Խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն և կոռուպցիոն չարաշահումներ 2007-2015թթ. ընթացքում ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի կառուցման գործընթացում
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել են ՀՀ արդարադատության նախարարությունից ստացված՝ 2007-2015թթ, ընթացքում ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի կառուցման շինարարական աշխատանքների ուսումնասիրությունների վերաբերյալ կազմված փաստաթղթերը: Պարզվել է, որ շինաշխատանքներն իրականացվելուց հետո ՀՀ արդարադատության նախարարի հրամանով ստեղծված հանձնաժողովը «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկը շահագործման է ընդունել 2016թ. հունվարի 20-ին։
Նախագծա-նախահաշվային աշխատանքների իրականացման նպատակով 2006թ. հայտարարված մրցույթի ժամանակ հաղթող ճանաչված ՍՊԸ-ին մատուցած ծառայությունների դիմաց պետական բյուջեից վճարվել է 119․000․000 ՀՀ դրամ, իսկ շինարարական աշխատանքները կատարած ընկերությանը՝ 9․827․762․139 ՀՀ դրամ։
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետի 2019թ. հուլիսի 20-ի հրամանով ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում ուսումնասիրություններ իրականացնելու նպատակով ստեղծվել է հանձնաժողով, որը կատարել է քրեակատարողական հիմնարկում փաստացի գույքագրում և նախագծա-նախահաշվային ու հաշվապահական հաշվառման փաստաթղթերի համադրում: Արդյունքում պարզվել է, որ «Արմավիր» ՔԿՀ մասնաշենքում տեղադրված դռները, մոնտաժված պոմպերը, ջրատաքացուցիչ կաթսաները չեն համապատասխանում նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերում, պայմանագրերում, համաձայնագրերում, միավոր արժեքների հաշվարկներում և կատարողական ակտերում արտացոլված տվյալներին:
Ընդ որում՝ միայն հիմնարկի խցերում տեղադրված հատուկ փականներով համալրված դռների մասով առերևույթ պետությանը պատճառված վնասը կազմել է մոտ 48մլն ՀՀ դրամ։
Փաստական տվյալները վկայում են, որ շինարարական աշխատանքները կատարած ընկերության աշխատակիցները թերի են կատարել աշխատանքները՝ տեղադրվել է նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերով սահմանված որակին չհամապատասխանող գույք, իսկ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության իրավասու պաշտոնատար անձինք, ըստ էության, կազմված կեղծ կատարողական ակտերով ընդունել են չկատարված, նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերով սահմանված որակին չհամապատասխանող աշխատանքները:
Նկատի ունենալով, որ ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում իրականացված ուսումնասիրությունների կապակցությամբ կազմված նյութերում առերևույթ առկա են հանցագործության հատկանիշների պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում շինարակական աշխատանքներ իրականացրած ընկերության աշխատակիցների կողմից առերևույթ խարդախությամբ ՀՀ պետական բյուջեից առանձնապես խոշոր չափի հափշտակություն կատարելու, ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու  փաստի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ  մասով, 314-րդ հոդվածով:

Хищение в особо крупных размерах путем мошенничества и коррупционные злоупотребления в процессе застройки уголовно-исполнительного учреждения ''Армавир'' МЮ РА в период 2007-2015гг
Генеральная прокуратура РА изучила документы, полученные от Министерства юстиции Республики Армения, составленные относительно исследований строительных работ застройки уголовно-исполнительного учреждения <<Армавир>> МЮ РА  в период 2007-2015 гг. Было установлено, что после осуществления строительных работ комиссия, созданная указом министра юстиции РА, 20.01.2016г. приняла к эксплуатации уголовно-исполнительное учреждение <<Армавир>>.
Из государственного бюджета было выплачено 119.000.000 драмов РА за услуги, оказанные ЗАО, признанному победителем в ходе конкурса, объявленного в 2006г. с целью осуществления проекта - сметочных работ, a компании, выполняющей строительные работы 9.827.762.133 драмов РА.
Указом от 20.07.2019г. начальника уголовно-исполнительной службы МЮ РА с целю осуществления исследований в УИУ была создана комиссия, которая  в уголовно-исполнительном учреждении осуществила фактическую инвентаризацию и сочетание сметочных и учетных документов. В результате было установлено, что установленные двери, насосы, водогрейные котлы в здании УИУ не соответствуют данным, представленным в сметочных документах, договорах и исполнительных актах.
Причем по части двери, установленных в камерах учреждения ущерб нанесенный государству составил 48 млн. драмов РА.
Фактические данные свидетельствуют о том, что сотрудники компании, которая осуществила строительные работы выполнили работы не полноценным образом и установили не соответствующее качеству имущество, а компетентные должностные лица  уголовно-исполнительного управления МЮ РА, по существу составленными не действительными исполнительными актами прияли не осуществлённые, не соответствующие качеству  /установленному   сметочными документами/ работы.
Учитывая что в материалах, составленных в связи с исследованиями в УИУ <<Армавир>> МЮ РА имеются данные, содержащие признаки преступления, по факту хищения в особо крупных размерах из государственного бюджета РА путем мошенничества сотрудниками компании, осуществляющей строительные работы в УИУ <<Армавир>> МЮ РА, злоупотребления должностными полномочиями компетентными должностными лицами уголовно-исполнительного управления МЮ РА, совершения официального подлога, в управлении по расследованию особо важных дел генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по п. 1 ч. 3 ст. 178, ч. 2 ст. 308, ст. 314 УК РА.