«Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրին վերաբերող քրեական գործի նախաքննությամբ «անապրանք» գործարքների, հարկերի վճարումից խուսափելու և այլ բազմաթիվ հանցավոր դրսևորումներ են բացահայտվել
Շարունակվում է «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի իրականացման ընթացքում պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցավոր արարքներ, չարաշահումներ կատարելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Կազմավորված քննչական խմբի կողմից բազմադրվագ և մեծածավալ քրեական գործով ակտիվորեն կատարվում են բազմաթիվ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ հարցագործությունների բոլոր դրսևորումներն ու դրվագները, հանցագործություն կատարած բոլոր անձանց բացահայտելու և վերջիններիս արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:
Նախաքննությամբ արդեն իսկ ձեռք բերված փաստական տվյալներով պարզվել են ծրագրում ընդգրկված բազմաթիվ ընկերությունների միջև տեղի ունեցած տարատեսակ ձևական, «անապրանք» գործարքների կնքման, փաստաթղթերի կեղծման, հափշտակությունների, հարկերի վճարումից չարամտորեն խուսափելու բազմաթիվ դրվագներ:
Մասնավորապես՝ ծրագրի «М1 Թալինից Գյումրի ճանապարհի վերակառուցում և բարելավում» հատվածի շրջանակներում Թալին-Լանջիկ և Լանջիկ-Գյումրի ճանապարհների շինարարակական աշխատանքների ընթացքում ակնհայտ չհիմնավորված խորհրդատվական ծառայություններ մատուցելու վերաբերյալ երկու ընկերությունների միջև 2016թ. հունիսին կնքվել է 2 պայմանագիր, որոնց հիման վրա 2016-2018թթ. նրանցից մեկի անվամբ դուրս են գրվել հարկային հաշիվներ շուրջ 1.2մլրդ ՀՀ դրամ (ներառյալ ԱԱՀ-ն) ընդհանուր արժեքով:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ պայմանագրերը կնքվել են հարկային պարտավորությունները նվազեցնելու նպատակով, որի համար կազմվել են անապրանք գործարքներ, իրականացվել է կեղծ ձեռնարկատիրություն: Նշված պայմանագրերի շրջանակներում հարկային հաշիվներով որևէ տեսակի խորհրդատվական ծառայություններ չեն մատուցվել, այսինքն, ըստ էության, կայացել են «անապրանք» գործարքներ:
Պարզվել և հիմնավորվել է նաև, որ կեղծ փաստաթղթերով որպես  խորհրդատվություն տրամադրած ընկերության աշխատակիցների կողմից 2016-2017թթ. ընկած ժամանակահատվածում ընկերության բանկային հաշվից կանխիկացվել է շուրջ 600մլն ՀՀ դրամ, որը փոխանցվել է ընկերությունը փաստացի ղեկավարող անձին, իսկ նշված գումարներն  ընկերության դրամարկղում ձևակերպվել են որպես այլ անձի՝ ընկերության հիմնադրին տրված շահաբաժիններ:
Ներգրավված ընկերությունների նվազեցված հարկային պարտավորությունների և պետությանը պատճառած վնասի հաշվարկման նպատակով նշանակվել են մասնագիտական հարկային ստուգումներ, որոնցից 2-ով ստացված ակտերով արձանագրվել են 1մլրդ 10մլն ՀՀ դրամի չվճարված հարկեր, պետությանը պատճառված վնաս (ներառյալ տույժերը, տուգանքները): Մյուս ստուգումները դեռևս գտնվում են ընթացքի մեջ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա 2019թ. ապրիլի 30-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 189-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցանքների հատկանիշներով հարուցվել և «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի վերաբերյալ քրեական գործին է միացվել ևս մեկ քրեական գործ՝ ծրագրում ներգրավված մեկ այլ ՍՊԸ տնօրենի կողմից ընկերության հարկերը վճարելուց չարամտորեն խուսափելու նպատակով մի շարք ընկերություններից, առանց վերջիններիս կողմից ապրանքների փաստացի մատակարարման կամ առանց ծառայությունների մատուցման, կեղծ փաստաթղթեր ձեռք բերելու, դրանք օրենքով սահմանված կարգով ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ ներկայացվող փաստաթղթերում ներառելու միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու դեպքի առթիվ:
Բացի վերոնշյալը, դատախազի հանձնարարությամբ քննիչի կայացրած որոշումներով ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննվող՝ «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրում ներգրավված ընկերությունների վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված երեք քրեական գործեր ևս միացվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող մայր գործին:
Այս դրվագներով կատարված նախաքննությամբ ձեռք բվերված ապացույցներով պարզվել է, որ առանց ծառայությունների փաստացի մատուցման, տրամադրվել են մոտ 195մլն ՀՀ դրամի կեղծ հաշվապահական փաստաթղթեր, ինչի արդյունքում  խուսափել են պետական բյուջե վճարել առանձնապես խոշոր չափերի հարկեր՝ միաժամանակ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի վնաս:
Կատարված այդ հնարավոր «անապրանք» գործարքների հանգամանքները, դրանց արդյունքում պետությանը պատճառված վնասի կոնկրետ չափը պարզելու նպատակով 2 ընկերությունում կատարված նախնական հաշվարկների համաձայն, նրանց մոտ կարող են առաջանալ պետության նկատմամբ հարկերի գծով ընդհանուր մոտ 600մլն ՀՀ դրամի պարտավորություններ (ներառյալ տույժերը և տուգանքները): Այս առումով վերջնական հաշվարկ ստանալու և պետությանը պատճառված վնասի չափը որոշելու համար նշանակվել է դատահաշվապահական փորձաքննություն:

По уголовному делу, касающемуся программы “Север–Юг”, выявлены проявления “беспредметных” сделок и уклонения от налогов
Продолжается предварительное следствие по уголовному делу, возбуждённому в Генеральной прокуратуре РА по признакам ч. 2 ст. 308 Уголовного кодекса РА о совершении должностными лицами видимых преступных деяний, злоупотреблений в ходе реализации программы “Дорожный коридор Север-Юг”.
В рамках многоэпизодного и крупномасштабного уголовного дела, организованного следственной группой, активно проводятся многочисленные следственные и процессуальные действия с целью выявления всех проявлений и эпизодов, выявления всех совершивших преступление лиц и уголовно-правовой оценки их поступков.
По уже приобретённым в ходе предварительного следствия фактическим данным, выявлено множество эпизодов заключения различного рода формальных, “беспредметных” сделок, подделки документов, хищений, злостного уклонения от уплаты налогов.
В частности, между двумя компаниями, для предоставления заведомо необоснованных консалтинговых услуг в ходе строительных работ на дорогах Талин - Ланджик и Ланджик - Гюмри в рамках программы “Реконструкция и улучшение дороги из Талина в Гюмри”, в июне 2016 г. было заключено 2 договора, на основании которых в 2016 – 2018 гг. на имя одного из них были выписаны налоговые счета общей стоимостью около 1,2 млрд драмов (включая НДС).
В ходе предварительного следствия выяснилось, что договоры были заключены с целью снижения налоговых обязательств, для чего были составлены “беспредметные” сделки, организовано фальшивое предприятие. В рамках указанных договоров никакие консультационные услуги по налоговым счетам не предоставлялись, то есть, по сути, состоялись “беспредметные” сделки. Выяснилось и было обосновано также, что за период 2016 – 2017 гг. сотрудниками компании, предоставляющей консультации по фальшивым документам, с банковского счета компании было обналичено около 600 млн драмов РА, которые были переданы фактическому руководству компании, а указанные суммы были оформлены в кассе компании в качестве дивидендов, выданных основателю компании, другому лицу. С целью вычета налоговых обязательств привлечённых компаний и причинённого государству ущерба были назначены профессиональные налоговые проверки, в 2 из которых актами зарегистрированы неуплаченные налоги, нанесённый государству ущерб (включая пени, штрафы) на сумму 1 млрд 10 млн драмов. Остальные проверки ещё находятся в процессе.
На основании фактических данных, полученных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, 30 апреля 2019 года было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч. 3 ст. 189 и ч. 2 ст. 205 УК РА, а к делу по части программы “Дорожный коридор Север - Юг” было добавлено ещё одно уголовное дело - с целью злостного уклонения от уплаты налогов ряда компаний, приобретения фальшивых документов без фактической поставки товаров или без оказания услуг, уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах посредством включения их в документы, представляемые Комитетом государственных доходов при правительстве РА в установленном законом порядке.
Кроме того, по поручению прокурора три уголовных дела, возбуждённые по признакам ч. 2 ст. 205 Уголовного кодекса РА в отношении компаний, вовлечённых в программу “Дорожный коридор Север – Юг” были объединены в основное дело, расследуемое в управлении по особо важным делам Следственного комитета РА.
В ходе предварительного следствия выяснилось, что без фактического оказания услуг были выданы фальшивые бухгалтерские документы на сумму около 195 млн драмов, в результате чего компании уклонились от уплаты в государственный бюджет налогов в особо крупных размерах, в то же время государству был нанесён ущерб в особо крупных размерах. Согласно предварительным подсчётам, проведённым в двух компаниях с целью выяснения обстоятельств этих возможных “беспредметных” сделок, с целью выяснения конкретного размера нанесённого государству ущерба, для них могут возникнуть обязательства выплаты государству налогов на общую сумму около 600 млн драмов (включая штрафы и пени). Для получения окончательного расчёта и определения размера нанесённого государству ущерба назначена судебно-бухгалтерская экспертиза.