2018թ. առաջին հինգ ամիսներին կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների առերևույթ կատարման համար քրեական հետապնդում է հարուցվել աննախադեպ թվով պաշտոնատար անձանց նկատմամբ
Կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացման հիմնահարցը շարունակում է մնալ ՀՀ դատախազության հիմնական առաջնահերթություններից մեկը: Դեռևս 2017թ. դատախազության գործունեության արդյունքների ամփոփման ժամանակ նշվել էր, որ իբրև հակակռուպցիոն պայքարի արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև այդ հարցում ցուցաբերվող հետևողականության նկատմամբ հանրային վստահության և աջակցության մակարդակը բարձրացնելու գործուն միջոց՝ առաջնային ուշադրության կենտրոնում են լինելու հանցագործությունների դեմ պայքարում անմիջականորեն ներգրավված պետական մարմիններում նմանատիպ դրսևորումներն ու սխեմաները և դրանցում ներգրավված պաշոնատար անձանց գործունեությունը:
Արդյունքում 2018 թվականի առաջին հինգ ամիսների ընթացքում՝ մայիսի 18-ի դրությամբ, միայն ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների դատավարական ղեկավարման ներքո հարուցվել և քննվել է պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցանք կատարելու դեպքերի վերաբերյալ 147 քրեական գործ: Այդ քրեական գործերով պետական ծառայություն իրականացնող 47 պաշտոնատար անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել առավելապես կոռուպցիոն բնույթի (կաշառք ստանալը, պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը, պաշտոնեական կեղծիքը) հանցագործություններ կատարելու համար:
Այդ պաշտոնատար անձանցից՝
• 15-ը ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության ծառայողներ են, որոնցից՝ 2-ը քրեական հետախուզության բաժանմունքի պետեր, 4-ը օպերլիազորներ, 1-ը բաժնի պետ, 1-ը հերթապահ մասի պետ, 1-ը ՊՊԾ դասակի հրամանատար, 1-ը բաժնի պետի տեղակալ, 2-ը անձնագրային ծառայության ղեկավար,  3-ը այլ ծառայողներ,
• 10-ը ՀՀ քննչական կոմիտեի  ծառայողներ են, որոնցից՝ 1-ը քննչական բաժնի պետի տեղակալ, 1-ը մարզային քննչական վարչության  պետ, 8-ը քննիչ,
• 13-ը ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկների  աշխատակիցներ են, որոնցից՝ 1-ը քրեակատարողական հիմնարկի պետ, 1-ը օպերատիվ բաժնի պետ, 11-ը այլ ծառայողներ,
• 3-ը ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության  աշխատակիցներ են, որոնցից՝ 2-ը հրշեջ փրկարարական ջոկատի հրամանատար, 1-ը այլ ծառայող,
• 2-ը ՀՀ արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության  աշխատակիցներ են,
• 3-ը ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի  հարկային տեսուչներ են,
• 1-ը ՀՀ արդարադատության նախարարության պրոբացիայի պետական ծառայության  բաժնի պետ:
Վերը նշված քրեական գործերից 24 քրեական գործ պետական ծառայություն իրականացնող 35 պաշտոնատար անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարաններ, իսկ պետական ծառայություն իրականացնող 12 պաշտոնատար անձի վերաբերյալ 38 քրեական գործ գտնվում է նախնական քննության փուլում:

During the first five months of 2018 an unprecedented number of criminal prosecutions have been instituted against the officials for committing corruption crimes
The issue of increasing the effectiveness of fight against corruption remains one of the main priorities of the RA Prosecutor's Office.
During the first five months of 2018 under the procedural lead of the prosecutors of the Department for Supervision over the Investigation of Especially Important Cases of the RA Prosecutor General's Office 147 criminal cases have been initiated and investigated concerning the cases of crimes committed by the officials. By the above-mentioned criminal cases 47 officials have been prosecuted mainly for committing corruption nature crimes (bribery, abuse of authority, forgery).
From the above-mentioned officials:
- 15 are officers of the RA Police adjunct to the RA Government (2 of them are the heads of the criminal intelligence division, 4 - operative officers, 1 - head of the division, 1 - chief of the duty unit, 1 – PSS commander, 1 - deputy head of the division, 2 - heads of the passport service, 3 - other officers)
- 10 are employees of the RA Investigative Committee (1 - deputy head of the investigative division, 1 - head of the regional investigative department, 8 - investigators)
- 13 are employees of the Penitentiary Institutions of the RA Ministry of Justice (1 - head of the penitentiary institution, 1 - chief of the operative division, 11 - other employees)
- 3 are employees of the RA Ministry of Emergency Situations (2 - commander of the fire-rescue unit, 1 - another employee)
- 2 are employees of the Judicial Acts Compulsory Enforcement Service of the RA Ministry of Justice
- 3 are tax inspectors of the State Revenue Committee adjunct to the RA Government
- 1 - head of the State Probation Service of the RA Ministry of Justice.
From the above-mentioned criminal cases 24 criminal cases against 35 officials have been sent to the court with an indictment, and 38 criminal cases against 12 officials are in preliminary investigation stage.