Առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումներ «Արաբկիր» մանկական զբոսայգու տարածքում հողամասերի տրամադրման գործընթացներում
ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում նախապատրաստված նյութերով տվյալներ են ձեռք բերվել  Երևան քաղաքի «Արաբկիր» մանկական զբոսայգու տարածքում հողամասերի տրամադրման գործընթացում թույլ տրված կոռուպցիոն չարաշահումների վերաբերյալ:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետի 2003թ. մայիսի և նոյեմբերի, ինչպես նաև 2004թ. հուլիսի՝ թվով երեք որոշումներով ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի և «Ինքնակամ կառուցված շենքերի, շինությունների և ինքնակամ զբաղեցված հողամասերի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտմամբ ճանաչվել է պետական սեփականություն հանդիսացող և սահմանափակումների ցանկում ներառված հողամասերի շարքում ընդգրկված «Արաբկիր» զբոսայգու տարածքում տեղակայված մեկ սրճարանի, վերջինիս խորդանոցի, մեկ կրպակի և մեկ լուսանկարչատան նկատմամբ երեք քաղաքացիների սեփականության իրավունքը:
Բացի այդ, ձեռք են բերվել տվյալներ այն մասին, որ 2011թ. հունիսին իրականացված լրացուցիչ չափագրումների հիման վրա քաղաքացու կողմից հողազավթման փաստն արձանագրվելուց հետո, այդ կապակցությամբ վարչական վարույթ հարուցելու և հետագա հողազավթումը դադարեցնելու փոխարեն, Երևանի քաղաքապետարանի իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից 2013թ. և 2017թ. երկու անգամ կայացվել են հողամասի վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետները երկարացնելու որոշումներ:
Պարզվել է նաև, որ Երևանի քաղաքապետի 17.02.2017թ. երկու և 04.05.2018թ. մեկ որոշումներով, հիմք ընդունելով Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության եզրակացությունները, զբոսայգու տարածքում կառուցապատման իրավունքով մեկ դեպքում 2 անձի տրամադրվել են հողամասեր, իսկ մեկ այլ դեպքում՝ ՍՊԸ-ի հետ կնքվել է հողի վարձակալության պայմանագիր: Մինչդեռ այդ տարիների գլխավոր հատակագծի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ նշված հողամասերում փաստացի առկա են եղել բազմաթիվ ինքնակամ շինություններ, որոնք չեն արձանագրվել վերոնշյալ  եզրակացություններով:
Այնուհետև, չնայած ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում 2018թ. հունիսին հարուցված անշարժ գույքի նկատմամբ նշված ՍՊԸ-ի իրավունքի պետական գրանցման վարույթը կասեցվել է ընդլայնվող հողամասի հատակագծում շինություններ լինելու պատճառաբանությամբ, սակայն Կոմիտեի համապատասխան պաշտոնատար անձինք, առանց գրանցման համար անհրաժեշտ հողամասի հատակագծի առկայության, հաջորդ ամսվա ընթացքում կատարել են նշված ՍՊԸ-ին պատկանող այդ անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցումը:
Բացի այդ, նյութերով պարզվել է, որ 2018թ. մարտին և ապրիլին «Արաբկիր» զբոսայգու տարածքում ապօրինի հողազավթման փաստը հայտնաբերելուց և այն կատարած անձանց վարչական տույժի ենթարկելուց հետո, իրավախախտումը շարունակվելու պայմաններում իրավասու պաշտոնատար անձինք միջոցներ չեն ձեռնարկել այն դադարեցնելու ուղղությամբ, այն է՝ հողազավթում իրականացրած անձանց նկատմամբ կրկնակի վարչական տույժ չի նշանակվել և հողազավթումը չի վերացվել:
Այսինքն՝ նյութերի նախապատրաստմամբ ձեռք են բերվել տվյալներ, ըստ որոնց Երևանի քաղաքապետարանի համապատասխան պաշտոնատար անձինք իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով՝ օրենսդրության պահանջների խախտմամբ, որոշակի շինությունների նկատմամբ ճանաչել են քաղաքացիների սեփականության իրավունքը, առանձին դեպքերում հողազավթման փաստերը արձանագրելուց հետո չեն դադարեցրել այն, այդ կապակցությամբ համապատասխան վարչական վարույթներ չեն իրականացրել, առանձին դեպքերում կայացված որոշումներով անուղղակիորեն թույլատրել են զավթված հողամասերի օգտագործումը: Իսկ առանձին դեպքում Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի համապատասխան պաշտոնատար անձինք պաշտոնական փաստաթղթերում մտցրել են ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ, և պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով՝ խախտելել են օրենսդրության պահանջները՝ հողամասն ապօրինաբար տրամադրելով իրավաբանական անձին և կատարելով գույքի նկատմամբ պետական գրանցում: Վերոնշյալ գործողություններով էական վնաս է պատճառվել հասարակության և պետության օրինական շահերին:
Ելնելով վերոգրյալից Երևան քաղաքի դատախազությունում նշված փաստերի հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի  308-րդ հոդվածի 1-ին մասի, ՀՀ քրեական օրենսգրքի  314-րդ հոդվածի 1-ին մասի և ՀՀ քրեական օրենսգրքի  315-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչություն:

Возможные коррупционные злоупотребления в процессах предоставления земельных участков на территории детского парка «Арабкир»
Материалами, подготовленным в Управлении города Еревана Полиции РА, были собраны данные о коррупционных злоупотреблениях, допущенных в процессе предоставления земельных участков на территории детского парка «Арабкир» города Еревана.
В частности, было установлено, что тремя решениями мэрии Еревана от мая и ноября 2003г., а также июля 2004г., в нарушении требований статьи 60 Земельного кодекса РА и Закона РА «О статусе самовольно возведенных зданий, строений и самовольно занятых земельных участков» было признано право собственности трех граждан в отношении одного кафе, чулана последнего, одного киоска и одной фотостудии, расположенных на территории парка «Арабкир», являющихся государственной собственностью и включенных в ряд земельных участков, находящихся в списке ограничений.
Кроме того, были собраны данные о том, что после констатирования факта захвата земли гражданином на основании дополнительных измерений, осуществленных в июне 2011г., вместо возбуждения административного производства в связи с этим и прекращения дальнейшего захвата земли, компетентными должностными лицами мэрии Еревана в 2013г. и 2017г. дважды были вынесены решения о продлении сроков действия договора аренды земельного участка.
Было установлено также, что двумя решениями мэрии Еревана от 17.02.2017г. и одним решением от 04.05.2018г., принимая за основу заключения Управления архитектуры и градостроительства аппарата мэрии Еревана, на территории парка земельные участки с правом на строительство в одном случае были предоставлены 2-ум лицам, а в другом случае был заключен договор аренды земли с ООО. Между тем как исследованием генерального плана этих лет было установлено, что на указанных земельных участках фактически имелись многочисленные самовольные постройки, которые не были констатированы вышеуказанными заключениями.
Затем, несмотря на то что производство по государственной регистрации права указанного ООО в отношении недвижимого имущества, возбужденное в Государственном комитете кадастра недвижимости при Правительстве РА в июне 2018г., было приостановлено с мотивировкой наличия строений в плане расширяемого земельного участка, однако, соответствующие должностные лица Комитета без наличия плана земельного участка, необходимого для регистрации, в течение последующего месяца совершили государственную регистрацию права в отношении данной недвижимости, принадлежащей указанному ООО.
Кроме того, материалами было установлено, что после обнаружения факта незаконного захвата земли на территории парка «Арбкир» в марте и апреле 2018г. и привлечения совершивших это лиц к административному штрафу, в условиях продолжения правонарушения компетентные должностные лица не приняли меры по его прекращению, а именно: в отношении лиц, осуществивших захват земли, не был назначен повторный административный штраф, и захват земли не был устранен.
То есть подготовкой материалов были собраны данные, согласно которым, соответствующие должностные лица мэрии Еревана, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, в нарушении требований законодательства, признали право собственности граждан в отношении некоторых строений, в отдельных случаях после констатирования фактов захвата земельного участка не прекратили его, не осуществили в связи с этим соответствующие административные производства, в отдельных случаях вынесенными решениями непрямым образом разрешили использование захваченных земельных участков. А в отдельном случае соответствующие должностные лица мэрии Еревана и Государственного комитета кадастра недвижимости РА внесли в официальные документы заведомо ложные сведения и, используя должностное положение вопреки интересам службы, нарушили требования законодательства, незаконно предоставляя земельный участок юридическому лицу и произведя государственную регистрацию в отношении имущества. Вышеуказанными действиями был нанесен существенный ущерб законными интересам общества и государства.
Исходя из вышеизложенного, в Прокуратуре города Еревана на основании указанных фактов по признакам части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА и части 1 статьи 315 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело, которое с поручением ведения предварительного следствия было направлено в Следственное управление города Еревана СК РА.