ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը Բրյուսելում մասնակցել է ԵՄ Արևելյան գործընկերության՝ օրենքի գերակայության հարթակի հանդիպմանը
ՀՀ պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը Բրյուսելում մասնակցել են ԵՄ արևելյան գործընկերության՝ օրենքի գերակայության հարթակի հանդիպմանը:
Հարթակի շրջանակներում քննարկվել են Արևելյան գործընկերության երկրներում արդարադատության աջակցության հիմնախնդիրները: Մասնավորապես՝ քննարկվել են պետական մարմինների համակարգում դատախազության տեղին և դերին, դատախազության անկախության և հաշվետվողականության երաշխավորմանը, դատախազների նշանակման և առաջխաղացման թափանցիկությանը վերաբերող հարցեր:
Դավիթ Մելքոնյանը ներկայացրել է իրականացված սահմանադրական փոփոխությունների և «Դատախազության մասին» ՀՀ նոր օրենքի համատեքստում դատախազության առկա իրավական կարգավիճակը, դրա հստակեցմանն ուղղված բարեփոխումների ընթացքը: ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ իրականացված բարեփոխումները կանխորոշել են Հայաստանում դատախազության զարգացման ուղիները, դրել համակարգային անկախության, հաշվետվողականության ամրապնդման ամուր հիմքեր:
ԵՄ ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել հետայսու ևս շարունակել դատախազության շարունակական բարեփոխումներին ուղղված համագործակցությունը:

Заместитель генерального прокурора РА в Брюсселе принял участие на саммите восточного партнёрства ЕС по вопросам верховенства права
Делегация РА в составе заместителя генерального прокурора РА Давида Мелконяна и заместителя министра юстиции Вигена Кочаряна приняла участие на саммите восточного партнёрства ЕС по вопросам верховенства права в Брюсселе.
Обсуждались вопросы, касающиеся места и роли прокуратуры в системе государственных органов, гарантии независимости и подотчётности прокуратуры, а также вопросы относительно назначения и продвижения прокуроров.
Заместитель генерального прокурора РА отметил, что проведённые реформы предопределили пути развития прокуратуры в Армении, заложили основу для системной независимости и подотчётности.
Представители ЕС выразили готовность продолжить сотрудничество, направленное на продолжение реформ в системе прокуратуры.