ԵԽ պատվիրակության հետ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում քննարկվել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջոցների ամրապնդման խնդիրները
Տնտեսական հանցագործությունների կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի միջոցների ամրապնդման ոլորտում «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» ծրագրի երկրորդ փուլին /2019-2021թթ./ նախապատրաստվելու շրջանակում հունիսի 4-ին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազություն էին այցելել Երևանում Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Լորետա Վիոիուն և Եվրոպայի Խորհրդի Տնտեսական հանցագործությունների և համագործակցության վարչության աշխատանքային խումբը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում տեղի ուենցած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են եվրոպական երկրներում վերապատրաստումների միջոցով կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազների մասնագիտական որակների կատարելագործմանը, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ապօրինի հարստանալու հանցագործության քննության մեթոդական ուղեցույցի մշակմանը, կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործություններ քննող մարմինների միջև համագործակցության արդյունավետության բարձրացմանն առնչվող հարցեր:
Կարևորվել է այդ ոլորտներում եվրոպական երկների առաջադեմ փորձի ուսումնասիրությունը և, միաժամանակ, ՀՀ իրավապահ մարմինների փորձի փոխանցումը:
Արժևորվել են Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի հետ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության երկարամյա համագործակցության շոշափելի արդյունքները, փոխադարձ վստահություն է հայտնվել դրա շարունակականությունն ահապովելու կապակցությամբ:

В Генеральной прокуратуре РА обсуждались вопросы усиления мер по борьбе с коррупцией с делегацией СЕ
4 июня заместитель руководителя бюро Совета Европы в Ереване Лоретта Виою и рабочая группа бюро экономических преступлений и сотрудничества Совета Европы посетили Генеральную прокуратуру Республики Армения.
В ходе встречи в управлении по делам о преступлениях коррупционной и экономической направленности Генеральной прокуратуры РА они обсудили вопросы улучшения профессиональных качеств прокуроров, ведущих уголовное дело против коррупции и экономических преступлений, путем обучения в европейских странах, а также для разработка методических указаний по расследованию преступления незаконного обогащения в соответствии со ст. 310.1 Уголовного кодекса РА, а также вопросы, связанные с повышением эффективности сотрудничества между следственными органами и органами расследования преступлений коррупции и экономических преступлений.
Также была освещена проблема изучения передового опыта европейских стран в этих сферах и одновременной передачи опыта правоохранительным органам  РА.
Были оценены ощутимые результаты долгосрочного сотрудничества прокуратуры с Советом Европы в Ереване.