Առաջին եռամսյակում պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում ՀՀ զինվորական դատախազության ուսումնասիրություններով բացահայտվել է պետությանը պատճառված 8մլրդ 672 մլն դրամի վնաս
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազությունում ամփոփվել են պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակներում 2019թ․ առաջին եռամսյակի ընթացքում ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության համապատասխան բաժնի  և կայազորների զինվորական դատախազությունների իրականացված աշխատանքների արդյունքները։
Համաձայն այդ կապակցությամբ հրավիրված օպերատիվ խորհրդակցության ընթացքում ներկայացված ցուցանիշների՝ առաջին եռամսյակի ընթացքում իրականացվել է 78 ուսումնասիրություն, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է 41 խախտում: Նկատի ունենալով, որ հայտնաբերված խախտումներից 22-ի դեպքում ի հայտ են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող տվյալներ, քրեադատավարական կարգով դրանցով նախապատրաստվել են նյութեր, որոնցից 8-ով հարուցվել են քրեական գործեր:
Իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում, որոնք հիմնականում վերաբերում են նախորդող ժամանակահատվածներում ՀՀ ՊՆ կարիքների համար նյութական միջոցների գնման, գույքի օտարման և զինծառայողների սոցիալական ապահովության բնագավառներում թույլ տրված առերևույթ չարաշահումներին, արձանագրվել է պետությանը պատճառված 8․672․914․000 ՀՀ դրամ վնաս։ Համեմատության համար նշենք, որ 2018թ. նույն ժամանակահատվածում  կատարված ուսումնասիրություններով արձանագրված՝ պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 203.324.237 ՀՀ դրամ, այսինքն մոտ 42 անգամ պակաս այս տարվա առաջին եռամսյակի արդյունքների համեմատ:
Պետությանը պատճառված վնասից առայժմ վերականգնվել է 2.488.316 դրամ, մյուս մասի վերականգնման ուղղությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում հարուցված քրեական գործերի նախաքննության շրջանակներում: Բայցի այդ, պատճառված վնասը վերականգնելուն ուղղված գործադրվում են նաև դատախազական ներգործության միջոցներ: Մասնավորապես՝ ելնելով ուսումնասիրությունների արդյունքներից՝ պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակում դատարան է ներկայացվել 1 հայցադիմում, իսկ զինվորական դատախազության ստորաբաժանումների կողմից ՊՆ զորամասերի համապատասխան պաշտոնատար անձանց տրվել են պատճառված վնասը կամովին վերականգնելուն ուղղված 9 նախազգուշացումներ: Բացի այդ, արձանագրված խախտումների կատարմանը, հանցավոր դրսևորումներին նպաստող պայմաններն ու պատճառները վերացնելու նպատակով ՀՀ զինվորական դատախազության կողմից ՊՆ և տարբեր զորամասերի համապատասխան ստորաբաժանումներին ներկայացվել է 8 հաղորդում:
Եռամսյակային արդյունքների ամփոփմանը նվիրված օպերատիվ խորհրդակցության ընթացքում ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանի կողմից տրվել են պաշտպանության ոլորտում պետական շահերի պաշտպանությանը, արձանագրված խախտումները, դրանց պատճառներն ու հետևանքները վերացնելուն ուղղված դատախազական գործառույթները կոնկրետ ուղղություններով առավել ակտիվացնելու հանձնարարականներ։

According to investigations by the RA Military Prosecutor’s Office in the first quarter in the field of protection of state interests damage caused to the State in the amount of 8 billion 672 million drams has been revealed
Within the framework of exercising powers to protect State interests, the Central Military Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia and military prosecutor’s offices of the garrisons in the first quarter of 2019 have revealed inflicted damage to the State in the amount of 8,672,914,000 drams.
During the first three months of 2019, 78 investigations have been conducted and 41 violations have been  identified. Considering that in 22 cases of revealed violations data have been obtained containing evidence of a crime, materials have been  prepared in criminal procedure manner for the initiation of 8 criminal cases.
From the sum of the damage caused to the State, 2 488 316 drams have been compensated for today, measures are being taken to reinstate the rest in the framework of criminal cases initiated, and to use the means of prosecutorial influence.
In particular, according to the results of the inspections, a lawsuit was filed to protect the interests of the state, and the military prosecutor's office sent 9 warnings to relevant officials of the Ministry of Defense about voluntary reimbursement. In addition, in order to eliminate the consequences of the recorded violations, as well as the conditions and causes contributing to the commission of criminal acts, the military prosecutor's office sent 8 messages to the Ministry of Defense and relevant units of various military units.
During the operational meeting on the quarterly results, the RA military prosecutor Vahe Harutyunyan has instructed to activate the functions of the prosecutor's office in specific areas aimed at protecting the interests of the State in the field of defense, eliminating the recorded violations, their causes and consequences.