«Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի նախկին պետի մասով քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
Ավարտվել է «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի նախկին պետի` քրեական գործից անջատված մասով նախաքննությունը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2018թ. հուլիսի 24-ից մինչև 2019թ. օգոստոսի 7-ը ՀՀ արդարադատության նախարարության «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Ժ. Վ.-ի կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու հետևանքով որոշ դատապարտյալների համար ստեղծվել են արտոնյալ պայմաններ, քրեակատարողական հիմնարկ են տեղափոխվել արգելված իրեր:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ստացված փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2018թ. հուլիսի 19-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-266-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 311-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել էր քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել էր ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:
Քրեական գործի նախաքննության արդյունքներով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարքներն առերևույթ կատարելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի նախկին պետ  Ժ. Վ.-ին: Ըստ մեղադրանքի՝ վերջինս, անձնական շահագրգռվածությունից ՝ դատապարտյալի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ պահպանելու նպատակից ելնելով, 2019թ. հունիսի 28-ին չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները: Մասնավորապես, տեղյակ լինելով, որ հիշյալ օրն «Արթիկ» ՔԿՀ դատապարտյալ Վ. Ղ.-ին հասցեագրված հանձնուքում առկա հյութը պարունակել է արգելված իր, կատարել է ակնհայտ ապօրինի գործողություն՝ միջոցներ չի ձեռնարկել կալանավորվածներին պահելու վայրերի և ուղղիչ հիմնարկների ներքին կանոնակարգով սահմանված՝ արգելված իրի ներթափանցումը հիմնարկ կանխարգելելու և առգրավելու ուղղությամբ: Փոխարենը՝ այդ դատապարտյալի խնդրանքով հիմնարկի հանձնուքների ընդունման և տեսակցությունների տրամադրման սենյակում ծառայություն իրականացնող ծառայողներին թույլատրել է ընդունել այն, և արգելված իրը նույն օրը փոխանցվել է դատապարտյալին: Ժ.Վ.-ի վերը նկարագրված գործողությունների հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին, խաթարվել են պատժի իրականացման սկզբունքներն ու նպատակը:
Առաջադրված մեղադրանքում Ժ.Վ.-ն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունք:
Քրեական գործից Ժ.Վ-ի անջատված մասը մեղադրական եզրակացությամբ ստացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունում, հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է և քրեական գործի հետ ուղարկվել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Уголовное дело по части бывшего начальника Уголовно- исполнительного учреждения «Артик» направлено в суд
Закончилось предварительное следствие по части бывшего начальника Уголовно- исполнительного учреждения «Артик», выделенной из уголовного дела.
В результате оперативно- розыскных мероприятий, принятых сотрудниками Службы национальной безопасности РА, было установлено, что с 24-го июля 2018г. по 7-ое августа 2019г. вследствие злоупотребления должностным положением Ж.В., занимавшим должность начальника Уголовно- исполнительного учреждения «Артик» Министерства юстиции РА, для некоторых осужденных были созданы привилегированные условия, в уголовно- исполнительное учреждение были переведены запрещенные вещи.
На основании фактических данных, полученных в результате предпринятых мероприятий, 19-го июля 2018г. в Следственном департаменте СНБ РА по пункту 3 части 2 статьи 38-266, по части 1 статьи 308, по части 2 статьи 311, по части 1 статьи 312 и по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело, которое для ведения предварительного следствия было направлено в Специальную следственную службу РА.
Результатами предварительного следствия по уголовному делу за возможное совершение преступных деяний, предусмотренных частью 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, бывшему начальнику Уголовно- исполнительного учреждения «Артик» МЮ РА Ж.В. было предъявлено обвинение. Согласно обвинению, последний, исходя из личной заинтересованности, с целью сохранения добрососедских отношений с осужденным 28-го июня 2019г. злоупотребил своими должностными полномочиями. В частности, будучи осведомленным, что в упомянутый день сок в посылке осужденного УИУ «Артик» В.Г. содержит запрещенный предмет, совершил заведомо незаконное действие, не принял меры по предотвращению проникновения в учреждение запрещенного предмета, установленного внутренним уставом мест содержания заключенных и исправительных учреждений, и выемке. Вместо этого, по просьбе данного осужденного сотрудникам, осуществляющим службу в комнате принятия посылок и предоставления свиданий, разрешил принять его, и запрещенный предмет в тот же день был передан осужденному. Вследствие вышеописанных действий Ж.В. законным интересам государства был нанесен существенный ущерб, исказились принципы и цель осуществления наказания.
В предъявленном обвинении Ж.В. полностью признал себя виновным и дал признательные показания.
Выделенная из уголовного дела часть Ж.В. с обвинительным заключением поступила в Генеральную прокуратуру РА, обвинительное заключение утверждено осуществляющим надзор прокурором и вместе с уголовным делом направлено в Суд общей юрисдикции марза Ширак.