«Թաքս Ֆրի» կարգի կիրառմամբ առերևույթ խարդախություն կատարելու միջոցով հափշտակված ավելի քան 12մլն դրամի վնասը վերականգնվել է
2019թ. մարտի 11-ին ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ՝ Ա. Գ.-ի կողմից առերևույթ խարդախությամբ՝ խաբեության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի՝ 3.300.000 ՀՀ դրամ հափշտակելու և պետությանը նույն չափով վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ:
Մասնավորապես, ըստ «Թաքս Ֆրի» կարգով ԱԱՀ վերադարձի հաշիվների, Ա. Գ.-ն, ներկայացնելով ՌԴ անձնագիր, 2017-2018թթ. ՀՀ ռեզիդենտ համարվող մի քանի ընկերություններից ձեռք է բերել ընդհանուր 66.323.000 ՀՀ դրամ արժեքով /այդ թվում՝ ԱԱՀ 12.280.000 ՀՀ դրամ/ տարբեր տեսակի ապրանքներ` ժամացույցներ և ոսկյա զարդեր: Ապա մաքսային մարմին է ներկայացրել համապատասխան փաստաթղթեր, որոնց հիման վրա, համաձայն ՀՀ կառավարության 2017 թվականի հունիսի 29-ի թիվ 751-Ն որոշման, փոխհատուցման կարգով ստացել է արտահանման նպատակով ձեռք բերված այդ ապրանքների գների մեջ ներառված և ՀՀ-ում վճարված ԱԱՀ գումարները: Ըստ կառավարության՝ արտահանման խթանումը խրախուսելու նպատակով ընդունված վերոնշյալ որոշման՝ օտարերկրյա անձի, այդ թվում այլ երկրի քաղաքացու կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում որոշակի պայմաններով գնված ապրանքներն արտահանելիս` վերջիններիս համար ՀՀ տարածքում վճարված ԱԱՀ-ի գումարները փոխհատուցվում են:
Սակայն ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունից ստացված գրությամբ պարզվել է, որ Ա. Գ.-ն հանդիսանում է ոչ միայն ՌԴ, այլ նաև ՀՀ քաղաքացի: Իսկ «Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ ՀՀ երկքաղաքացին ՀՀ համար ճանաչվում է միայն որպես ՀՀ քաղաքացի, այսինքն տվյալ դեպքում Ա. Գ.-ն` «Թաքս Ֆրի» կարգով ԱԱՀ վերադարձի ռեժիմից օգտվելու իրավունք չուներ:
Միաժամանակ, պարզվել է նաև, որ Ա. Գ.-ն ՀՀ տարածքում այդ գնումներն իրականացնելիս մշտապես ներկայացրել է ՌԴ քաղաքացու անձնագիրը, իսկ այն ընկերությունների աշխատակիցները, որոնցից արել է գնումները, ըստ ձեռք բերված տվյալների, տեղեկացված չեն եղել նրա ՀՀ քաղաքացի հանդիսանալու մասին և կազմել են ԱԱՀ-ի վերադարձի հաշիվներ:
Նախաքննության ընթացքում ԱԱՀ-ի վերադարձի հաշիվների, «Կոնվերս Բանկ» ՓԲ ընկերության տեղեկանքի և «Արդշինբանկ» ՓԲ ընկերության դրամարկղի ելքի օրդերների զննության արդյունքում պարզվել է, որ Ա.Գ.-ն 2017-2018թթ. ընթացքում կանխիկ ստացել է 9.171.724 ՀՀ դրամ, իսկ անկանխիկ՝ 3.108.699 ՀՀ դրամ:
2019թ. օգոստոսի 2-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի տարածքում կատարված հանցագործությունների քննության բաժնում, որի վարույթ էր տեղափոխվել նշված գործը, կայացվել էր Ա. Գ.-ի գործողություններում հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական հետապնդում չիրականացնելու և վարույթը կարճելու մասին որոշում:
Սակայն քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը, ուսումնասիրելով քրեական գործի նյութերը և ստուգելով քննիչի կողմից կայացված որոշման օրինականությունը, հանգել է այն եզրակացության, որ Ա. Գ.-ի, ինչպես նաև այլ անձանց գործողություններին վերջնական քրեաիրավական գնահատականներ տալու, հանցավոր այլ դրսևորումների հավանականությունը պարզելու, քննության լրիվությունն ու բազմակողմանիությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է իրականացնել մի քանի քննչական և դատավարական գործողություններ: Եվ ելնելով դրանից՝ դատախազն իր որոշմամբ վերացրել է քրեական հետապնդում չիրականացնելու և քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին որոշումը:
Հետագա նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից Ա. Գ.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով առաջադրվել է մեղադրանք:
Երևան քաղաքի դատախազության կողմից իրականացված աշխատանքների արդյունքում 2019թ. հոկտեմբերի 23-ին վերջինս գրեթե ամբողջությամբ վերականգնել է պետությանը պատճառված վնասը՝ ներկայացնելով ՀՀ դատախազության դեպոզիտ հաշվին 12.280.000 ՀՀ դրամ մուտքագրելու վերաբերյալ վճարման անդորրագիրը:

Damage in the amount of more than 12 million AMD caused by fraud with the use of “Tax Free “has been restored
On March 11, 2019 a criminal case has been initiated in the investigation and operational-search department of the State Revenue Committee of the Republic of Armenia in accordance with Point 1 of Part 3 of Art. 178 of the RA Criminal Code concerning the case of theft committed by A. G. in the amount of 3.300.000 AMD and damage caused to the state in the same amount.
In particular, by the order of “ Tax Free “, A. G. presenting the passport of the Russian Federation, during 2017-2018 has purchased various goods from some companies for 66.323.000 AMD / including VAT - 12.280.000 AMD / - watches and gold jewelry. Then he submitted the relevant documents to the customs authorities, on the basis of which, in accordance with the RA Government Decision No. 751-Ն of 29.06.2017, he received VAT refunds included in the prices of these goods. According to the above-mentioned decision of the Government, adopted with the aim of encouraging the export, in case of the export of goods purchased by a foreign citizen, including a citizen of another country, the VAT paid in the territory of the Republic of Armenia is reimbursed.
However, by a letter received from the PVD of the RA Police, it has been established that A. G. is not only a citizen of the Russian Federation, but also of the RA. And according to the RA law “On Citizenship “ a person with dual citizenship of the Republic of Armenia is recognized only as a citizen of the Republic of Armenia, that is, A. G. did not have the right to VAT refunds.
At the same time, it has also been established that A. G. while purchasing the goods in the territory of the Republic of Armenia has constantly showed the passport of a citizen of the Russian Federation, and the employees of the companies from which he purchased goods were not informed about his citizenship.
In the course of the preliminary investigation, as a result of the study of VAT refund accounts and a statement from “Converse Bank” CJSC, it has been found out that during 2017-2018, A. G. has received 9.171.724 AMD in cash and 3.108.699 AMD – non-cash.
On August 2, 2019, in the division for investigation of crimes committed in the territory of the international airport << Zvartnots >> of the Investigative Committee of the Republic of Armenia, a decision has been made not to carry out criminal prosecution and to terminate the proceedings on the basis of the absence of corpus delicti in the acts of A. G.
However, the prosecutor, who oversees the legality of the preliminary investigation, by the investigation of the materials of the criminal case and the legality of the decision made by the investigator, came to the conclusion that, in order to give criminal legal assessments to the acts of A. G. and other people, to ensure the completeness and comprehensiveness of the investigation, it is necessary to carry out some investigative and procedural actions. And on this basis, the prosecutor has overturned the decision on not to carry out criminal prosecution and termination of criminal proceedings.
During the further preliminary investigation, a charge has been brought against A. G. in accordance with Point 1 of Part 3 of Art. 178 of the RA Criminal Code.
As a result of the work of the prosecutor's office of Yerevan City, on October 23, 2019 the latter has almost completely restored the damage caused to the state by presenting a receipt on the transfer of the amount of 12.280.000 AMD to the deposit account of the prosecutor's office of the Republic of Armenia.