Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է ՀՀ Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետի նախկին տեղակալը
Դեռևս սույն թվականի հոկտեմբերի 2-ին տեղեկացրել էինք ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից պետական գույքի կառավարման և մասնավորեցման ոլորտում իրականացված մեծածավալ ուսումնասիրությունների արդյունքների մասին: Մասնավորապես պարզվել էր, որ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելու և իրենց ծառայողական պարտականությունները չկատարելու արդյունքում «Անի» ԲԲ ընկերությանն ընդամենը 22.695.306 ՀՀ դրամով օտարվել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի հաշվեկշռում հաշվառված և անհատույց օգտագործման իրավունքով «Շիրակ» ջրօգտագործողների ընկերությանը հանձնված՝ Շիրակի մարզի Ամասիայի համայնքում գտնվող 1882ք/մ մակերեսով Ջրաձորի ջրանցքը և դրա օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 0.1968 հեկտար մակերեսով հողամասը, 5342ք/մ մակերեսով Ամասիայի ջրանցքը և դրա օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 1.38 հեկտար մակերեսով հողամասը, 7060ք/մ թունելը, ինչպես նաև ջրանցքները սպասարկող կառուցվածքները, որոնք ընդհանրապես օտարման ենթակա չէին:
Որակավորում ունեցող անձանց կողմից  2018թ. սեպտեմբերի 26-ին կատարված գույքի գնահատման հաշվետվության համաձայն 22.695.305 ՀՀ դրամով օտարված գույքի շուկայական արժեքը կազմում է 244.600.000 դրամ, ինչը շուրջ տասն անգամ ավելի է ՀՀ Կառավարության որոշմամբ սահմանված գնից:
Հիշյալ դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազի կողմից 2018թ. հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող հիշյալ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված տվյալների հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված` պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված` պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքով 2018թ. դեկտեմբերի 3-ին ձերբակալվել է ՀՀ Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետի նախկին տեղակալ Ա.Մ.-ն:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները լիարժեք, բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննություն ապահովելու ուղղությամբ:

Former Deputy Head of the State Property Management Department adjunct to the RA Government was detained under the suspicion of abuse of office authority and official forgery
On October 2, 2018, the results of a large-scale research in the field of management and privatization of state property, conducted by the Department for the Defense of State Interests at the RA Prosecutor General's Office were published.
In particular, it turned out that on the part of officials of the State Property Management Department, false information was entered into official documents. As a result, for the 22 million 695.3 thousand drams, the open joint stock company "Ani" was alienated the property previously transferred with the right of gratuitous use to the Water Users Union "Shirak" on the balance of the State Water Committee of the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources. Namely, the Jradzor water canal in the Amasia community of the Shirak region with an area of 1,882 sq.m and a land plot of 0.1968 hectares necessary for its use and maintenance, the Amasia water canal with an area of 5342 sq.m and the territory necessary for its use and maintenance and also serving water supply structures of the structure, which were not subject to alienation at all.
According to an assessment carried out on September 26, 2016 by qualified persons, the market price of the property sold for 22 million 695.3 thousand drams is 244.6 million drams, which is about 10 times more than the price set by the government.
Under this fact, on October 2, 2018, the senior prosecutor of the Department for the Protection of State Interests of the Prosecutor General’s Office initiated a criminal case on the grounds of the RA Criminal Code Article 314 part 1 of (Recording of false information or records by an official in official documents) and Article 308 part 2 (Abuse of office, entailed by negligence, grave consequences) the preliminary investigation of which is entrusted to the Investigative Committee of the Republic of Armenia.
Based on the data obtained during the preliminary investigation on charges of forgery and abuse of office, on December 3, 2018, the ex-deputy chairman of the State Property Management Department A.M. was detained.
The preliminary investigation of the criminal case continues. The necessary measures are being taken to conduct a full, multilateral and objective investigation.