«Թաքս Ֆրի» կարգի կիրառմամբ առերևույթ խարդախություն կատարելու միջոցով հափշտակված ավելի քան 12մլն դրամի վնասը վերականգնվել է
2019թ. մարտի 11-ին ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ՝ Ա. Գ.-ի կողմից առերևույթ խարդախությամբ՝ խաբեության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի՝ 3.300.000 ՀՀ դրամ հափշտակելու և պետությանը նույն չափով վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ:
Մասնավորապես, ըստ «Թաքս Ֆրի» կարգով ԱԱՀ վերադարձի հաշիվների, Ա. Գ.-ն, ներկայացնելով ՌԴ անձնագիր, 2017-2018թթ. ՀՀ ռեզիդենտ համարվող մի քանի ընկերություններից ձեռք է բերել ընդհանուր 66.323.000 ՀՀ դրամ արժեքով /այդ թվում՝ ԱԱՀ 12.280.000 ՀՀ դրամ/ տարբեր տեսակի ապրանքներ` ժամացույցներ և ոսկյա զարդեր: Ապա մաքսային մարմին է ներկայացրել համապատասխան փաստաթղթեր, որոնց հիման վրա, համաձայն ՀՀ կառավարության 2017 թվականի հունիսի 29-ի թիվ 751-Ն որոշման, փոխհատուցման կարգով ստացել է արտահանման նպատակով ձեռք բերված այդ ապրանքների գների մեջ ներառված և ՀՀ-ում վճարված ԱԱՀ գումարները: Ըստ կառավարության՝ արտահանման խթանումը խրախուսելու նպատակով ընդունված վերոնշյալ որոշման՝ օտարերկրյա անձի, այդ թվում այլ երկրի քաղաքացու կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում որոշակի պայմաններով գնված ապրանքներն արտահանելիս` վերջիններիս համար ՀՀ տարածքում վճարված ԱԱՀ-ի գումարները փոխհատուցվում են:
Սակայն ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունից ստացված գրությամբ պարզվել է, որ Ա. Գ.-ն հանդիսանում է ոչ միայն ՌԴ, այլ նաև ՀՀ քաղաքացի: Իսկ «Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ ՀՀ երկքաղաքացին ՀՀ համար ճանաչվում է միայն որպես ՀՀ քաղաքացի, այսինքն տվյալ դեպքում Ա. Գ.-ն` «Թաքս Ֆրի» կարգով ԱԱՀ վերադարձի ռեժիմից օգտվելու իրավունք չուներ:
Միաժամանակ, պարզվել է նաև, որ Ա. Գ.-ն ՀՀ տարածքում այդ գնումներն իրականացնելիս մշտապես ներկայացրել է ՌԴ քաղաքացու անձնագիրը, իսկ այն ընկերությունների աշխատակիցները, որոնցից արել է գնումները, ըստ ձեռք բերված տվյալների, տեղեկացված չեն եղել նրա ՀՀ քաղաքացի հանդիսանալու մասին և կազմել են ԱԱՀ-ի վերադարձի հաշիվներ:
Նախաքննության ընթացքում ԱԱՀ-ի վերադարձի հաշիվների, «Կոնվերս Բանկ» ՓԲ ընկերության տեղեկանքի և «Արդշինբանկ» ՓԲ ընկերության դրամարկղի ելքի օրդերների զննության արդյունքում պարզվել է, որ Ա.Գ.-ն 2017-2018թթ. ընթացքում կանխիկ ստացել է 9.171.724 ՀՀ դրամ, իսկ անկանխիկ՝ 3.108.699 ՀՀ դրամ:
2019թ. օգոստոսի 2-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի տարածքում կատարված հանցագործությունների քննության բաժնում, որի վարույթ էր տեղափոխվել նշված գործը, կայացվել էր Ա. Գ.-ի գործողություններում հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական հետապնդում չիրականացնելու և վարույթը կարճելու մասին որոշում:
Սակայն քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը, ուսումնասիրելով քրեական գործի նյութերը և ստուգելով քննիչի կողմից կայացված որոշման օրինականությունը, հանգել է այն եզրակացության, որ Ա. Գ.-ի, ինչպես նաև այլ անձանց գործողություններին վերջնական քրեաիրավական գնահատականներ տալու, հանցավոր այլ դրսևորումների հավանականությունը պարզելու, քննության լրիվությունն ու բազմակողմանիությունն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է իրականացնել մի քանի քննչական և դատավարական գործողություններ: Եվ ելնելով դրանից՝ դատախազն իր որոշմամբ վերացրել է քրեական հետապնդում չիրականացնելու և քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին որոշումը:
Հետագա նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից Ա. Գ.-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով առաջադրվել է մեղադրանք:
Երևան քաղաքի դատախազության կողմից իրականացված աշխատանքների արդյունքում 2019թ. հոկտեմբերի 23-ին վերջինս գրեթե ամբողջությամբ վերականգնել է պետությանը պատճառված վնասը՝ ներկայացնելով ՀՀ դատախազության դեպոզիտ հաշվին 12.280.000 ՀՀ դրամ մուտքագրելու վերաբերյալ վճարման անդորրագիրը:

Был восстановлен ущерб в размере более 12 млн. драмов РА, нанесенный путем совершения мошенничества с применением порядка <<Такс-фри>>
11-го марта 2019г. в управлении расследования и оперативного-розыска ГКД РА было возбуждено уголовное дело согласно п. 1 ч. 3 ст. 178 УК РА по факту хищения путем мошенничества А. Г. суммы в размере 3.300.000 драмов РА и нанесения ущерба государству в той же сумме.
В частности, по порядку <<Такс-фри>>, А. Г. представив паспорт РФ, в период 2017-2018гг. от некоторых компаний приобрел разные товары стоимостью 66.323.000 драмов РА /в том числе и НДС - 12.280.000 драмов РА/ - часы и золотые украшения. Затем он представил таможенным органам соответствующие документы, на основании которых в соответствии с Решением Правительства РА № 751-Ն от 29․06․2017 года, он в качестве возмещения получил суммы НДС, включенные в цены этих товаров, которые были приобретены для экспорта и оплачены в Республике Армения. Согласно вышеуказанному решению Правительства, принятому с целью стимулирования экспорта, в случае экспорта, приобретенных иностранным гражданином, в том числе и гражданином другой страны в РА товаров, возмещается НДС, уплаченный на территории Республики Армения.
Однако письмом, полученным от ПВУ полиции РА было установлено, что А. Г. является не только гражданином РФ, но и РА. А согласно закону РА <<О гражданстве>> лицо с двойным гражданством Республики Армения признается только гражданином Республики Армения, то есть А. Г. не имел права на возмещение НДС по порядку <<Такс-фри>>.
Одновременно, также было установлено, что А. Г. в процессе таких покупок на территории РА постоянно предъявлял паспорт гражданина РФ, а сотрудники компаний, у которых он совершал покупки, не были проинформированы о его гражданстве и в соответствии с полученными данными составляли счета для возврата НДС.
В ходе предварительного расследования в результате исследования счетов возврата НДС и справки ЗАО <<Конверс Банк>> было установлено, что в период 2017-2018гг., А. Г. получил 9.171.724 драмов РА наличными, а 3.108.699 драмов РА не наличными.
2-го августа 2019 года в отделе по расследованию преступлений, совершенных на территории международного аэропорта <<Звартноц>> СК РА, было принято постановление о не осуществлении уголовного преследования и прекращении производства на основании отсутствия состава преступления в деяниях А. Г.
Однако прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, рассмотрев материалы уголовного дела и проверив законность постановления, вынесенного следователем, пришел к выводу, что с целю дачи уголовно-правовых оценок деяниям А. Г. и других лиц, обеспечения полноты и всесторонности расследования, необходимо осуществить некоторые следственные и процессуальные действия. И исходя-из этого, прокурор отменил постановление о не осуществлении уголовного преследования и прекращении производства по уголовному делу.
В ходе дальнейшего предварительного следствия А. Г. было предъявлено обвинение согласно п. 1 ч. 3 ст. 178 УК РА органом, осуществляющим производство.
В результате работы прокуратуры города Еревана, 23-го октября 2019г. последний почти полностью восстановил ущерб, нанесенный государству, представив квитанцию о переводе суммы в размере 12.280.000 драмов РА на депозитный счет прокуратуры РА.