Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է ՀՀ Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետի նախկին տեղակալը
Դեռևս սույն թվականի հոկտեմբերի 2-ին տեղեկացրել էինք ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից պետական գույքի կառավարման և մասնավորեցման ոլորտում իրականացված մեծածավալ ուսումնասիրությունների արդյունքների մասին: Մասնավորապես պարզվել էր, որ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելու և իրենց ծառայողական պարտականությունները չկատարելու արդյունքում «Անի» ԲԲ ընկերությանն ընդամենը 22.695.306 ՀՀ դրամով օտարվել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի հաշվեկշռում հաշվառված և անհատույց օգտագործման իրավունքով «Շիրակ» ջրօգտագործողների ընկերությանը հանձնված՝ Շիրակի մարզի Ամասիայի համայնքում գտնվող 1882ք/մ մակերեսով Ջրաձորի ջրանցքը և դրա օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 0.1968 հեկտար մակերեսով հողամասը, 5342ք/մ մակերեսով Ամասիայի ջրանցքը և դրա օգտագործման ու սպասարկման համար անհրաժեշտ 1.38 հեկտար մակերեսով հողամասը, 7060ք/մ թունելը, ինչպես նաև ջրանցքները սպասարկող կառուցվածքները, որոնք ընդհանրապես օտարման ենթակա չէին:
Որակավորում ունեցող անձանց կողմից  2018թ. սեպտեմբերի 26-ին կատարված գույքի գնահատման հաշվետվության համաձայն 22.695.305 ՀՀ դրամով օտարված գույքի շուկայական արժեքը կազմում է 244.600.000 դրամ, ինչը շուրջ տասն անգամ ավելի է ՀՀ Կառավարության որոշմամբ սահմանված գնից:
Հիշյալ դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազի կողմից 2018թ. հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող հիշյալ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված տվյալների հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված` պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված` պաշտոնեական կեղծիք կատարելու կասկածանքով 2018թ. դեկտեմբերի 3-ին ձերբակալվել է ՀՀ Կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետի նախկին տեղակալ Ա.Մ.-ն:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները լիարժեք, բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննություն ապահովելու ուղղությամբ:

Бывший заместитель начальника Управления по управлению госимуществом при правительстве Армении задержан по подозрению в злоупотреблении должностными полномочиями и должностном подлоге
2 октября 2018 были обнародованы результаты широкомасштабного исследования в сфере управления и приватизацией госимущества, проведенного Управлением по защите государственных интересов генпрокуратуры.
В частности, выяснилось, что со стороны должностных лиц Управления по управлению госимуществом в должностных документах были внесены подложные сведения. В результате обществу с ограниченной общественностью "Ани" за 22 млн. 695,3 тыс. драм было отчуждено находящееся на балансе Государственного водного комитета Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов имущество, ранее переданное с правом безвозмездного пользования Союзу водопользователей "Ширак". А именно - находящийся в общине Амасия Ширакской области водоканал Джрадзора площадью 1882 кв.м и необходимый для его использования и обслуживания земельный участок площадью 0.1968 га, водоканал Амасии площадью 5342 кв.м и необходимая для его использования и обслуживания территория площадью 1,38 га, а также обслуживающие водоканалы строения, которые вообще не подлежали отчуждению.
Согласно проведенной 26 сентября 2016 года квалифицированными лицами оценке, рыночная цена имущества, реализованного за 22 млн. 695,3 тыс. драм, составляет 244,6 млн. драм, что примерно в 10 раз больше установленной решением правительства цены.
По данному факту со стороны старшего прокурора Управления по защите государственных интересов генпрокуратуры 2 октября 2018 года было возбуждено уголовное дело по признакам части 1-й статьи 314-й (Внесение должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей) и части 2-й статьи 308-й (Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия) Уголовного кодекса, предварительное следствие по которому поручено Следственному комитету Армении.
На основе полученных в ходе предварительного следствия данных по обвинению в служебном подлоге и злоупотреблении должностными полномочиями 3 декабря 2018 года задержан экс-заместитель председателя Управления по управлению госимуществом А.М.
Предварительное следствие по уголовному дело продолжается, предпринимаются необходимые меры для проведения полноценного, многостороннего и объективного следствия.