Արթուր Դավթյանը շնորհակալագրեր է հանձնել «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» հակակոռուպցիոն միջազգային մրցույթի հայաստանյան մրցանակակիրներին
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել ԱՊՀ Կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի և ԲՐԻԿՍ անդամ 10 երկրների շրջանակում անցկացված «Միասին ընդդեմ կոռուպցիայի» թեմայով հակակոռուպցիոն սոցիալական գովազդի երիտասարդական միջազգային մրցույթի՝ Հայաստանի մասնակից-մրցանակակիրներին, ինչպես նաև Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հակակոռուպցիոն կոալիցիայի «Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոցի» ունկնդիրներին:
Մրցույթում ՀՀ 2 ներկայացուցիչների աշխատանքները 20 հազար տեսահոլովակների և պաստառների շարքում «Լավագույն պաստառ» և «Լավագույն տեսահոլովակ» անվանակարգերում արժանացել են երկրորդ մրցանակների: Դեկտեմբերի 9-ին, կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրվա շրջանակներում, նրանք կմասնակցեն Մոսկվայում կայանալիք մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությանը:
Մրցույթի առաջին փուլում ՀՀ ազգային ժյուրին յուրաքանչյուր անվանակարգում ընտրել է լավագույն երեք աշխատանքները: Բացի վերոնշյալներից՝ դրանց թվում են եղել նաև Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի, Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ներկայացուցիչների, Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոցի ունկնդիրների կողմից ներկայացված տեսահոլովակներն ու պաստառները:
Բոլոր մրցանակակիրները ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամաններով արժանացել են շնորհակալագրերի՝ մրցույթի արդյունքերով մրցանակային տեղեր զբաղեցնելու, կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանրային իրազեկման աշխատանքներում ակտիվ մասնակցության և այդ շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ ակտիվ համագործակցության համար:
Երիտասարդների հետ հանդիպմանը ՀՀ գլխավոր դատախազը նրանց է հանձնել շնորհակալագրերը՝ շնորհավորելով բոլորին և հաջողություններ մաղթելով ուսման, աշխատանքային գործունեության մեջ և գնահատելով կոռուպցիայի անհանդուրժելիության գաղափարի արմատավորման հարցում հետևողականություն և քաղաքացիական ակտիվություն դրսևորելու նրանց ջանքերը: Արթուր Դավթյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել որակյալ աշխատանքներրով Հայաստանը բարձր մակարդակով մրցույթի շրջանակներում ներկայացնելու համար: Ըստ գլխավոր դատախազի՝ կարևոր է, որ տեսահոլովակների և պաստառների միջոցով արտահայտված գաղափարները դառնան հատկապես մատաղ սերնդի կենսակերպը՝ այդպիսով օգնելով պետությանը կոռուպցիան արմատախիլ անելու առաքելության մեջ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը նաև արժևորել է մրցույթի ազգային ժյուրիում ներգրավված քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին՝ «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանին և «Աուդիո-վիզուալ լրագրողների ասոցիացիայի» նախագահ Արզուման Հարությունյանին՝ լավագույն աշխատանքների ընտրության հարցում ցուցաբերած շահագրգիռ մասնակցության, այդպիսով մրցույթի թափանցիկությունը, առավել անաչառությունն ապահովելու համար:
Գլխավոր դատախազը կարևորել է նաև Հայաստանի ՔՀԿ կոալիցիայի կողմից մրցույթին տեղեկատվական աջակցություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև դատախազության հետ շարունակվող համագործակցության համար: Նա հույս է հայտնել, որ Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոցի նախագծի շարունակումը կարևոր ներդրում կլինի ակտիվ, առաջնորդման ներուժ ունեցող երիտասարդներին հակակոռուպցիոն պրոֆեսիոնալ գիտելիքներ փոխանցելու և համընդհանուր վարքագիծ ձևավորելու հարցում:
Գլխավոր դատախազը խնդիր է դրել հանրային իրազեկման, սոցիալական գովազդի գործիքների օգտագործման, ուսանողական ստեղծագործական խմբերի և քաղաքացիական շրջանակների լայն ներգրավվածության ապահովման առումով ակտիվացնել դատախազության համագործակցությունը ուսումնական և հասարակական հաստատությունների հետ:

Артур Давтян вручил грамоты армянским победителям Международного антикоррупционного конкурса «Вместе против коррупции»
Генеральный прокурор РА Артур Давтян принял сегодня армянских участников-призеров Международного молодежного конкурса социальной антикоррупционной рекламы «Вместе против коррупции», организованного в рамках Межгосударственного совета по противодействию коррупции СНГ и 10 стран БРИКС, а также зрителей «Антикоррупционная школа молодых лидеров» антикоррупционной коалиции Организаций гражданского общества Армении.
Работы 2 представителей РА на конкурсе среди 20 тысяч видеороликов и плакатов получили вторые призы в номинациях «Лучший плакат» и «Лучший видеоролик». 9-го декабря в рамках Международного дня борьбы с коррупцией они примут участие в торжественной церемонии награждения в Москве.
На первом этапе конкурса Национальное жюри РА отобрало три лучшие работы в каждой номинации. Помимо вышеуказанных, в их числе были также видеоролики и плакаты представителей Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна, Ереванской государственной академии художеств, зрителей Антикоррупционной школы молодых лидеров.
Все победители были награждены грамотами по приказу Генерального прокурора РА за призовые места по итогам конкурса, за активное участие в просветительских работах по борьбе с коррупцией и активное сотрудничество с Генеральной прокуратурой в рамках этого.
Во время встречи с молодежью генеральный прокурор РА вручил им грамоты, поздравив всех и пожелав им успехов в учебе, трудовой деятельности и оценив их усилия последовательности и проявления гражданской активности в деле укоренения идеи нетерпимости к коррупции. Артур Давтян также выразил благодарность за представление Армении на высшем уровне качественными работами в рамках конкурса. По словам генерального прокурора, важно, чтобы идеи, выраженные в видеороликах и плакатах, стали образом жизни особенно молодого поколения, тем самым помогая государству в его миссии искоренения коррупции.
Генеральный прокурор РА также высоко оценил представителей гражданского общества, вовлеченных в национальное жюри конкурса, руководителя программ антикоррупционного центра «Транспаренси Интернейшнл» Варужана Октаняна и президента «Ассоциации аудиовизуальных журналистов» Арутюняна Арзумана за заинтересованное участие в избрании лучших работ, обеспечение тем самым прозрачности, непредвзятости конкурса.
Генеральный прокурор также придал важность оказанию конкурсу информационной помощи коалицией ОГО Армении, а также продолжению сотрудничества с прокуратурой. Он выразил надежду, что продолжение проекта Антикоррупционной школы молодых лидеров станет важным вкладом в передачу антикоррупционных профессиональных знаний активным, молодым поколениям с потенциалом и в формирование всеобщего поведения.
Генеральный прокурор поставил задачу активизировать сотрудничество прокуратуры с образовательными и государственными учреждениями с точки зрения обеспечения осведомленности общественности, использования инструментов социальной рекламы, творческих групп студентов и широкой вовлеченности гражданских кругов.