ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը Բրյուսելում մասնակցել է ԵՄ Արևելյան գործընկերության՝ օրենքի գերակայության հարթակի հանդիպմանը
ՀՀ պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը Բրյուսելում մասնակցել են ԵՄ արևելյան գործընկերության՝ օրենքի գերակայության հարթակի հանդիպմանը:
Հարթակի շրջանակներում քննարկվել են Արևելյան գործընկերության երկրներում արդարադատության աջակցության հիմնախնդիրները: Մասնավորապես՝ քննարկվել են պետական մարմինների համակարգում դատախազության տեղին և դերին, դատախազության անկախության և հաշվետվողականության երաշխավորմանը, դատախազների նշանակման և առաջխաղացման թափանցիկությանը վերաբերող հարցեր:
Դավիթ Մելքոնյանը ներկայացրել է իրականացված սահմանադրական փոփոխությունների և «Դատախազության մասին» ՀՀ նոր օրենքի համատեքստում դատախազության առկա իրավական կարգավիճակը, դրա հստակեցմանն ուղղված բարեփոխումների ընթացքը: ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ իրականացված բարեփոխումները կանխորոշել են Հայաստանում դատախազության զարգացման ուղիները, դրել համակարգային անկախության, հաշվետվողականության ամրապնդման ամուր հիմքեր:
ԵՄ ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել հետայսու ևս շարունակել դատախազության շարունակական բարեփոխումներին ուղղված համագործակցությունը:

The RA Deputy Prosecutor General has participated in the EU Eastern Partnership Summit on the Rule of Law in Brussels
The RA delegation, with the membership of the RA  Deputy Prosecutor General  David Melkonyan and the Deputy Minister of Justice Vigen Qocharyan, has participated in the EU Eastern Partnership Summit on the Rule of Law in Brussels.
Issues related to the place and role of the prosecutor's office in the system of state bodies, guarantees of the independence and accountability of the prosecutor's office, as well as questions regarding the appointment and promotion of prosecutors have been  discussed.
The RA Deputy Prosecutor General has noted that the reforms carried out predetermined the development of the prosecutor’s office in Armenia, laid the foundation for systemic independence and accountability.
The EU representatives expressed their readiness to continue cooperation, aimed at continuing reforms in the prosecution system.