Կառուցվածքային փոփոխություններ և կադրային նշանակումներ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում
Դատախազության կոլեգիայի նիստում քննարկված և համաձայնեցված սկզբունքներից, նպատակներից և խնդիրներից ելնելով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը համապատասխան հրամաններ է ստորագրել ՀՀ դատախազության մասնագիտական ստորաբաժանումների նոր կառուցվածքը, դրան համապատասխանեցված ՀՀ դատախազության նոր կանոնադրությունը, հաստիքացուցակը, ինչպես նաև դատախազության ստորաբաժանումների և դատախազների գործառույթները հաստատելու վերաբերյալ:
Ըստ այդմ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության մասնագիտական ստորաբաժանումների նոր կառուցվածքում նախկին 9 վարչությունների փոխարեն ստեղծվել է 12-ը, որոնց մի մասը, ինչպես մինչև այս, մասնագիտացված է ըստ դատախազության սահմանադրական գործառույթների, մյուս մասը՝ ըստ հանցագործությունների տեսակների:
Ըստ այդմ՝ ՀՀ գխավոր դատախազությունում կգործեն հետևյալ մասնագիտական վարչությունները՝
1. Կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչություն
2. Մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչություն
3. Տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչություն,
4. Սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչություն,
5. Հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հացնագործությունների գործերով վարչություն,
6. Բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչություն,
7. ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչություն,
8. ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչություն,
9․ Պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների  կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչություն,
10․ Պետական շահերի պաշտպանության վարչություն,
11․ Կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչություն,
12․ Միջազգային-իրավական համագործակցության վարչություն:
Նման կառուցվածքային մոդելի ընտրությունը պայմանավորված է դատախազության լիազորությունների առավելագույնս արդյունավետ իրականացման, դատախազության ստորաբաժանումներին վերապահված գործառույթների առավել հստակեցման, ըստ հանցատեսակների դատախազության ստորաբաժանումների մասնագիտացումը խորացնելու և դատախազական հսկողության որակն առավել բարձրացնելու անհրաժեշտությամբ: Խնդիր է դրվել կառուցվածքային նման մոդելը լավագույնս ծառայեցնել հանցավորության դեմ պայքարի միասնական քրեական քաղաքակության իրականացմանը, ինչը պայմանավորված է այս ոլորտում Հանրապետության առջև ծառացած արդի մարտահրավերներին դիմակայելու հրամայականով:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նաև հրամաններ է ստորագրել ՀՀ գլխավոր դատախազության նոր ստեղծված մասնագիտական կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների պաշտոններում նշանակումներ կատարելու վերաբերյալ: Ըստ այդմ՝
1․ Արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Արսեն Սիմոնյանը փոխադրվել և նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի պաշտոնում,
2․ Արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Արթուր Չախոյանը փոխադրվել և նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչության պետի պաշտոնում,
3․ Արդարադատության առաջին դասի խորհդրական Արտակ Հարությունյանը փոխադրվել և նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի պաշտոնում,
4․ Արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Արմեն Աֆանդյանը փոխադրվել և նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի պաշտոնում,
5․  Արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Կարեն Բիշարյանը փոխադրվել և նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետի պաշտոնում,
6․ Արդարադատության առաջին դասի խորհրդական Րաֆֆի Ասլանյանը փոխադրվել և նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հացնագործությունների գործերով վարչության պետի պաշտոնում,
7․ Արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Արսեն Մարտիրոսյանը փոխադրվել և նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի պաշտոնում,
8․Արդարադատության երկրորդ դասի խորհրդական Արմեն Փանոսյանը փոխադրվել և նշանակվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի պաշտոնում:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի նախաձեռնությամբ հրավիրվել և անցկացվել է Դատախազության կոլեգիայի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել են կատարված կառուցվածքային և կադրային փոփոխություններից հետո դատախազության բնականոն աշխատանքները կազմակերպելու, համակարգը հնարավորինս արագ այդ փոփոխություններին համապատասխանեցնելուհետ կապված հարցեր:
Գլխավոր դատախազը շնորհավորել է  վարչությունների  նորանշանակ  պետերին՝ նշելով, որ փոփոխությունները նախանշում են համակարգային բարեփոխումների նոր մեկնարկ, որոնք միտված են Հայաստանում իրավակարգի ամրապնդմանը, մինչդատական և դատական վարույթների ընթացքում դատախազական գործառույթների առավել արդյունավետ և միասնական սկզբունքներով իրականացմանը, քրեական դատավարության մասնակիցների իրավունքների, ինչպես նաև պետական, հանրային և մասնավոր շահերի ներդաշնակության ապահովմանը:
Գլխավոր դատախազը հանձնարարել է հնարավորինս շուտ և առանց վարույթների համար խնդիրներ հարուցելու իրականացնել հսկողության տակ գտնվող քրեական գործերի վերաբաշխման գործընթացը: Առաջնային է համարվել նաև ըստ հանցատեսակների դատախազների մասնագիտացումը, ինչպես նաև ըստ հանցագործության տեսակների և դատախազական գործառույթների՝ հանցավորության շարժընթացի տենդենցների բացահայտմանը, օրինաչափությունների վերհանմանն ուղղված կառուցվածքային ստորաբաժանումների կարողությունների զարգացումը:

Структурные изменения и кадровые перестановки в генеральной прокуратуре РА
Исходя из задач, целей и принципов, согласованных и рассмотренных на заседании коллегии прокуратуры, генеральный прокурор РА А. Давтян подписал соответствующие указы относительно утверждения новой структуры специализированных подразделений прокуратуры РА, нового устава прокуратуры РА, штатного расписания, а также функций прокуроров и подразделений прокуратуры.
Соответственно, вместо предыдущих 9 управлений в новой структуре специализированных подразделений Генеральной прокуратуры создано 12, некоторые из которых, как и прежде, специализируются в соответствии с конституционными функциями прокуратуры, а другие - в соответствии с видами преступлений.
Соответственно, в Генеральной прокуратуре РА будут действовать следующие специализированные управления:
- Управление по преступлениям коррупционной направленности
- Управление по делам преступлений против человека
- Управление по преступлениям экономической направленности
- Управление по преступлениям против собственности
- Управление по преступлениям против общественной безопасности
- Управление по преступлениям против здоровья населения
- Управление по надзору за законностью досудебного производства в ССС РА
- Управление по надзору за законностью досудебного производства в СНБ РА
- Управление по надзору за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения
- Управление по защите государственных интересов
- Управление по организации, контролю и правовому обеспечению
- Управление международно - правового сотрудничества
Выбор такой структурной модели обусловлено необходимостью наиболее эффективного осуществления полномочий прокуратуры, уточнения функций, возложенных на подразделения прокуратуры, углубления специализации подразделений прокуратуры по видам преступлений и повышения качества прокурорского надзора.
Цель заключалась в том, чтобы такая структурная модель наилучшим образом служила для осуществления единой уголовной политики по борьбе с преступностью, что и обусловлено необходимостью противостоять нынешним вызовам, стоящим перед Республикой в этой области.
Генеральный прокурор РА Артур Давтян также подписал указы о назначении руководителей новых структурных подразделений Генеральной прокуратуры РА. Соответственно:
- Советник юстиции 2-го класса Арсен Симонян был переведён и назначен на должность начальника управления по преступлениям экономической направленности генеральной прокуратуры РА,
- Советник юстиции 2-го класса Артур Чахоян был переведён и назначен на должность начальника управления по преступлениям коррупционной направленности генеральной прокуратуры РА,
- Советник юстиции 1-го класса Артак Арутюнян был переведён и назначен на должность начальника управления по делам преступлений против человека генеральной прокуратуры РА,
- Советник юстиции 1-го класса Армен Афандян был переведён и назначен на должность начальника управления по преступлениям против собственности генеральной прокуратуры РА,
- Советник юстиции 1-го класса Карен Бишарян был переведён и назначен на должность начальника управления по преступлениям против общественной безопасности генеральной прокуратуры РА,
- Советник юстиции 1-го класса Раффи Асланян был переведён и назначен на должность начальника управления по преступлениям против здоровья населения генеральной прокуратуры РА,
- Советник юстиции 2-го класса Арсен Мартиросян был переведён и назначен на должность начальника управления по надзору за законностью досудебного производства в ССС РА генеральной прокуратуры РА,
- Советник юстиции 2-го класса Армен Паносян был переведён и назначен на должность начальника управления по надзору за законностью досудебного производства в СНБ РА генеральной прокуратуры РА.
По инициативе Генерального прокурора РА Артура Давтяна было созвано и проведено заседание коллегии прокуратуры, в ходе которого обсуждались вопросы, связанные с организацией естественного хода работы и с максимально быстрой адаптацией системы к этим изменениям после структурных и кадровых изменений.
Генеральный прокурор поздравил новоназначенных начальников управления, отметив, что изменения ознаменовали новое начало системной реформы, направленной на укрепление правового порядка в Армении, реализацию более эффективных и единых принципов прокурорских функций в ходе досудебного и судебного производства, обеспечение прав участников уголовного судопроизводства, а также гармонии государственных, общественных и частных интересов.
Генеральный прокурор поручил как можно скорее осуществить процесс перераспределения уголовных дел. Приоритетным является также специализация прокуроров по видам преступлений и развитие способностей структурных подразделений, направленных на выявление правомерностей, раскрытие тенденций динамики преступности.