Հայտնի են հակակոռուպցիոն պայքարի թեմատիկայով սոցիալական գովազդի միջազգային երիտասարդական մրցույթի հայաստանյան արդյունքները
Ամփոփվել են «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի 2019թ. երիտասարդական միազգային մրցույթի հայաստանյան արդյունքները:
ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի գործունեության շրջանակում անցկացվող միջազգային մրցույթի՝ Հայաստանի ազգային ժյուրին, որի կազմում մրցույթի համակազմակերպիչ հանդիսացող ՀՀ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչներից բացի ընդգրկվել են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում մասնագիտացած հասարակական կառույցների հայտնի ներկայացուցիչներ, սահմանված երկու անվանակարգերում՝ «Լավագույն պաստառ» և «Լավագույն տեսահոլովակ», ընտրել է առաջին, երկրորդ և երրորդ մրցանակների արժանացած աշխատանքները:
Ըստ այդմ՝ Հայաստանի ժյուրիի որոշմամբ «Լավագույն տեսահոլովակ» անվանակարգում լավագույնն է ճանաչվել Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողներ Աննա Սարուխանյանի և Լուիզա Մելքոնյանի ներկայացրած «Որտեղ խոսում է փողը, այնպեղ լռում է խիղճը» աշխատանքը:
Երկրորդ մրցանակի է արժանացել «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության «Երիտասարդ լիդերների հակակոռուպցիոն դպրոց»-ի ունկնդիրների թիմը՝ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարն սկսվում է ինքդ քեզանից» տեսահոլովակը: Իսկ երրորդ մրցանակային տեղ է զբաղեցրել Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը ներկայացնող Արտյոմ Աղասարյանի «Մաքրենք աշխարհը կոռուպցիայից» աշխատանքը:
«Լավագույն պաստառ» անվանակարգում երեք մրցանակային տեղերն զբաղեցրել են Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ուսանողները: Մասնավորապես, առաջին մրցանակի է արժանացել Ոսկեհատ Թադևոսյանի «Վերջ կոռուպցիային», իսկ երկրորդ և երրորդ մրցանակներին՝ Սիլվի Երանոսյանի՝ համապատասխանաբար «Խաղն ավարտված է» և «Կեղծ արժեքներ» պաստառները:
Երկու անվանակարգերում առաջին մրցանակների արժանացած պաստառն ու տեսահոլովակը, մրցույթի կանոնների համաձայն, արդեն իսկ ներկայացվել են միջազգային ժյուրիի դատին, որը մասնակից բոլոր երկրներից ներկայացված լավագույն աշխատանքներից կընտրի միջազգային մրցույթի հաղթողներին և մրցանակակիրներին: Միջազգային մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն մինչև նոյեմբերի 15-ը:
Հիշեցնենք, որ մրցույթի շրջանակում ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի անդամ երկրների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի Դաշնության, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի, ինչպես նաև BRICS-ի անդամ հանդիսացող երկրների՝ Հնդկաստանի. Բրազիլիայի, ՉԺՀ-ի, Հարավաֆրիկյան Հանրապետության 14-ից մինչև 35 տարեկան քաղաքացիները, երիտասարդական ստեղծագործական խմբերը պետք է պատրաստեին և www.anticorruption.life պաշտոնական կայքում զետեղեին «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով սոցիալական գովազդի պաստառներ և տեսահոլովակներ: Դրանցում հեղինակները պետք է յուրօրինակ, ինքնատիպ, դիպուկ և տպավորիչ կերպով արտացոլվեին իրենց պատկերացումները կոռուպցիայի՝ իբրև անհանդուրժելի սոցիալական, հասարակական երևույթի և դրա դեմ պայքարի, ամենատարբեր ոլորտներում դրա դրսևորումների և բացասական հետևանքների, այդ չարիքի դեմ պայքարում իրավապահ մարմիններից հասարակության հիմնական ակնկալիքների ու պահանջների, ինչպես նաև այս ոլորտում միջազգային համագործակցության վերաբերյալ:
Արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ անցկացվող մրցույթի նպատակն է, հատկապես երիտասարդության ներգրավմամբ, հանրության շրջանում տարածել և ամրապնդել կոռուպցիոն ցանկացած երևույթ մերժելու, դրա դեմ անզիջում պայքարելու և այդ հարցում միասնականություն հանդես բերելու գաղափարները:

The Armenian winners and prize-winners of the international youth competition of anti-corruption social advertisement have become know
The results of the Armenian Youth Competition of anti-corruption social advertisement 2019 "Together against corruption" have been summed up.
Within the framework of the CIS Interstate Council for Combating Corruption, National Jury of Armenia, which, apart from representatives of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia, who are the organizers of the competition, also includes well-known representatives of public organizations specialized in the fight against corruption in two nominations "The Best Poster" and they have chosen the works that took the first, second and third prizes.
Besides, according to the decision of the Armenian jury, the best work in the nomination "The Best Video" has been chosen “Where money speaks, the conscience keeps silent” represented by students of Armenian-Russian University: Anna Sarukhanyan and Luiza Melkonyan.
The second prize was awarded to the non-governmental organization “Armenian Lawyers’ Association” for the clip “The fight against corruption starts from you”. And the thirds prize was awarded to Artyom Aghasaryan from the Armenian State Pedagogical University for his work titled “Let’s clean the world from corruption”.
Three nominations for “The Best Poster” were awarded to the students of Yerevan State Academy of Fine Arts. Particularly, Voskehat Tadevosyan won the first prize “The End of Corruption” and Silvi Yeranosyan won the second and third prizes, accordingly, for the posters “Game is over” and “Fake values”.
The poster and video awarded for the first prize were chosen to submit to the international jury which will choose the international winners and nominees from all the state parties’ best works. The results of the competitions will be summed up by 15 of November.
It’s worth mentioning that 14-35 years old citizens, creative groups from member states of the CIS Interstate Council for Combating Corruption: Armenia, Belarus, Russian Federation, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan, as well as BRICS member-states: India, Brazil, PRC, the Republic of South Africa should prepare and post on the official site www.anticorruption.life the posters of the social advertisements and videos on the subject “Together against corruption”.
The authors should express their imaginations in a special, typical, correct and impressive way about the corruption as an intolerable social, public phenomenon, the fight against it, negative consequences, the expectations and requirements of the society in the fight against corruption, as well as international cooperation in this field.
It is already the second year in a raw the competition is held especially involving the youth, rejecting the any kind of corruption within the society, fighting uncompromisingly and promoting the idea of unity regarding that issue.