ՀՀ ԱՆ նախկին տեղակալի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և բժշկական հաստատության տնօրենի կողմից այդ կաշառքը տալու դեպքերի առթիվ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ առողջապահության նախարարի նախկին տեղակալի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և ՀՀ-ում գործող բժշկական հաստատություններից մեկի տնօրենի կողմից նրան առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու դեպքերի առթիվ 2019թ. մարտի 30-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարի նախկին տեղակալ Ա. Դ.-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, առերևույթ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք է ստացել ծառայության գծով հովանավորչություն ցուցաբերելու և իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով որոշակի գործողություններ կատարելուն նպաստելու համար:
Մասնավորապես, Ա. Դ.-ն, 2019թ. հունվարից մինչև նույն թվականի մարտի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ընդունել է ՀՀ-ում գործող բժշկական հաստատություններից մեկի տնօրեն Ռ. Ա.-ի առաջարկը՝ նյութական առավելություն ստանալու դիմաց, վերջինիս օգտին իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, ծառայության գծով ցուցաբերել հովանավորչություն և պարբերաբար նպաստել իր համակարգման բնագավառում որոշակի գործողություններ կատարելուն: Այսինքն՝ նպաստել ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամաններով իրականացվող` նշված կազմակերպության 2019թ. պետական ֆինանսավորումը 2018թ. բյուջեի համեմատ հնարավորին քիչ կրճատելուն, ապա 2019թ. ընթացքում ֆինանսավորման չափը ավելացնելուն, գինեկոլոգիական վիրահատությունների համավճարների չափը չնվազեցնելուն, աշխատավարձային ու բոնուսային վարձատրության մասնաբաժինները պետական պատվերների շրջանակներում փոփոխելուն և վերաբաշխելուն:
Ի կատարումն նշված պայմանավորվածության` Ա. Դ.-ն, Ռ. Ա.-ի օգտին իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, նպաստել է նաև վերջինիս ղեկավարած կազմակերպության 2019թ. ֆինանսավորումը հնարավորինս քիչ կրճատելուն և միջոցներ է ձեռնարկել նշված կազմակերպության աշխատավարձային ու բոնուսային վարձատրության մասնաբաժինները պետական պատվերների շրջանակներում փոփոխելու և վերաբաշխելու ուղղությամբ: 2019թ. մարտի 30-ին Ա. Դ.-ն իր աշխատասենյակում Ռ. Ա.-ից անձամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառքի գումարը` 3.000 ԱՄՆ դոլար:
Վերը շարադրվածի համար Ա. Դ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, Ռ. Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական գործով կազմված մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից, և քրեական գործի հետ ուղարկվել է դատարան` ըստ էության քննելու համար:

Уголовное дело по фактам получения взятки в особо крупных размерах бывшим заместителем министра МЗ РА и дачи данной взятки директором медицинского учреждения направлено в суд
Предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА по фактам получения взятки в особо крупных размерах бывшим заместителем министра Министерства здравоохранения РА и дачи ему взятки в особо крупных размерах директором одного из медицинских учреждений, действующих в РА, закончилось 30-го марта 2019г.
Достаточной совокупностью собранных предварительным следствием доказательств было обосновано, что бывший заместитель министра Министерства здравоохранения РА А.Д., являясь должностным лицом, возможно, получил взятку в особо крупных размерах для оказания покровительства по делу службы и способствования совершению определенных действий с использованием своего должностного положения.
В частности, в период времени с января 2019г. по 30-ое марта А.Д. принял предложение директора одного из медицинских учреждений, действующих в РА,- Р.А, за получение материального преимущества, с использованием своего должностного положения в пользу последнего оказать покровительство по делу службы и систематически способствовать совершению определенных действий в сфере его координации. То есть способствовать, чтобы как можно меньше сократить государственное финансирование 2019г. указанной организации по сравнению с 2018г., осуществляемое указами министра Министерства здравоохранения РА, затем увеличить размер финансирования в течение 2019г., не снизить размер доплат гинекологических операций, изменить и перераспределить доли зарплатных и бонусных выплат в рамках государственного заказа.
Во исполнение указанной договоренности А.Д., используя свое должностное положение в пользу Р.А., способствовал также, чтобы как можно меньше сократить государственное финансирование 2019г. руководимой последним организации и принял меры по изменению и перераспределению долей зарплатных и бонусных выплат указанной организации в рамках государственного заказа. 30-го марта 2019г. А.Д. в своем кабинете от Р.А. лично получил сумму взятки в особо крупных размерах- 3.000 долларов США.
За вышеизложенное А.Д. было предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 311 Уголовного кодекса РА, Р.А. было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 312 Уголовного кодекса РА.
Обвинительное заключение, составленное по уголовному делу, было утверждено прокурором, осуществляющим надзор за законностью предварительного следствия, и вместе с уголовным делом направлено в суд для рассмотрения по сути.