էներգետիկ անվտանգության գոտիներում կառուցապատման խախտումները վերացնելու և այդ գոտիներում գտնվող մարդկանց անվտանգության հարցերով Լոռու մարզի դատախազը դիմել է Լոռու մարզպետին
Լոռու մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման ներքո գտնվող քրեական գործերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ որոշ դեպքերում տեղական ինքնակառավարման մարմինների (ՏԻՄ) կողմից օրինականացվել են ինքնակամ կառույցներ, որոնք կառուցվել են էլեկտրաէներգիայի փոխանցման հոսանքալարերի անցման՝ էներգետիկ անվտանգության գոտիներում՝ իրական սպառնալիք ստեղծելով այնտեղ բնակվող մարդկանց կյանքի և առողջության համար։
Դեռևս 2009թ. ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության նախաձեռնությամբ «Հայաստանի էլեկտրացանցեր» ընկերության տարածքային ստորաբաժանումների աշխատակիցների հետ համատեղ ստեղծվել են աշխատանքային խմբեր՝ էլեկտրաանվտանգությանը վերաբերող խնդիրները գույքագրելու, անվտանգության գոտիներում ընթացող ապօրինի շինությունների կառուցումը կանխելու նպատակով։ Լոռու մարզում ստեղծված աշխատանքային  խմբերը ուսումնասիրություններ են կատարել մարզի վարչական տարածքում գտնվող յոթ համայնքներում: Արդյունքում, պարզվել է, որ, մասնավորապես, Ստեփանավան համայնքում էներգետիկ անվտանգության գոտում տարբեր խախտումներով կառուցված է 73 կառույց, որից 71-ի դեպքում հետագայում խախտումների վերացման ուղղությամբ միջոցներ չեն ձեռնարկվել։ Ավելին, որոշ դեպքում, առանց խախտումները վերացնելու, ՏԻՄ-երի կողմից իրականացվել են այդ գոտիներում գտնվող ինքնակամ կառույցների օրինականացման գործընթացներ:
Պարզվել է, որ օդային գծի անվտանգության գոտիների խախտումը հնարավոր է վերացնել նաև առանց շինությունն ապամոնտաժելու, ինչի համար անհրաժեշտ է այդ հատվածով անցնող էլեկտրահաղորդման օդային գիծը փոխարինել էլեկտրահաղորդման մալուխային գծով կամ համապատասխան հատվածներում էլեկտրահաղորդման գծերի տարանցում ապահովել:
«ՀԷՑ» ՓԲԸ-ից ստացված գրության համաձայն, հիմք ընդունելով «Էներգետիկայի բնագավառի օբյեկտների անվտանգ շահագործումն ապահովող միջոցառումների մասին» ՀՀ կառավարության 2004 թվականի հունիսի 3-ի թիվ 1102-Ն որոշումը, օդային գծերի անվտանգության գոտիների խախտումը պետք է վերացվի թույլտվություն տված ՏԻՄ-ի և/կամ  խախտում կատարած անձի սեփական միջոցների հաշվին՝ վերջինիս ցանկությամբ։
Նկատի ունենալով, որ մարզի համայնքներում հայտնաբերված էլէներգիայի օդային գծերի էներգետիկ անվտանգության գոտիների խախտումները վերացնելու ուղղությամբ ՏԻՄ պաշտոնատար անձանց կողմից տևականորեն միջոցառումներ չեն ձեռնարկվել և արդյունքում չեն չեզոքացվել այդ խախտումների պատճառով նշված գոտիներում բնակվող մարդկանց կյանքին, առողջությանը, գույքին, ինչպես նաև շրջակա միջավայրին սպառնացող վտանգները՝ մարզի դատախազ Գարեգին Մանուկյանը միջնորդագիր է ներկայացրել Լոռու մարզպետին: Դատախազն առաջարկել է  ՏԻՄ-երին  պետության պատվիրակած լիազորությունների իրականացման նկատմամբ մարզպետարանի իրավական և մասնագիտական հսկողության շրջանակներում միջոցներ ձեռնարկել նրանց կողմից նմանատիպ երևույթները բացառելու, էներգետիկ անվտանգության գոտիների խախտմամբ ինքնակամ կառույցների հետագա օրինականացումը բացառելու և այս ոլորտում հայտնաբերված խախտումները վերացնելու ուղղությամբ: Իսկ օրենսդրությանը հակասող որոշումների առկայության դեպքում՝ համայնքի ավագանուն և ղեկավարին առաջարկել վերացնել կամ փոփոխել դրանք։
Միջնորդագրով մարզի դատախազը նաև առաջարկել է դիտարկել մարզպետարանի իրավասության շրջանակում, ՏԻՄ-երի և ՀԷՑ-ի միջև համագործակցություն ապահովելով, այդ գոտիներում գտնվող մարդկանց կյանքին և առողջությանը սպառնացող վտանգները չեզոքացնելու, էլեկտրաէներգիայի օդային գծերի անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ համալիր միջոցառումներ իրականացնելու հնարավորությունը։

The prosecutor of Lori region has turned to marzpet of Lori region concerning the elimination of construction violations in the areas of energy security and the safety of people in these areas
In the course of a study of criminal cases, initiated under the procedural lead of prosecutors of prosecutor’s office of Lori region, it has been found out that in some cases local self-government bodies have legalized unauthorized structures built in energy security zones, thereby creating a real threat to life and health of people living there .
Back in 2009, the Ministry of Territorial Administration of the Republic of Armenia has initiated the formation of working groups together with the employees of the territorial subdivisions of the company “Electric Networks of Armenia” to inventory problems of electric safety and prevent the construction of illegal buildings in the security zones. Working groups formed in Lori region have conducted studies in seven communities of the region. As a result, it has been found out that, 73 constructions with different violations have been built in the energy security zone of Stepanavan community, and in case of 71 constructions no measures have been taken to eliminate the violations in future. Moreover, in some cases, without elimination of violations, the local self-government bodies have carried out the process of legalization of unauthorized buildings located in these zones.
It has been found out that violation of the airline security zones can also be eliminated without dismantling of building by replacing the electricity power line passing through the section with a cable line or ensuring the transit of power lines in the relevant sections.
According to the letter received from “Electric Networks of Armenia” CJSC, on the basis of the RA Government Decision No. 1102-Ն of 03․06․2004 "On measures to ensure safe operation of energy facilities" violation of the safety zones of airlines should be eliminated and / or at the expense of the person from the local self-government bodies who has committed the violation.
Taking into account that officials from local-self government bodies haven’t taken measures to eliminate violations in the energy security zones and as a result, the dangers threatening to life, health, property, and the environment of people living in these zones haven’t been neutralized, the prosecutor Garegin Manukyan has turned to marzpet of Lori region. The prosecutor has offered that local-self government bodies take measures, within the framework of professional and legal supervision of marzpetaran over the exercise of powers delegated by the state to exclude such phenomena, exclude further legalization of unauthorized structures with violations of energy security zones and eliminate violations found in this area. And if there are decisions that are contrary to the legislation, to offer the council of elders and the community leader to eliminate or change them.
By the petition, the prosecutor of region has also proposed to consider, within the jurisdiction of the marzpetaran (by ensuring cooperation between local-self government bodies and the ENA) the possibility of taking comprehensive measures to neutralize the danger to health and life of people in these areas.