2019թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ Կոտայքի մարզում 70 տոկոսով ավելացել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների հայտնաբերման ցուցանիշը
Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման և դատախազական հսկողության ներքո գտնված վարույթներով այս տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում առերևույթ կոռուպցիոն հանցագործությունների դեպքերով հարուցվել  է 22 քրեական գործ: Այս ցուցանիշը 9-ով, կամ մոտ 70 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ (2018թ. հարուցվել էր քննարկվող բնույթի 13 քրեական գործ):
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերից 12-ն արձանագրվել է տեղական ինքնակառավարման, 5-ը՝ կրթության, 2-ը առողջապահության ոլորտներում, 1-ը՝ տարածքային կառավարման նախկին նախարարի, 1-ը՝ Հրազդանի անտառտնտեսության պաշտոնատար անձանց, 1-ը՝ անձնագրային բաժանմունքի աշխատակիցների վերաբերյալ:
Առերևույթ կոռուպցիոն հանցագործությունները դրսևորվել են հիմնականում պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով տարբեր չափերի յուրացում կամ վատնում կատարելու, խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով խոշոր չափերի վնաս պատճառելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, անցնելու, պաշտոնեական անփութության, կաշառք տալու, ստանալու, կաշառքի միջնորդության, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու, փաստաթղթերի կեղծման կամ դրանց համակցությունների տեսքով:
2019թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում քննված 48 քրեական գործերով 35 անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում, որից 7-ը՝ կրթության ոլորտում, իսկ 22-ը՝ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնատար անձանց կողմից, 5-ը՝ առողջապահական ոլորտում, 1-ը՝ բնապահպանական ոլորտում կատարված հանցագործությունների դեպքերով:  Ընդ որում, նշված անձանցից միայն 1-ի նկատմամբ է որպես խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը, որը հետագայում փոխարինվել է չհեռանալու մասին ստորագրությամբ:
Նշված ժամանակահատվածում քննված գործերով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել կոռուպցիոն բնույթի 2 գործ 10 անձի վերաբերյալ, իսկ դատարանում ավարտվել է 3 քրեական գործ 3 անձի վերաբերյալ, որոնցից 2-ով կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ, 1-ով վարույթը կարճվել է վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով:
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ 2019թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում քննվող քրեական գործերով նախնական արձանագրված պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 507մլն ՀՀ դրամ:
Միայն Հրազդան համայնքի բյուջե թերմուտքագրումների փաստի առթիվ մարզի դատախազությունում ստացված նյութերով հարուցված 1 քրեական գործով պարզվել է,  որ պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 138.001.361 դրամ, որից նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 136.493.452 դրամ: Իսկ քրեական գործը 9 անձանց առաջադրված մեղադրանքով ուղարկվել է դատարան:
Միաժամանակ, Կոտայքի մարզի դատախազությունը՝ դատախազական լիազորությունների շրջանակներում աշխատանքներ է կատարել նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում:
Այդ գործառույթի շրջանակներում 2019թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում կատարվել են 30 ուսումնասիրություններ՝ որոնցից 28-ը՝ բնապահպանական օրենսդրության կատարման ոլորտում: Պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով մարզի դատախազության կողմից՝  քաղաքացիական դատավարության կարգով ներկայացվել են 2 հայցադիմումներ՝ ընդհանուր մոտ 7.5մլն ՀՀ դրամ գումարի բռնագանձման պահանջով, որոնց քննությունն ընթացքի մեջ է:
Արձանագրված՝ բնապահպանական օրենսդրության խախտումների վերաբերյալ դեպքերով նախապատրաստված նյութերով հարուցվել է 12 քրեական գործ:

For the first half of 2019 the indicator on the detection of corruption crimes has been increased by 70 percent in Kotayk Region of the Republic of Armenia
22 criminal cases concerning corruption cases have been initiated under the procedural lead and prosecutorial supervision of the prosecutors of the Prosecutor’s Office Kotayk Region during the first 6 months of this year. This indicator has been increased by 9, or about 70 percent, compared to the same period of the last year (13 criminal cases have been initiated in 2018).
From the detected corruption cases 12 have been registered in the field of local authorities, 5 - in the field of education, 2 - in the field of healthcare, 1 - regarding the former Minister of Territorial Administration, 1 - regarding the forestry official of Hrazdan and 1 - regarding the employees of the passport department.
Flagrant corruption crimes have been mainly expressed in the form of embezzlement or misappropriation with the use of official position, large-scale damage through fraud, abuse of official powers, negligence, giving and receiving a bribe, mediation of a bribe, official forgery, and abuse of powers by the employees of a commercial or other organization.
For the first 6 months of 2019 by 48 criminal cases 35 people have been prosecuted, out of which 7 in the field of education, and 22 by the officials of state and local self-government bodies, 5 in the field of health, 1 in case concerning the crime committed in the field of the environment. Moreover, detention as a measure of restraint has been chosen against only 1 person, which has also been changed by recognizance not to leave the country.
For this period, 2 criminal cases have been sent to the court in respect of 10 people, and 3 criminal cases in respect of 3 people have been completed in court, out of which in respect of 2 a verdict has been rendered, and 1 case has been terminated on the basis of expiration of the statute of limitations.
Damage caused to the state by the corruption crimes investigated during the first half of 2019 has amounted to 507 million AMD.
Only by 1 criminal case initiated on the basis of materials received by the prosecutor’s office of the region concerning the fact of an inferior input to the budget of Hrazdan, it has been found out that the damage caused to the state has amounted to 138.001.361 AMD. And the criminal case initiated against 9 people has been sent to court.
At the same time, the prosecutor's office of Kotayk Region, within the framework of prosecutorial powers, has carried out works in the field of state interest’s protection.
As part of this function, for the first half of 2019 30 studies have been carried, out of which 28 have been carried out in the field of environment. 2 statements of claim with the requirement of confiscation of money (7.5 million AMD) have been submitted by the regional prosecutor's office with the aim of restoring the damage and their consideration is still in process.
Based on materials prepared for cases registered regarding the violations of environmental laws 12 criminal cases have been initiated.