Նշանակալի արդյունքներ Տավուշի մարզում բնակարանային գողությունների դեմ պայքարում
2019 թվականի սկզբին ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հանձնարարությամբ դատախազության տարածքային ստորաբաժանումների կողմից գործնական քայլեր էին ձեռնարկվել հանրապետության տարածքում ավելացող բնակարանային գողությունների դեմ կանխարգելիչ պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնելու, հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշները բարելավելու ուղղությամբ:
Մասնավորապես, Տավուշի մարզի տարածքում քարտեզագրվել ու կոնկրետացվել էին բնակարանային գողությունների կատարման համար հիմնական թիրախ և ռիսկային հանդիսացող բնակավայրերը, միջոցներ էին ձեռնարկվել բազմաբնակարան շենքերի մուտքերի դռները հատուկ, կոդավորվող փականներով հագեցնելու ուղղությամբ: Նախատեսվել էր բնակավայրերում ավելացնել տեսախցիկների թիվը, ինչը կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ նաև այլ հանցագործությունների կանխման, բացահայտման արդյունավետությունը բարձրացնելու առումով: Իսկ այնպիսի տարածքներում, որտեղ շատ են առանձնատները, որոշվել էր ուժեղացնել պարեկային ծառայությունը:
Պլանավորված միջոցառումների, ինչպես նաև տրված հանձնարարականների կատարումից հետո՝ 2019թ. առաջին 9 ամիսների ընթացքում, ՀՀ ոստիկանության Տավուշի մարզային վարչության ենթակա բաժինների կողմից սպասարկվող վարչական տարածքներում գողության համար որպես ռիսկային համարվող տեղանքներում՝ բազմաբնակարան շենքեր մուտք գործող խաչմերուկներում, հրապարակներում, զվարճանքի կենտրոններում, առանձնատներ մուտք գործող ճանապարհներին, վարչական տարածքների մուտքային և ելքային հատվածներում և այլ անհրաժեշտ վայրերում գործարկվել է ընդհանուր 508 տեսախցիկ, որոնց մի մասը, տեղադրված լինելով նախկինում, սկսել են ծառայեցվել ոստիկանության ստորաբաժանումների կողմից, իսկ մյուս մասը տեղադրվել են մասնավոր սուբյեկտների կողմից՝ ոստիկանության աշխատակիցների բացատրական աշխատանքների շնորհիվ: Մասնավորապես 2019թ. ընթացքում Դիլիջան քաղաքում տեղադրվել է 36 տեսախցիկ, Բերդում՝ 19, Նոյեմբերյանում՝ 40, Իջևանում՝ 96:
Բացի այդ, Իջևան քաղաքում հատկանշական 13 տեղում ոստիկանության կողմից տեղադրվել է ևս 19 տեսախցիկ, կազմվել 1 միասնական ցանց՝ կառավարման կենտրոնով, որով հսկողությունն իրականացվում է ուղիղ կապի միջոցով:
Որպես արդյունք՝ 2018-2019թթ. 9 ամիսների ընթացքում բնակարանային գողությունների դեպքերի բացահայտման առումով արձանագրվել է կտրուկ դրական տեղաշարժ: Մասնավորապես, եթե 2018թ. ընթացքում արձանագրված բնակարանային գողությունների 17 դեպքից բացահայտվել է 4-ը կամ 23.5 տոկոսը, ապա 2019թ. արձանագրվել է 15 դեպք, որից բացահայտվել է 10-ը կամ 66.6 տոկոսը: Փաստացի նախորդ տարվա համեմատ դեպքերի քանակը նվազել է 2-ով, իսկ բացահայտման ցուցանիշը բարելավվել 43,2%-ով:
Ընդ որում, մի քանի դեպքով առանցքային նշանակություն են ունեցել տեղադրված տեսախցիկները, որոնց ուսումնասիրությամբ հետաքննական մարմինը հնարավորություն է ստացել տաք հետքերով հայտնաբերելու հանցանք կատարած անձանց:
Նշված ոլորտում աշխատանքները շարունակվում են: Համայնքային իշխանությունների հետ համագործակցությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում նաև բազմաբնակարան շենքերի մուտքերը կոդավորված փականներ ունեցող դռներով կահավորելու ուղղությամբ:

Значительные результаты в борьбе с квартирными кражами в Тавушской области
В начале 2019 года по поручению Генерального прокурора РА Артура Давтяна территориальными подразделениями прокуратуры были предприняты практические меры для повышения эффективности борьбы с квартирными кражами на территории республики и улучшения показателей по раскрытию преступлений.
В частности, на территории  Тавушской области были картированы и конкретизированы квартиры, являющиеся целевыми и рискованными для совершения квартирных краж, были предприняты меры по оснащению входных дверей многоквартирных зданий специальными кодированными замками. Было предусмотрено увеличить число камер, что также могло быть важным для повышения эффективности предотвращения и выявления других преступлений. А в тех территориях, где много частных домов, было решено усилить патрульную службу.
После реализации запланированных мероприятий, а также поручений, данных в течение первых 9 месяцев 2019 г., в административных территориях, обслуживаемых отделами управления Тавушской области полиции РА,  перекрестках, въехавших в многоквартирные здания, на площадях, в развлекательных центрах, на дорогах, въехавших в собственные дома и в других необходимых местах было установлено в общей сложности 508 камер, и часть камер, которые были установлены ранее, начали использоваться подразделениями полиции, а другая часть была установлена частными субъектами с помощью объяснительных работ сотрудников полиции. В частности в течение 2019 г. в Дилижане было установлено 36 камер, 19 - в Берде, 40  - в Ноемберяне и 96 - в Иджеване.
Кроме того, в Иджеване в 13 местах еще 19 камер были установлены полицией и была создана 1 единая сеть с центром управления, через которую осуществлялось непосредственное наблюдение.
В результате в течение 9 месяцев 2018-2019гг. резкий положительный сдвиг был зарегистрирован в связи с выявлением случаев квартирных краж. В частности если за 2018 г. из зарегистрированных 17 случаев квартирных краж были выявлены 4 случая или 23.5 процентов, тогда в 2019 году было зарегистрировано 15 случаев, из которых было выявлено 10 или 66.6%. По сравнению с предыдущим годом количество случаев снизилось на 2, а показатель выявления улучшился на 43.2%.
В то же время в некоторых случаях установленные камеры имели ключевое значение, в ходе исследований которых следственный орган получил возможность  обнаружить по горячим следам лиц, совершивших преступление.
В указанной сфере работы продолжаются. По сотрудничестве с муниципальными властями принимаются также меры по оснащению входных дверей многоквартирных зданий кодированными замками.