ՀՀ Արագածոտնի մարզի դատախազ Սարգիս Մնացականյանն ամփոփում է 2019թ. ընթացքում մարզի դատախազության գործունեությունը
ՀՀ Արագածոտնի մարզի տարածքում շարունակվող կոռուպցիայի դեմ քրեաիրավական պայքարի համատեքստում այս տարվա նախորդ 11 ամիսներին արձանագրվել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների 22 դեպք, որից 4-ը՝ ուսումնական հաստատություններում, 18-ը՝ ՏԻՄ մարմիններում: 21-ով հարուցվել է քրեական գործ, իսկ 1 դեպքով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է՝ գործուն զղջալու հիմքով՝ պատճառված վնասը վերականգնելու արդյունքում: Բացահայտված կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեպքերը կատարվել են նախորդ տարիներին, որոնցով պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է շուրջ 25.2մլն ՀՀ դրամ, վերականգնվել՝ 11.2մլն դրամը: Մնացած մասով կիրառվել են ներգործության միջոցներ:
Պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում շեշտադրվել է մարզի տարածքում գործող հանքարդյունաբերող 35 ընկերությունների՝ շրջակա միջավայրի պահպանության վճարների գծով պարտավորությունների չկատարման խնդիրը: Դատախազական ներգործության միջոցների կիրառման արդյունքում այդ պարտավորությունը չկատարած ընկերությունները վերականգնել են 4.6 մլն ՀՀ դրամ:
Ուսումնասիրվել է նաև մարզի տարածքում բնապահպանության, ոռոգման ջրերի մատակարարման բնագավառներում օրենսդրության պահանջների պահպանման վիճակը: Վերջինիս արդյունքում, օրինակ, «Թալին» ՋՕԸ պատասխանատու անձի կողմից 2018թ. հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ բաշխված ջրի կորուստը հավելագրելու միջոցով, առերևույթ յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափի, մոտ 72մլն ՀՀ դրամ գումար հափշտակելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով մարզի դատախազի տեղակալի կողմից հարուցվել է քրեական գործ և ուղարկվել նախաքննություն կատարելու:
Մարզի դատախազության ուշադրության կենտրոնում է ընտանեկան բռնության դեմ պայքարում դատախազական լիազորությունների պատշաճ գործադրումը: 2019թ. ընտանիքում արձանագրված բռնության դեպքերի գրանցման և ընթացքի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազների կողմից կատարվել են ենթադրյալ բռնությունից տուժած անձանց ընդունելություններ: Դրանց արդյունքում 2 դեպքով պարզվել է տուժողի՝ հանցանք կատարողից կախվածության մեջ լինելու հանգամանքը, և բողոքի բացակայության պայմաններում դատախազները, օգտվելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 183-րդ հոդվածի 4-րդ մասով վերապահված իրենց լիազորություններից, հարուցել են քրեական գործեր:
Մարզի տարածքում նախորդ տարվա համեմատ նվազել են ավազակային հարձակման դեպքերը, ակտիվ պայքար է մղվում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ: Նկատի ունենալով, որ մարզի տարածքում է տեղակայված ՀՀ ԱՆ «Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկը, ձեռնարկված կանխարգելիչ միջոցառումների արդյունքում 2019թ. 11 ամիսներին ՔԿՀ տարածք թմրամիջոցների ապօրինի իրացման վերաբերյալ հարուցվել է 6 քրեական գործ՝ նախորդ տարվա 1-ի դիմաց:
Մարզի դատախազության համար առավել մտահոգիչ են մնում բնակարանային գողությունները և անասնագողությունները: Բնակարանային գողությունների գերակշիռ մասը կատարվել է չբնակեցված բնակարաններից, ամառանոցներից: Թեև այս գողությունների բացահայտման տոկոսային ցուցանիշը որոշակիորեն աճել է, սակայն արդյունավետությանը խոչընդոտող հիմնական գործոններից է մնում հանցագործության գերակշիռ մասի վերաբերյալ տեղեկությունը ոստիկանությանը, հենց չբնակեցվածության պատճառով, տևական ուշացումով փոխանցելու հանգամանքը:
Այս ուղղությամբ օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով, ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ դատախազության տարածքային ստորաբաժանումնբերին տված հանձնարարականի հիման վրա, մարզի դատախազը հրավիրել է օպերատիվ խորհրդակցություն, ՀՀ ոստիկանության մարզային վարչության պետին տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ։ Մարզի դատախազի կողմից Արագածոտնի մարզպետին ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա խնդիրը քննարկվել է նաև համայնքների ղեկավարների մասնակցուիթյան անցկացված մարզխորհրդի ընդլայնված նիստում, համայնքի ղեկավարները պատրաստակամություն են հայտնել նախականխիչ աշխատանքներում աջակցել մարզային իրավապահ մարմիններին:
Մտահոգիչ է մնում նաև ճանապարհատրանսպորտային պատահարների դեպքերի աճը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ դեպքերն աճել են 18-ով կամ մոտ 33 տոկոսով, որոնց հետևանքով մահվան ելքով դեպքերն ավելացել են 2-ով կամ 14 տոկոսով /16-14/: ՃՏՊ-ների գրեթե կեսը տեղի է ունեցել մարզի տարածքում իրականացվող «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհային միջանցքի շինարարության հատվածներում՝ 29 դեպք՝ որոնց հետևանքով մահացել է 6, վնասվածքներ ստացել 61 անձ։ Մարզի դատախազության կողմից համապատասխան միջնորդագիր է ներկայացվել ՃՈ մարզային ստորաբաժանման հրամանատարին ՃՏՊ-ների կրկնվող տեղանքներում ծառայությունն ուժեղացնելու, ճանապարհաշինարարական հատվածները երթևեկության կանոնները սահմանող նշաններով կահավորելու նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու նպատակով:

The prosecutor of Aragatsotn region of the Republic of Armenia - Sargis Mnatsakanyan summed up the results of the activities of the prosecutor's office of region for 2019
In the context of the ongoing criminal legal fight against corruption in Aragatsotn region of the Republic of Armenia over the past 11 months of this year, 22 cases of corruption crimes were registered, 4 of which were in educational institutions and 18 in local self-government bodies. By 21 was initiated a criminal case, and by 1 the initiation of criminal case was refused as a result of the restoration of the damage. Detected cases of corruption crimes were committed in previous years, and the damage caused to the state amounted to about 25.2 million AMD, and 11.2 million AMD were restored. As for the rest, impact measures were applied.
In the field of protecting state interests, the problem of non-compliance with environmental protection payment obligations of 35 mining companies operating in the region was emphasized. As a result of the application of prosecutorial measures, companies that did not fulfill this obligation returned 4.6 million AMD.
The state of compliance with the requirements of the legislation in the field of environmental protection and water supply was also examined. As a result, for example, on the occasion of the theft of an especially large amount (about 72 million AMD) by appropriation by the responsible of water user “Talin” a criminal case was initiated by the deputy prosecutor of the region under Point 1 of Part 3 of Art. 179 of the RA Criminal Code and it was sent to carry out the preliminary investigation.
The prosecutor's office the region focused on the proper implementation of prosecutorial powers in the fight against domestic violence. Prosecutors supervising the legality over the registration and process of cases of violence in the family registered in 2019 met with  alleged victims of violence. As a result, by 2 cases, it was found out that the victim was dependent on the offender, and in the absence of a complaint, prosecutors with the use of their powers entrusted to them under part 4 of Art. 183 the RA CPC initiated criminal cases.
In the territory of the region, compared with last year, cases of bandit attacks have been declined, and there is an active fight against drug trafficking. Taking into account the fact, the penitentiary institution “Kosh” of the RA Ministry of Justice is located in the region, as a result of measures taken in 2019 for 11 months 6 criminal cases were initiated regarding the illegal sale of drugs in the penitentiary institution.
Burglaries and cattle theft remain a problem for the prosecutor's office of the region. Despite the fact that the indicator for detecting these crimes has increased, however, the main factor hindering the effectiveness remains the circumstance of delay of transfer of information about the vast majority of crimes to the police.
In order to increase the effectiveness of operational investigative works in this direction, on the basis of instruction of the RA Prosecutor General, the prosecutor of the region held an operational meeting, and the relevant instructions were given to the Head of the Regional Department of the RA Police. On the basis of a petition presented by the prosecutor of the region to Marzpet of Aragatsotn region, the problem was also considered during the meeting of community leaders, and the community leaders expressed their willingness to assist the law enforcement bodies of the region in preventative works.
Increased number of road accidents also remain a problem. Compared to the same period of the last year, the number of cases has increased by 18 or about 33 percent, and as a result, fatal cases have increased by 2 or 14 percent (16-14). Almost half of the road accidents occurred in the construction part of the North-South Road Corridor - 29 cases, and as a result 6 people died. The corresponding petition was presented by the prosecutor of the region to the Head of the Regional Unit of the Traffic Police with a view to strengthen service in the territories of road accidents.