«Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ին պատկանող ավտոտրանսֆորմատորից 26.1 տոննա պղնձե փաթույթների բացակայության փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
2018 թվականի հուլիսի 3-ի ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանի  գրությամբ ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկվել էին ՀՀ գլխավոր դատախազություն։
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հաղորդման հիման վրա ուսումնասիրվել են գրության մեջ ներկայացված հանգամանքները և դրան առնչվող փաստաթղթերը: Ուսոմնասիրության արդյունքներն ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության Արաբկիրի բաժին՝ քրեադատավարական կարգով նյութեր նախապատրաստելու համար: նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ 2007 թվականից վերանորոգման նպատակով «Էներգանորոգում» ԲԲԸ-ի տարածքում գտնվող՝ «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ին պատկանող ավտոտրանսֆորմատորից բացակայել  են մոտ 26.1 տոննա պղնձե փաթույթներ, որոնց արժեքը միայն որպես մետաղի ջարդոն կազմել է 52.000.000 ՀՀ դրամ։
Նշված փաթույթների բացակայության վերաբերյալ, սակայն, 2007-2016 թթ. գրություններում և ակտերում որևէ հիշատակում չի եղել: Բացի այդ «Էներգանորոգում» ԲԲԸ-ի արտադրամասի տարածքի զննմամբ պարզվել է, որ  այդտեղ հնարավոր է մուտք գործել միայն հատուկ անցագրերով։
Նկատի ունենալով, որ նյութերում առերևույթ առկա են «Էներգանորոգում» ԲԲԸ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու հանցավոր արարքի հատկանիշներ՝ փաստի առթիվ Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժին։

Было возбуждено уголовное дело по факту отсутствия 26,1 тонны медной обмотки из автотрансформатора, принадлежащего ЗАО "Высоковольтные электрические сети"
Глава Государственной контрольной службы Давид Санасарян 3-го июля 2018г. направил в Генеральную прокуратуру результаты исследования, проведённого в ЗАО "Высоковольтные электрические сети" Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА.
На основании полученного сообщения в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА были проведены исследования, изучены представленные обстоятельства и связанные с ними документы. Результаты исследований были направлены в отделение полиции Арабкира для подготовки материалов в уголовно-процессуальном порядке.
Учитывая, что исходя из полученных материалов очевидны признаки преступного деяния со стороны официальных лиц ОАО "Энергоремонт" по присвоению в особо крупных размеров с использованием служебного положения, по данному факту старший прокурор Прокуратуры административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун возбудил уголовное дело согласно п. 1 ч. 3 ст. 179 Уголовного кодекса РА.
С поручением о проведении предварительного следствия уголовное дело было направлено в следственный отдел административного округа Арабкир Следственного комитета РА.