ՀՀ ԱՆ նախկին տեղակալի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և բժշկական հաստատության տնօրենի կողմից այդ կաշառքը տալու դեպքերի առթիվ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ առողջապահության նախարարի նախկին տեղակալի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և ՀՀ-ում գործող բժշկական հաստատություններից մեկի տնօրենի կողմից նրան առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու դեպքերի առթիվ 2019թ. մարտի 30-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարի նախկին տեղակալ Ա. Դ.-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, առերևույթ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք է ստացել ծառայության գծով հովանավորչություն ցուցաբերելու և իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով որոշակի գործողություններ կատարելուն նպաստելու համար:
Մասնավորապես, Ա. Դ.-ն, 2019թ. հունվարից մինչև նույն թվականի մարտի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ընդունել է ՀՀ-ում գործող բժշկական հաստատություններից մեկի տնօրեն Ռ. Ա.-ի առաջարկը՝ նյութական առավելություն ստանալու դիմաց, վերջինիս օգտին իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, ծառայության գծով ցուցաբերել հովանավորչություն և պարբերաբար նպաստել իր համակարգման բնագավառում որոշակի գործողություններ կատարելուն: Այսինքն՝ նպաստել ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամաններով իրականացվող` նշված կազմակերպության 2019թ. պետական ֆինանսավորումը 2018թ. բյուջեի համեմատ հնարավորին քիչ կրճատելուն, ապա 2019թ. ընթացքում ֆինանսավորման չափը ավելացնելուն, գինեկոլոգիական վիրահատությունների համավճարների չափը չնվազեցնելուն, աշխատավարձային ու բոնուսային վարձատրության մասնաբաժինները պետական պատվերների շրջանակներում փոփոխելուն և վերաբաշխելուն:
Ի կատարումն նշված պայմանավորվածության` Ա. Դ.-ն, Ռ. Ա.-ի օգտին իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, նպաստել է նաև վերջինիս ղեկավարած կազմակերպության 2019թ. ֆինանսավորումը հնարավորինս քիչ կրճատելուն և միջոցներ է ձեռնարկել նշված կազմակերպության աշխատավարձային ու բոնուսային վարձատրության մասնաբաժինները պետական պատվերների շրջանակներում փոփոխելու և վերաբաշխելու ուղղությամբ: 2019թ. մարտի 30-ին Ա. Դ.-ն իր աշխատասենյակում Ռ. Ա.-ից անձամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառքի գումարը` 3.000 ԱՄՆ դոլար:
Վերը շարադրվածի համար Ա. Դ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, Ռ. Ա.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական գործով կազմված մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից, և քրեական գործի հետ ուղարկվել է դատարան` ըստ էության քննելու համար:

Criminal case concerning taking bribe in especially large amounts by the former Deputy Minister of Health of the Republic of Armenia and giving bribe by the director of a medical institution has been sent to court
The preliminary investigation of the criminal case initiated in the Investigative Department of the National Security Service of the Republic of Armenia on the facts of taking bribe in especially large amounts by the former Deputy Minister of Health of the RA and giving him bribe in especially large amounts by the director of one of the medical institutions operating in the Republic of Armenia has been completed on March 30, 2019.
By the sufficient evidence obtained during the preliminary investigation it has been substantiated that the former Deputy Minister of Health of the Republic of Armenia, A.D., may have received bribe for certain actions.
Specifically, from January to March 30, 2019 A.D. has accepted the offer of the director of the medical institution operating in the Republic of Armenia - R.A., for receiving material benefits, with the use of his official position in favor of the latter, to provide patronage in the service and systematically assist in certain actions. Thus, compared to 2018, to help to reduce governmental funding for 2019 (carried out by decrees of the RA Minister of Health of the Republic of Armenia) as much as possible, then to increase the amount of financing during 2019, to change and redistribute the shares of salary and bonus payments within the framework of state order.
A. D. with the use of his official position in favor of R.A. has also contributed to reduce governmental funding for 2019 of the organization headed by the latter and took measures to change and redistribute the shares of salary and bonus payments of the specified organization within the framework of the state order. On March 30, 2019 A. D. in his office has personally received from R.A. the amount of the bribe – 3.000 USD.
For the above-mentioned A.D. has been charged under Point 2 of Part 4 of Art. 311 of the RA Criminal Code, R.A. has been charged under Point 1 of Part 3 of Art. 312 of the RA Criminal Code.
The indictment drawn up by the criminal case has been approved by the prosecutor supervising the legality of the preliminary investigation and, together with the criminal case has been sent to the court for consideration on the merits.