Լճաշեն համայնքում հողի բերրի շերտի վնասման և ապօրինի հանման դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում շարունակվում են պետական մարմինների կողմից իրենց լիազորությունների շրջանակներում իրականացված վերահսկողության՝ դատախազություն ներկայացված արդյունքների ուսումնասիրությունները:
Այդ շրջանակներում ուսումնասիրվել է նաև Գեղարքունիքի մարզի Լճաշեն համայնքի վարչական տարածքում բերրի հողաշերտի հանման փաստի` ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից ստացված փաստաթղթերը և տեղեկատվությունը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ տեսչական մարմնի Գեղարքունիքի տարածքային բաժնի աշխատակիցների կողմից իրականացված շրջայցի ընթացքում նշված համայնքի վարչական տարածքում՝ Սարատեղի տանող ճանապարհի հարևանությամբ, հայտնաբերվել են անհայտ անձանց կողմից կատարված ընդհանուր` մոտ 12.954 ք/մ մակերեսով տարածքի հողերի խախտման և 11.271 խմ սևահողի հանման դեպքեր։
«Հողային ռեսուրսների վրա տնտեսական գործունեության հետևանքով առաջացած ազդեցության գնահատման կարգը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության 25.01.2005թ.-ի որոշման հիման վրա կատարված հաշվարկի համաձայն՝ արձանագրված վերոհիշյալ խախտումների՝ հողի դեգրադացիայի (հողի բերրի շերտի վնասման և ոչնչացման) հետևանքով պատճառվել է էական՝ մոտ 2մլն դրամի վնաս։
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել Լճաշեն համայնքի վարչական տարածքում՝ հողը հանելու, տեղափոխելու, պահպանելու և օգտագործելու կանոնները խախտելու, հողը փչացնելու, շրջակա միջավայրին դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ էական վնաս պատճառելու առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշների առկայության մասին, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Criminal case was initiated on the fact of damage and illegal removal of the fruitful layer of land in the community of Lchashen
In the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia, studies are continuing on the results (submitted to the prosecutor's office) of the supervision carried out by state bodies within their powers.
Within this framework, the documents and data received from the RA Nature Protection and Subsoil Inspectorate on the fact of removal of the fruitful layer of land in in the community of Lchashen of Gegharkunik region were examined.
In the course of the study, it was found out that during the visit of employees of the territorial division of Gegharkunik Inspectorate in the administrative territory of the specified community, cases of violations of land with an area of about 12.954 sq.m and removal of black earth with an area of 11 271 cbm were revealed.
According to the calculation carried out on the basis of the decision of 25.01.2005 of the RA Government on the approval of the procedure for assessing the impact on land resources resulting from economic activity, as a result of the above violations - land degradation (damage of the fruitful layer of land) damage was caused in the amount of about 2 million AMD.
Taking into account that in the course of the study, data were obtained concerning violations of the rules for the removal, transportation and use of land in the administrative territory of Lchashen community, as well as the signs of criminal acts, Department of State Interests Protection of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia initiated a criminal case under Part 1 of Art. 290 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation of the case was entrusted to the Investigative Committee of the Republic of Armenia.