էներգետիկ անվտանգության գոտիներում կառուցապատման խախտումները վերացնելու և այդ գոտիներում գտնվող մարդկանց անվտանգության հարցերով Լոռու մարզի դատախազը դիմել է Լոռու մարզպետին
Լոռու մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման ներքո գտնվող քրեական գործերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ որոշ դեպքերում տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) կողմից օրինականացվել են ինքնակամ կառույցներ, որոնք կառուցվել են էլեկտրաէներգիայի փոխանցման հոսանքալարերի անցման՝ էներգետիկ անվտանգության գոտիներում՝ իրական սպառնալիք ստեղծելով այնտեղ բնակվող մարդկանց կյանքի և առողջության համար։
Դեռևս 2009թ. ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության նախաձեռնությամբ «Հայաստանի էլեկտրացանցեր» ընկերության տարածքային ստորաբաժանումների աշխատակիցների հետ համատեղ ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր՝ էլեկտրաանվտանգությանը վերաբերող խնդիրները գույքագրելու, անվտանգության գոտիներում ընթացող ապօրինի շինությունների կառուցումը կանխելու նպատակով։ Լոռու մարզում ստեղծված աշխատանքային  խմբերը ուսումնասիրություններ են կատարել մարզի վարչական տարածքում գտնվող յոթ համայնքներում: Արդյունքում, պարզվել է, որ, մասնավորապես, Ստեփանավան համայնքում էներգետիկ անվտանգության գոտում տարբեր խախտումներով կառուցված է 73 կառույց, որից 71-ի դեպքում հետագայում խախտումների վերացման ուղղությամբ միջոցներ չեն ձեռնարկվել։ Ավելին, որոշ դեպքում, առանց խախտումները վերացնելու, ՏԻՄ-երի կողմից իրականացվել են այդ գոտիներում գտնվող ինքնակամ կառույցների օրինականացման գործընթացներ:
Պարզվել է, որ օդային գծի անվտանգության գոտիների խախտումը հնարավոր է վերացնել նաև առանց շինությունն ապամոնտաժելու, ինչի համար անհրաժեշտ է այդ հատվածով անցնող էլեկտրահաղորդման օդային գիծը փոխարինել էլեկտրահաղորդման մալուխային գծով կամ համապատասխան հատվածներում էլեկտրահաղորդման գծերի տարանցում ապահովել:
«ՀԷՑ» ՓԲԸ-ից ստացված գրության համաձայն, հիմք ընդունելով «Էներգետիկայի բնագավառի օբյեկտների անվտանգ շահագործումն ապահովող միջոցառումների մասին» ՀՀ կառավարության 2004 թվականի հունիսի 3-ի թիվ 1102-Ն որոշումը, օդային գծերի անվտանգության գոտիների խախտումը պետք է վերացվի թույլտվություն տված ՏԻՄ-ի և/կամ  խախտում կատարած անձի սեփական միջոցների հաշվին՝ վերջինիս ցանկությամբ։
Նկատի ունենալով, որ մարզի համայնքներում հայտնաբերված էլէներգիայի օդային գծերի էներգետիկ անվտանգության գոտիների խախտումները վերացնելու ուղղությամբ ՏԻՄ պաշտոնատար անձանց կողմից տևականորեն միջոցառումներ չեն ձեռնարկվել և արդյունքում չեն չեզոքացվել այդ խախտումների պատճառով նշված գոտիներում բնակվող մարդկանց կյանքին, առողջությանը, գույքին, ինչպես նաև շրջակա միջավայրին սպառնացող վտանգները՝ մարզի դատախազ Գարեգին Մանուկյանը միջնորդագիր է ներկայացրել Լոռու մարզպետին: Դատախազն առաջարկել է  ՏԻՄ-երին  պետության պատվիրակած լիազորությունների իրականացման նկատմամբ մարզպետարանի իրավական և մասնագիտական հսկողության շրջանակներում միջոցներ ձեռնարկել նրանց կողմից նմանատիպ երևույթները բացառելու, էներգետիկ անվտանգության գոտիների խախտմամբ ինքնակամ կառույցների հետագա օրինականացումը բացառելու և այս ոլորտում հայտնաբերված խախտումները վերացնելու ուղղությամբ: Իսկ օրենսդրությանը հակասող որոշումների առկայության դեպքում՝ համայնքի ավագանուն և ղեկավարին առաջարկել վերացնել կամ փոփոխել դրանք։
Միջնորդագրով մարզի դատախազը նաև առաջարկել է դիտարկել մարզպետարանի իրավասության շրջանակում, ՏԻՄ-երի և ՀԷՑ-ի միջև համագործակցություն ապահովելով, այդ գոտիներում գտնվող մարդկանց կյանքին և առողջությանը սպառնացող վտանգները չեզոքացնելու, էլեկտրաէներգիայի օդային գծերի անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ համալիր միջոցառումներ իրականացնելու հնարավորությունը։

Прокурор Лорийской области обратился к марзпету Лорийской области по вопросам устранения нарушений строительства в зонах энергетической безопасности и безопасности лиц, находящихся в этих зонах
В ходе исследования уголовных дел, находящихся под процессуальным руководством прокуроров прокуратуры Лорийской области было установлено, что в некоторых случаях органами местного самоуправления были узаконены самовольные строения, которые были построены в зонах энергетической безопасности, таким образом, создавая реальную угрозу для жизни и здоровья проживающих там людей.
Еще в 2009г. по инициативе Министерства территориального управления РА вместе с сотрудниками территориальных подразделений компании Электрические сети Армении были созданы рабочие группы для инвентаризации вопросов электробезопасности и предотвращения строительства незаконных зданий в зонах безопасности. Рабочие группы, созданные в Лорийском области, провели исследования в семи общинах области. В результате было установлено, что в частности, в Степанаванской общине с различными нарушениями было построено 73 сооружения в зоне энергобезопасности, в случае 71 сооружения из них в дальнейшем по устранению нарушений не были предприняты меры. Более того, в некоторых случаях, без устранения нарушений, органами местного самоуправления был осуществлен процесс легализации самовольных строений, находящихся в этих зонах.
Было установлено, что нарушение зон безопасности воздушной линии также может быть устранено без демонтажа здания, для чего необходимо заменить воздушную линию электропередачи, проходящую через эту секцию, кабельной линией электропередачи или в соответствующих секциях обеспечить транзит линий электропередач.
Согласно письму, полученному от ЗАО «ЭСА», на основании Решения Правительства РА № 1102-Ն от 03․06․2004 г. «О мерах по обеспечению безопасной эксплуатации энергетических объектов» нарушение зон безопасности воздушных линий должно быть устранено и / или за счет лица, органа местного самоуправления, допустившего нарушение.
Учитывая то, что должностными лицами органов местного самоуправления не были предприняты меры по направлению устранения нарушений в зонах энергетической безопасности воздушных линий электропередачи и в результате не были нейтрализованы опасности, грозящие жизни, здоровью, имуществу, также окружающей среде людей, проживающих в указанных зонах, прокурор области Гарегин Манукян обратился с ходатайством марзпету Лорийской области. Прокурор предложил органам местного самоуправления принять меры в рамках профессионального и правового надзора марзпетарана за осуществлением компетенций, делегированных государством для исключения таких явлений, исключения дальнейшей легализации самовольных сооружений с нарушениями зон энергетической безопасности и устранения нарушений, обнаруженных в данной сфере. И в случае наличия решений, противоречащих законодательству, предложить совету старейшин и руководителю общины устранить или изменить их.
Ходатайством, прокурор области также предложил рассмотреть в рамках юрисдикции марзпетарана (обеспечивая сотрудничество между органами местного самоуправления и ЭСА), возможность принятия комплексных мер для нейтрализации опасности, грозящей здоровью и жизни людей, находящихся в этих зонах и обеспечения безопасности воздушных линий.