ, նյութերով պարզվել է, որ 2018թ. մարտին և ապրիլին «Արաբկիր» զբոսայգու տարածքում ապօրինի հողազավթման փաստը հայտնաբերելուց և այն կատարած անձանց վարչական տույժի ենթարկելուց հետո, իրավախախտումը շարունակվելու պայմաններում իրավասու պաշտոնատար անձինք միջոցներ չեն ձեռնարկել այն դադարեցնելու ուղղությամբ, այն է՝ հողազավթում իրականացրած անձանց նկատմամբ կրկնակի վարչական տույժ չի նշանակվել և հողազավթումը չի վերացվել:
Այսինքն՝ նյութերի նախապատրաստմամբ ձեռք են բերվել տվյալներ, ըստ որոնց Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան պաշտոնատար անձինք իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով՝ օրենսդրության պահանջների խախտմամբ, որոշակի շինությունների նկատմամբ ճանաչել են քաղաքացիների սեփականության իրավունքը, առանձին դեպքերում հողազավթման փաստերը արձանագրելուց հետո չեն դադարեցրել այն, այդ կապակցությամբ համապատասխան վարչական վարույթներ չեն իրականացրել, առանձին դեպքերում կայացված որոշումներով անուղղակիորեն թույլատրել են զավթված հողամասերի օգտագործումը: Իսկ առանձին դեպքում Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի համապատասխան պաշտոնատար անձինք պաշտոնական փաստաթղթերում մտցրել են ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ, և պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով՝ խախտելել են օրենսդրության պահանջները՝ հողամասն ապօրինաբար տրամադրելով իրավաբանական անձին և կատարելով գույքի նկատմամբ պետական գրանցում: Վերոնշյալ գործողություններով էական վնաս է պատճառվել հասարակության և պետության օրինական շահերին:
Ելնելով վերոգրյալից Երևան քաղաքի դատախազությունում նշված փաստերի հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի  308-րդ հոդվածի 1-ին մասի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի  314-րդ հոդվածի 1-ին մասի և ՀՀ քրեական օրենսգրքի  315-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչություն:

Data have been obtained on the materials prepared by Yerevan Police Department of the RA Police regarding corruption abuses in the process of allocating land plots in "Arabkir" children's park in Yerevan
In particular, it was found that according to the decisions of the Mayor of Yerevan of May and November 2003 and three decisions of July 2004 the requirements of Article 60 of the Land Code of the Republic of Armenia and the Law of the Republic of Armenia on the Status of Unauthorized Buildings and Unauthorized Land Occupation” were violated in Arabkir park included in the list of restrictions, with the right of ownership of three citizens owning a cafe with a storage room, a newspaper kiosk and a photography studio.
In addition, data have been obtained that according to the measurements implemented in June 2011 after the fact of land occupation was recorded instead of instigating administrative proceedings and stopping further cultivation on the basis of additional measurements made in June, the competent officials of Yerevan Municipality issued decisions twice: on 2013 and 2017 on extending the term of the land lease contract.
It was also found out that according to two decisions dated on 17.02.2017 and a decision dated on 04.05.2018, on the ground of the conclusions of the Department of Architecture and Urban Development of Yerevan Municipality 2 persons were granted land plots and in another case a land lease contract was signed with LLC. Though, the study of the general plan of those years revealed that there were numerous unauthorized constructions in the mentioned land plots, which were not recorded according to the above-mentioned conclusions.
Then, despite the fact that proceedings initiated in 2018 for the right of state registration by the LLC toward the real estate was suspended in the State Committee of Real Estate Cadastre adjunct to the Government of the Republic of Armenia for the reason there were buildings in the plan of the extending land plot, made the state registration of that real estate belonging to the mentioned LLC without the land plot plan.
Besides, the materials revealed that after disclosure of the fact of illegal land occupation in Arabkir Park in March and April and subjecting to administrative penalties for the perpetrators, law enforcement entities have not undertaken measures to stop it that is, no dual administrative penalty was applied and the occupation was not abolished.
That is to say, the preparation of the materials provided data that the relevant officials of the Municipality of Yerevan, violating the legal requirements of the legislation, recognized the right of citizens to certain buildings in violation of the requirements of the law, and in some cases did not terminate the contract after recording the facts of land occupation. In some cases did not carry out administrative proceedings; in some cases, decisions indirectly allowed land occupation. In other case the relevant officials of Yerevan municipality and the State Committee of the Real Estate Cadastre of the Republic of Armenia have inserted false information in official documents and violated the requirements of the law by illegally allocating the land to a legal entity and making state registration of property. The above mentioned actions have caused significant damage to the legitimate interests of society and the state.
Based on the above mentioned facts, a criminal case was initiated on the basis of the above mentioned facts in Article 308, Part 1 of RA Criminal Code, Article 314, Part 1 of RA Criminal Code and Article 315, Part 1 of RA Criminal Code which was sent to the Investigation Department of Yerevan City of the Investigative Committee of the RA.