ՀՀ Արագածոտնի մարզի դատախազ Սարգիս Մնացականյանն ամփոփում է 2019թ. ընթացքում մարզի դատախազության գործունեությունը
ՀՀ Արագածոտնի մարզի տարածքում շարունակվող կոռուպցիայի դեմ քրեաիրավական պայքարի համատեքստում այս տարվա նախորդ 11 ամիսներին արձանագրվել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների 22 դեպք, որից 4-ը՝ ուսումնական հաստատություններում, 18-ը՝ ՏԻՄ մարմիններում: 21-ով հարուցվել է քրեական գործ, իսկ 1 դեպքով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է՝ գործուն զղջալու հիմքով՝ պատճառված վնասը վերականգնելու արդյունքում: Բացահայտված կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերը կատարվել են նախորդ տարիներին, որոնցով պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է շուրջ 25.2մլն ՀՀ դրամ, վերականգնվել՝ 11.2մլն դրամը: Մնացած մասով կիրառվել են ներգործության միջոցներ:
Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում շեշտադրվել է մարզի տարածքում գործող հանքարդյունաբերող 35 ընկերությունների՝ շրջակա միջավայրի պահպանության վճարների գծով պարտավորությունների չկատարման խնդիրը: Դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման արդյունքում այդ պարտավորությունը չկատարած ընկերությունները վերականգնել են 4.6 մլն ՀՀ դրամ:
Ուսումնասիրվել է նաև մարզի տարածքում բնապահպանության, ոռոգման ջրերի մատակարարման բնագավառներում օրենսդրության պահանջների պահպանման վիճակը: Վերջինիս արդյունքում, օրինակ, «Թալին» ՋՕԸ պատասխանատու անձի կողմից 2018թ. հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ բաշխված ջրի կորուստը հավելագրելու միջոցով, առերևույթ յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափի, մոտ 72մլն ՀՀ դրամ գումար հափշտակելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով մարզի դատախազի տեղակալի կողմից հարուցվել է քրեական գործ և ուղարկվել նախաքննություն կատարելու:
Մարզի դատախազության ուշադրության կենտրոնում է ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում դատախազական լիազորությունների պատշաճ գործադրումը: 2019թ. ընտանիքում արձանագրված բռնության դեպքերի գրանցման և ընթացքի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազների կողմից կատարվել են ենթադրյալ բռնությունից տուժած անձանց ընդունելություններ: Դրանց արդյունքում 2 դեպքով պարզվել է տուժողի՝ հանցանք կատարողից կախվածության մեջ լինելու հանգամանքը, և բողոքի բացակայության պայմաններում դատախազները, օգտվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 183-րդ հոդվածի 4-րդ մասով վերապահված իրենց լիազորություններից, հարուցել են քրեական գործեր:
Մարզի տարածքում նախորդ տարվա համեմատ նվազել են ավազակային հարձակման դեպքերը, ակտիվ պայքար է մղվում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ: Նկատի ունենալով, որ մարզի տարածքում է տեղակայված ՀՀ ԱՆ «Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկը, ձեռնարկված կանխարգելիչ միջոցառումների արդյունքում 2019թ. 11 ամիսներին ՔԿՀ տարածք թմրամիջոցների ապօրինի իրացման վերաբերյալ հարուցվել է 6 քրեական գործ՝ նախորդ տարվա 1-ի դիմաց:
Մարզի դատախազության համար առավել մտահոգիչ են մնում բնակարանային գողությունները և անասնագողությունները: Բնակարանային գողությունների գերակշիռ մասը կատարվել է չբնակեցված բնակարաններից, ամառանոցներից: Թեև այս գողությունների բացահայտման տոկոսային ցուցանիշը որոշակիորեն աճել է, սակայն արդյունավետությանը խոչընդոտող հիմնական գործոններից է մնում հանցագործության գերակշիռ մասի վերաբերյալ տեղեկությունը ոստիկանությանը, հենց չբնակեցվածության պատճառով, տևական ուշացումով փոխանցելու հանգամանքը:
Այս ուղղությամբ օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով, ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ դատախազության տարածքային ստորաբաժանումնբերին տված հանձնարարականի հիման վրա, մարզի դատախազը հրավիրել է օպերատիվ խորհրդակցություն, ՀՀ ոստիկանության մարզային վարչության պետին տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ։ Մարզի դատախազի կողմից Արագածոտնի մարզպետին ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա խնդիրը քննարկվել է նաև համայնքների ղեկավարների մասնակցուիթյան անցկացված մարզխորհրդի ընդլայնված նիստում, համայնքի ղեկավարները պատրաստակամություն են հայտնել նախականխիչ աշխատանքներում աջակցել մարզային իրավապահ մարմիններին:
Մտահոգիչ է մնում նաև ճանապարհատրանսպորտային պատահարների դեպքերի աճը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ դեպքերն աճել են 18-ով կամ մոտ 33 տոկոսով, որոնց հետևանքով մահվան ելքով դեպքերն ավելացել են 2-ով կամ 14 տոկոսով /16-14/: ՃՏՊ-ների գրեթե կեսը տեղի է ունեցել մարզի տարածքում իրականացվող «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհային միջանցքի շինարարության հատվածներում՝ 29 դեպք՝ որոնց հետևանքով մահացել է 6, վնասվածքներ ստացել 61 անձ։ Մարզի դատախազության կողմից համապատասխան միջնորդագիր է ներկայացվել ՃՈ մարզային ստորաբաժանման հրամանատարին ՃՏՊ-ների կրկնվող տեղանքներում ծառայությունն ուժեղացնելու, ճանապարհաշինարարական հատվածները երթևեկության կանոնները սահմանող նշաններով կահավորելու նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու նպատակով:

Прокурор Арагацотнской области РА - Саргис Мнацаканян подвел итоги деятельности прокуратуры области за 2019г.
В контексте продолжающейся уголовно-правовой борьбы с коррупцией в Арагацотнской области РА за последние 11 месяцев этого года было зарегистрировано 22 случая коррупционных преступлений, 4 из которых были в учебных заведениях и 18 в органах местного самоуправления. По 21 возбуждено уголовное дело, а по 1 было отказано в возбуждении уголовного дела в результате восстановления ущерба. Случаи раскрытых коррупционных преступлений были совершены в предыдущие годы, и размер нанесённого государству ущерба составил около 25.2 млн. драмов РА, и было восстановлено 11.2 млн. драмов РА. По остальной части применялись меры воздействия.
В области защиты государственных интересов была подчеркнута проблема несоблюдения обязательств по платежам за охрану окружающей среды 35 горнодобывающих компаний, действующих на территории области. В результате применения мер прокурорского воздействия, компании, не выполнившие это обязательство, вернули 4.6 млн. драмов РА.
Также было изучено состояние соблюдения требований законодательства в области охраны окружающей среды и водоснабжения. В результате, например по случаю хищения суммы в особо крупных размерах (около 72 млн. драмов РА) путем присвоения ответственным лицом водопользователя Талин было возбуждено уголовное дело заместителем прокуратуры области по признакам преступления, предусмотренного п. 1 ч. 3 ст. 179 УК РА и дело было направлено для осуществления предварительного следствия.
В центре внимания прокуратуры области находится надлежащее выполнение прокурорских полномочий в борьбе с насилием в семье. Прокурорами, осуществляющими надзор за законностью регистрации и процесса случаев насилия в семье за 2019г. были осуществлены приёмы предполагаемо пострадавших от насилия лиц. В результате, по 2 случаям было установлено обстоятельство зависимости жертвы от преступника и в условиях отсутствия жалобы прокуроры, пользуясь своими полномочиями, вверенными им по ч. 4 ст. 183 УПК РА возбудили уголовные дела.
На территории области по сравнению с прошлым годом случаи нападений бандитов сократились, и ведется активная борьба с незаконным оборотом наркотиков. Учитывая тот факт, на территории области расположено уголовно-исполнительное учреждение Кош МЮ РА, в результате мер, принятых в 2019 г. за 11 месяцев было возбуждено 6 уголовных дел относительно незаконной реализации наркотических средств на территории УИУ.
Квартирные кражи и скотокрадство остаются проблемой для прокуратуры области. Несмотря на то, что показатель по выявлению этих краж увеличился, однако основным фактором, препятствующим эффективности, остается обстоятельство задержки передачи информации о подавляющей части преступлений в полицию.
В целях повышения эффективности оперативно-розыскных работ в этом направлении на основании поручения Генерального прокурора РА, прокурор области провел оперативное совещание, и соответствующие поручения были даны начальнику областного управления полиции РА. На основании ходатайства, представленного прокурором области Марзпету Арагацотнской области, проблема была также рассмотрена на расширенном заседании руководителей общин, и руководители общин выразили готовность оказать содействие правоохранительным органам области в работах по предотвращению.
Увеличение случаев дорожно-транспортных происшествий также остается проблемой. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года число случаев возросло на 18 или около 33 процентов, и в результате этого случаи со смертельным исходом возросли на 2 или 14 процентов (16–14). Почти половина ДТП произошла в строительной части дорожного коридора Север-Юг - 29 случаев, и в результате 6 человек скончались. Соответствующее ходатайство было представлено прокуратурой области начальнику областного подразделения ДП для усиления службы на территориях ДТП.