ՀՀ զինվորական դատախազությունը իրազեկում և զգուշացնում է
ՀՀ զինվորական դատախազությունը տեղեկացնում և զգուշացնում  է, որ 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ից հետո այլևս չի գործելու օրենսդրական այն իրավակարգավորումը, համաձայն որի այն քաղաքացիները, որոնց հանդեպ պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափելու հիմքով հարուցված է քրեական հետապնդում, կարող են  օրենքով սահմանված չափով և կարգով ՀՀ պետական բյուջե գումար վճարելով ազատվել քրեական պատասխանատվությունից և կանգնել զինվորական հաշվառման:
«Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը տարածվում է օրենսդրության խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության չզորակոչված (զորակոչից խուսափած) ու 27 (պահեստազորի սպաների դեպքում՝ 35) տարին լրացած կամ մինչև 27 (35) տարին լրանալը օրենքով սահմանված պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստանալու հիմքեր ձեռք բերած այն քաղաքացիների վրա, որոնց նկատմամբ պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափելու հիմքով հարուցված է քրեական հետապնդում:
Նշված օրենքի համաձայն՝ սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանացած որոշակի խումբ անձանց հնարավորություն էր տրված օրենքով սահմանված չափով և կարգով ՀՀ պետական բյուջե գումար վճարելով չենթարկվել քրեական պատասխանատվության և կանգնել զինվորական հաշվառման։
ՀՀ ԱԺ կողմից «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքի գործողության ժամկետը պարբերաբար երկարացվում էր: Այդ նպատակով կատարված վերջին օրենսդրական փոփոխությամբ՝ ԱԺ-ի կողմից ընդունված 2019 թվականի մարտի 6-ին, օրենքը տարածվում է այն անձանց վրա, որոնց 27 (պահեստազորի սպաները՝ 35) տարին լրացել է մինչև 2019 թվականի մարտի 1-ը, իսկ օրենքի գործողության ժամկետ է սահմանվել մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։
Նկատի ունենալով, որ նշված օրենքի գործողության ժամկետ է սահմանվել մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը և այն երկարաձգելու մասին նոր օրենք չի ընդունվել, ուստի նշված ժամկետի լրանալուց հետո վերոնշյալ կարգն այլևս չի գործելու և սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիները չեն կարող այդ հիմքով ազատվել քրեական պատասխանատվությունից։

Военная прокуратура РА сообщает и предупреждает
Военная прокуратура РА  сообщает  и предупреждает, что после 31.12.2019 г. больше не будет действовать тот законодательный правопорядок, по которому граждане, в отношении которых возбуждено уголовное преследование на основании уклонения от обязательной военной службы, могут в установленном законом порядке заплатить в государственный бюджет РА установленную сумму, освободиться от уголовной ответственности и встать на военный учет.
Закон РА «О гражданах, не прошедших обязательную военную службу с нарушением установленного порядка» распространяется на граждан, не призванных на обязательную военную службу (уклонившихся от призыва) с нарушением законодательства и достигших 27 лет (в случае офицеров запаса - 35 лет), или на тех граждан, которые до достижения возраста 27 (35) лет получили основания для освобождения от установленной законом обязательной военной службы или получения отсрочки от призыва на обязательную военную службу, в отношении которых возбуждено уголовное преследование на основании уклонения от обязательной военной службы.
По указанному закону, определенной группе лиц, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка, была предоставлена возможность в установленном законом размере и порядке выплатить в государственный бюджет РА установленную сумму, не быть вовлеченным к уголовной ответственности и встать на военный учет.
Срок действия закона РА «О гражданах, не прошедших обязательную военную службу с нарушением установленного порядка» периодически продлевался. Согласно последним законодательным изменениям, осуществленным 06.03.2019 НС  с этой целью, закон распространяется на лиц, которым исполнилось 27 лет (в случае офицеров запаса 35 лет) до 01.03. 2019 г., а срок действия закона установлен до 31.12.2019 года.
Учитывая то, что срок действия указанного закона установлен до 31.12.2019 г. и новый закон о его продлении не принят, следовательно, по истечении данного срока вышеупомянутый порядок больше не будет действовать и граждане, не прошедшие обязательную военную службу в нарушение установленного порядка, не смогут на этом основании освободиться от уголовной ответственности.