Հայտնի են հակակոռուպցիոն պայքարի թեմատիկայով սոցիալական գովազդի միջազգային երիտասարդական մրցույթի հայաստանյան արդյունքները
Ամփոփվել են «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի 2019թ. երիտասարդական միազգային մրցույթի հայաստանյան արդյունքները:
ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի գործունեության շրջանակում անցկացվող միջազգային մրցույթի՝ Հայաստանի ազգային ժյուրին, որի կազմում մրցույթի համակազմակերպիչ հանդիսացող ՀՀ գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչներից բացի ընդգրկվել են նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարում մասնագիտացած հասարակական կառույցների հայտնի ներկայացուցիչներ, սահմանված երկու անվանակարգերում՝ «Լավագույն պաստառ» և «Լավագույն տեսահոլովակ», ընտրել է առաջին, երկրորդ և երրորդ մրցանակների արժանացած աշխատանքները:
Ըստ այդմ՝ Հայաստանի ժյուրիի որոշմամբ «Լավագույն տեսահոլովակ» անվանակարգում լավագույնն է ճանաչվել Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողներ Աննա Սարուխանյանի և Լուիզա Մելքոնյանի ներկայացրած «Որտեղ խոսում է փողը, այնպեղ լռում է խիղճը» աշխատանքը:
Երկրորդ մրցանակի է արժանացել «Իրավաբանների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության «Երիտասարդ լիդերների հակակոռուպցիոն դպրոց»-ի ունկնդիրների թիմը՝ «Կոռուպցիայի դեմ պայքարն սկսվում է ինքդ քեզանից» տեսահոլովակը: Իսկ երրորդ մրցանակային տեղ է զբաղեցրել Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանը ներկայացնող Արտյոմ Աղասարյանի «Մաքրենք աշխարհը կոռուպցիայից» աշխատանքը:
«Լավագույն պաստառ» անվանակարգում երեք մրցանակային տեղերն զբաղեցրել են Երևանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ուսանողները: Մասնավորապես, առաջին մրցանակի է արժանացել Ոսկեհատ Թադևոսյանի «Վերջ կոռուպցիային», իսկ երկրորդ և երրորդ մրցանակներին՝ Սիլվի Երանոսյանի՝ համապատասխանաբար «Խաղն ավարտված է» և «Կեղծ արժեքներ» պաստառները:
Երկու անվանակարգերում առաջին մրցանակների արժանացած պաստառն ու տեսահոլովակը, մրցույթի կանոնների համաձայն, արդեն իսկ ներկայացվել են միջազգային ժյուրիի դատին, որը մասնակից բոլոր երկրներից ներկայացված լավագույն աշխատանքներից կընտրի միջազգային մրցույթի հաղթողներին և մրցանակակիրներին: Միջազգային մրցույթի արդյունքները կամփոփվեն մինչև նոյեմբերի 15-ը:
Հիշեցնենք, որ մրցույթի շրջանակում ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի անդամ երկրների՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ռուսաստանի Դաշնության, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի, ինչպես նաև BRICS-ի անդամ հանդիսացող երկրների՝ Հնդկաստանի. Բրազիլիայի, ՉԺՀ-ի, Հարավաֆրիկյան Հանրապետության 14-ից մինչև 35 տարեկան քաղաքացիները, երիտասարդական ստեղծագործական խմբերը պետք է պատրաստեին և www.anticorruption.life պաշտոնական կայքում զետեղեին «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով սոցիալական գովազդի պաստառներ և տեսահոլովակներ: Դրանցում հեղինակները պետք է յուրօրինակ, ինքնատիպ, դիպուկ և տպավորիչ կերպով արտացոլվեին իրենց պատկերացումները կոռուպցիայի՝ իբրև անհանդուրժելի սոցիալական, հասարակական երևույթի և դրա դեմ պայքարի, ամենատարբեր ոլորտներում դրա դրսևորումների և բացասական հետևանքների, այդ չարիքի դեմ պայքարում իրավապահ մարմիններից հասարակության հիմնական ակնկալիքների ու պահանջների, ինչպես նաև այս ոլորտում միջազգային համագործակցության վերաբերյալ:
Արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ անցկացվող մրցույթի նպատակն է, հատկապես երիտասարդության ներգրավմամբ, հանրության շրջանում տարածել և ամրապնդել կոռուպցիոն ցանկացած երևույթ մերժելու, դրա դեմ անզիջում պայքարելու և այդ հարցում միասնականություն հանդես բերելու գաղափարները:

Известны итоги Международного молодежного конкурса социальной антикоррупционной рекламы в Армении
Подведены итоги Международного молодежного конкурса социальной антикоррупционной рекламы в Армении на тему «Вместе против коррупции».
Армянское национальное жюри международного конкурса, проводимого в рамках деятельности Межгосударственного совета по противодействию коррупции СНГ, в состав которого кроме представителей Генеральной прокуратуры РА, являющихся соорганизаторами конкурса, включены также известные представители общественных структур, специализированных в борьбе с коррупцией, в установленных двух номинациях «Лучший плакат» и «Лучший видеоролик» отобрало работы, завоевавшие первый, второй и третий призы.
В связи с этим по решению жюри Армении лучшей в номинации «Лучший видеоролик» была признана работа студентов Российско-Армянского университета Анны Саруханян и Луизы Мелконян «Где говорят деньги, там молчит совесть».
Второй приз был присужден команде зрителей «Антикоррупционная школа молодых лидеров» Общественной организации «Армянская ассоциация юристов»- видеоролик «Борьба с коррупцией начинается с тебя». А третье призовое место заняла работа Артема Агасаряна «Очистим мир от коррупции», представляющего Армянский государственный педагогический университет им. Хачатура Абовяна.
В номинации «Лучший плакат» три призовых места заняли студенты Ереванской государственной академии художеств. В частности, первый приз завоевал плакат Воскеат Тадевосян «Стоп, коррупция», а второй и третий призы- соответственно плакаты Сильви Ераносян «Игра окончена» и «Ложные ценности».
Плакат и видеоролик с первыми призами в обеих номинациях уже были представлены в международное жюри в соответствии с правилами конкурса, которое выберет победителей и призеров лучших работ из всех государств-участников. Итоги Международного конкурса будут подведены 15 ноября.
Напомним, что в рамках конкурса граждане в возрасте от 14 до 35 лет  государств-участников Межгосударственного совета по противодействию коррупции СНГ- Армении, Беларуси, Российской Федерации, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана, а также стран БРИКС- Индии, Бразилии, КНР, Южно-Африканской Республики, молодежные творческие коллективы должны были подготовить плакаты и видеоролики социальной рекламы на тему «Вместе против коррупции» и разместить их на официальном сайте www.anticorruption.life. Авторы должны были уникальным, своеобразным, осязаемым и впечатляющим образом отразить свои представления о коррупции как нестерпимом социальном, общественном явлении и борьбы с ней, ее проявлениях и негативных последствиях в различных сферах, об основных ожиданиях и общественных требованиях от правоохранительных органов по борьбе с этим злом, а также о международном сотрудничестве в этой области.
Цель проводимого уже второй год конкурса состоит в том, чтобы особенно с вовлечением молодежи распространить и укрепить в обществе идеи противостояния любому явлению коррупции, бескомпромиссной борьбы с ней и единства в этом деле.