Լճաշեն համայնքում հողի բերրի շերտի վնասման և ապօրինի հանման դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում շարունակվում են պետական մարմինների կողմից իրենց լիազորությունների շրջանակներում իրականացված վերահսկողության՝ դատախազություն ներկայացված արդյունքների ուսումնասիրությունները:
Այդ շրջանակներում ուսումնասիրվել է նաև Գեղարքունիքի մարզի Լճաշեն համայնքի վարչական տարածքում բերրի հողաշերտի հանման փաստի` ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից ստացված փաստաթղթերը և տեղեկատվությունը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ տեսչական մարմնի Գեղարքունիքի տարածքային բաժնի աշխատակիցների կողմից իրականացված շրջայցի ընթացքում նշված համայնքի վարչական տարածքում՝ Սարատեղի տանող ճանապարհի հարևանությամբ, հայտնաբերվել են անհայտ անձանց կողմից կատարված ընդհանուր` մոտ 12.954 ք/մ մակերեսով տարածքի հողերի խախտման և 11.271 խմ սևահողի հանման դեպքեր։
«Հողային ռեսուրսների վրա տնտեսական գործունեության հետևանքով առաջացած ազդեցության գնահատման կարգը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության 25.01.2005թ.-ի որոշման հիման վրա կատարված հաշվարկի համաձայն՝ արձանագրված վերոհիշյալ խախտումների՝ հողի դեգրադացիայի (հողի բերրի շերտի վնասման և ոչնչացման) հետևանքով պատճառվել է էական՝ մոտ 2մլն դրամի վնաս։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել Լճաշեն համայնքի վարչական տարածքում՝ հողը հանելու, տեղափոխելու, պահպանելու և օգտագործելու կանոնները խախտելու, հողը փչացնելու, շրջակա միջավայրին դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ էական վնաս պատճառելու առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշների առկայության մասին, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Возбуждено уголовное дело по факту повреждения и незаконного снятия плодотворного слоя земли в общине Лчашен
В управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА продолжаются исследования результатов (представленных в прокуратуру) надзора, осуществленного государственными органами в рамках их полномочий.
В этих рамках были исследованы документы и сведения, полученные от инспекционного органа по охране природы и недрам РА по факту снятия плодотворного слоя земли в общине Лчашен Гегаркуникской области.
В ходе исследования было установлено, что в ходе визита сотрудников территориального отдела инспекционного органа Гегаркуника, на административном территории указанной общины были выявлены случаи нарушения земель площадью около 12.954 кв.м. и снятия чернозема 11 271 кбм.
По подсчету, осуществлённому на основании постановления от 25.01.2005г. правительства РА Об утверждении порядка оценки воздействия на земельных ресурсов, возникшего из-за экономической деятельности, в результате вышеупомянутых нарушений - деградации земли (повреждения и разрушения плодородного слоя замели) был нанесён существенный вред в размере около 2 млн. драмов РА.
Учитывая то, что в ходе исследования были получены данные о нарушений правил снятия, перевозки и использования земли на административном территории общины Лчашен, наличии признаков преступных деяний, нанесения вреда окружающей среде, в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 290 УК РА.