Համացանցի միջոցով հանցագործությունների 2 դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել են քրեական գործեր
ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ անհայտ անձը ս.թ. մարտ-ապրիլ ամիսների ընթացքում հասանելիություն է ստացել հայաստանյան մի ընկերության և իսպանական «S. A. A.» ընկերության էլեկտրոնային փոստերի բովանդակությանը: Միջամտելով գործարար նամակագրությանը, վերջինիս անունից ներկայացրել է բանկային այլ հաշվեհամար, ինչից հետո հափշտակել է հայկական ընկերության կողմից  փոխանցված ընդհանուր 88490 եվրո գումարը։
Դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազի պահանջով նյութերն ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Անհայտ անձի կողմից համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության վարչությունում 2018թ. ապրիլի 26-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Բացի դրանից ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված մեկ այլ նյութերով պարզվել է, որ անհայտ անձը 2017թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում ապօրինի տիրացել է օգտատեր Հ. Ս.-ի  «Instagram» և «Facebook» սոցիալական ցանցերի անձնական էջերին և փոփոխելով գաղտնաբառը՝ վերջինիս զրկել է դրանք օգտագործելու հնարավորությունից:
Անհայտ անձի կողմից Հ. Ս.-ի համակարգչային տեղեկատվությանն ապօրինի տիրանալու առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության վարչությունում 2018թ. ապրիլի 26-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

В генеральной прокуратуре РА возбуждены два уголовных дела по поводу преступлений посредством интернета
В главном управлении по борьбе в организованной преступностью полиции РА по подготовленным материалам было установлено, что неустановленное лицо в течение месяцев март-апрель получил доступ к содержанию электронной переписки между одной из армянских компанией и испанской компанией «S. A. A.». Вмешавшись в бизнес переписку, последний представил иной банковский счет, после чего похитил особо крупную сумму в 88.490 евро.
По поводу явного преступления в управлении по надзору за расследованием особо важных дел Генеральной прокуратуры РА, 26-го апреля 2018г. было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п. 1 ч. 3 ст. 181 уголовного кодекса РА.
Кроме этого по подготовленным материалам также было установлено, что в течение октября-ноября месяцев 2017г. неустановленное лицо незаконным путем овладел личными страницами в социальных сетях «Instagram» и «Facebook», затем изменив пароль, лишил А. С. возможности пользоваться ими. По этому поводу 26-го апреля 2018г. в управлении по надзору за расследованием особо важных дел Генеральной прокуратуры РА возбуждено уголовное дело по .ч 1 ст. 254 уголовного кодекса РА.