«Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրին վերաբերող քրեական գործի նախաքննությամբ «անապրանք» գործարքների, հարկերի վճարումից խուսափելու և այլ բազմաթիվ հանցավոր դրսևորումներ են բացահայտվել
Շարունակվում է «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի իրականացման ընթացքում պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցավոր արարքներ, չարաշահումներ կատարելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Կազմավորված քննչական խմբի կողմից բազմադրվագ և մեծածավալ քրեական գործով ակտիվորեն կատարվում են բազմաթիվ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ հարցագործությունների բոլոր դրսևորումներն ու դրվագները, հանցագործություն կատարած բոլոր անձանց բացահայտելու և վերջիններիս արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:
Նախաքննությամբ արդեն իսկ ձեռք բերված փաստական տվյալներով պարզվել են ծրագրում ընդգրկված բազմաթիվ ընկերությունների միջև տեղի ունեցած տարատեսակ ձևական, «անապրանք» գործարքների կնքման, փաստաթղթերի կեղծման, հափշտակությունների, հարկերի վճարումից չարամտորեն խուսափելու բազմաթիվ դրվագներ:
Մասնավորապես՝ ծրագրի «М1 Թալինից Գյումրի ճանապարհի վերակառուցում և բարելավում» հատվածի շրջանակներում Թալին-Լանջիկ և Լանջիկ-Գյումրի ճանապարհների շինարարակական աշխատանքների ընթացքում ակնհայտ չհիմնավորված խորհրդատվական ծառայություններ մատուցելու վերաբերյալ երկու ընկերությունների միջև 2016թ. հունիսին կնքվել է 2 պայմանագիր, որոնց հիման վրա 2016-2018թթ. նրանցից մեկի անվամբ դուրս են գրվել հարկային հաշիվներ շուրջ 1.2մլրդ ՀՀ դրամ (ներառյալ ԱԱՀ-ն) ընդհանուր արժեքով:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ պայմանագրերը կնքվել են հարկային պարտավորությունները նվազեցնելու նպատակով, որի համար կազմվել են անապրանք գործարքներ, իրականացվել է կեղծ ձեռնարկատիրություն: Նշված պայմանագրերի շրջանակներում հարկային հաշիվներով որևէ տեսակի խորհրդատվական ծառայություններ չեն մատուցվել, այսինքն, ըստ էության, կայացել են «անապրանք» գործարքներ:
Պարզվել և հիմնավորվել է նաև, որ կեղծ փաստաթղթերով որպես  խորհրդատվություն տրամադրած ընկերության աշխատակիցների կողմից 2016-2017թթ. ընկած ժամանակահատվածում ընկերության բանկային հաշվից կանխիկացվել է շուրջ 600մլն ՀՀ դրամ, որը փոխանցվել է ընկերությունը փաստացի ղեկավարող անձին, իսկ նշված գումարներն  ընկերության դրամարկղում ձևակերպվել են որպես այլ անձի՝ ընկերության հիմնադրին տրված շահաբաժիններ:
Ներգրավված ընկերությունների նվազեցված հարկային պարտավորությունների և պետությանը պատճառած վնասի հաշվարկման նպատակով նշանակվել են մասնագիտական հարկային ստուգումներ, որոնցից 2-ով ստացված ակտերով արձանագրվել են 1մլրդ 10մլն ՀՀ դրամի չվճարված հարկեր, պետությանը պատճառված վնաս (ներառյալ տույժերը, տուգանքները): Մյուս ստուգումները դեռևս գտնվում են ընթացքի մեջ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա 2019թ. ապրիլի 30-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 189-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցանքների հատկանիշներով հարուցվել և «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի վերաբերյալ քրեական գործին է միացվել ևս մեկ քրեական գործ՝ ծրագրում ներգրավված մեկ այլ ՍՊԸ տնօրենի կողմից ընկերության հարկերը վճարելուց չարամտորեն խուսափելու նպատակով մի շարք ընկերություններից, առանց վերջիններիս կողմից ապրանքների փաստացի մատակարարման կամ առանց ծառայությունների մատուցման, կեղծ փաստաթղթեր ձեռք բերելու, դրանք օրենքով սահմանված կարգով ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ ներկայացվող փաստաթղթերում ներառելու միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու դեպքի առթիվ:
Բացի վերոնշյալը, դատախազի հանձնարարությամբ քննիչի կայացրած որոշումներով ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննվող՝ «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրում ներգրավված ընկերությունների վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված երեք քրեական գործեր ևս միացվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող մայր գործին:
Այս դրվագներով կատարված նախաքննությամբ ձեռք բվերված ապացույցներով պարզվել է, որ առանց ծառայությունների փաստացի մատուցման, տրամադրվել են մոտ 195մլն ՀՀ դրամի կեղծ հաշվապահական փաստաթղթեր, ինչի արդյունքում  խուսափել են պետական բյուջե վճարել առանձնապես խոշոր չափերի հարկեր՝ միաժամանակ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի վնաս:
Կատարված այդ հնարավոր «անապրանք» գործարքների հանգամանքները, դրանց արդյունքում պետությանը պատճառված վնասի կոնկրետ չափը պարզելու նպատակով 2 ընկերությունում կատարված նախնական հաշվարկների համաձայն, նրանց մոտ կարող են առաջանալ պետության նկատմամբ հարկերի գծով ընդհանուր մոտ 600մլն ՀՀ դրամի պարտավորություններ (ներառյալ տույժերը և տուգանքները): Այս առումով վերջնական հաշվարկ ստանալու և պետությանը պատճառված վնասի չափը որոշելու համար նշանակվել է դատահաշվապահական փորձաքննություն:

Within the criminal case concerning the North-South program, manifestations of "non-objective" transactions and tax evasion have been identified
The preliminary investigation of the criminal case initiated in the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia on the grounds of p. 2 art. 308 of the Criminal Code of the Republic of Armenia on committing visible criminal acts by officials and abuses during the implementation of the North-South Road Corridor program continues.
As part of a multi-episode and large-scale criminal case organized by the investigative group, numerous investigative and procedural actions are actively carried out in order to identify all the manifestations and episodes, identify all the persons who have committed the crime and the criminal legal assessment of their actions.
According to the actual data already acquired during the preliminary investigation, many episodes of entering into various kinds of formal, “non-objective” transactions, forgery of documents, embezzlement, and malicious tax evasion have been revealed.
Particularly, two contracts were signed in June of 2016 between two consulting companies on rendering “obviously unnecessary” consultations as part of the M1 Talin-Gyumri section, authorities said. And from 2016 to 2018 tax bills worth 1,2 billion drams were filed at the name of one of these companies.
The investigation revealed that the contracts were signed in order to reduce tax obligations, for which fraudulent transactions were filed, and a fake entrepreneurship was carried out. No consulting works were rendered whatsoever.
Staff of the consulting company cashed out 600 million drams from their bank accounts and gave it to the executive of the company, and the money was formalized under fake documentation.
In order to deduct the tax liabilities of the companies attracted and the damage caused to the state, professional tax audits were instituted, 2 of which registered unpaid taxes, damage to the state (including penalties, fines) amounting to 1 billion 10 million drams. The remaining checks are still in progress.
On the basis of the factual data obtained during the preliminary investigation of the criminal case, on April 30, 2019, a criminal case was initiated on the grounds of a crime under p. 3 art. . 189 and p. 2 art. 205 of the RA Criminal Code, and another criminal case was added to the case on the North-South Road Corridor program - for the purpose of malicious tax evasion of a number of companies, acquisition of false documents without actual delivery of goods or without rendering services, tax evasion in especially large amounts by including them in documents submitted by the State Revenue Committee adjunct to the Government of the Republic of Armenia in the manner prescribed by law. Besides, on the instructions of the prosecutor, three criminal cases initiated on the grounds of p. 2 art. 205 of the RA Criminal Code against companies involved in the North-South Road Corridor program were combined into the main case investigated by the Department for Especially Important Cases of the RA Investigative Committee. During the preliminary investigation, it turned out that without the actual provision of services, false accounting documents have been issued in the amount of about 195 million drams, as a result of which companies evaded paying large-scale taxes to the State budget, while the government suffered damage in especially large amounts.
According to preliminary calculations carried out in two companies in order to clarify the circumstances of these possible “non-objective” transactions, in order to ascertain the specific amount of damage caused to the State, they may have obligations to pay taxes to the State totaling about 600 million drams (including fines and penalties). To obtain the final calculation and determine the size of the damage caused to the State, a forensic accounting examination has been appointed. The preliminary investigation continues.