2019թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ Կոտայքի մարզում 70 տոկոսով ավելացել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների հայտնաբերման ցուցանիշը
Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազների դատավարական ղեկավարման և դատախազական հսկողության ներքո գտնված վարույթներով այս տարվա առաջին 6 ամիսների ընթացքում առերևույթ կոռուպցիոն հանցագործությունների դեպքերով հարուցվել  է 22 քրեական գործ: Այս ցուցանիշը 9-ով, կամ մոտ 70 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ (2018թ. հարուցվել էր քննարկվող բնույթի 13 քրեական գործ):
Հայտնաբերված կոռուպցիոն դեպքերից 12-ն արձանագրվել է տեղական ինքնակառավարման, 5-ը՝ կրթության, 2-ը առողջապահության ոլորտներում, 1-ը՝ տարածքային կառավարման նախկին նախարարի, 1-ը՝ Հրազդանի անտառտնտեսության պաշտոնատար անձանց, 1-ը՝ անձնագրային բաժանմունքի աշխատակիցների վերաբերյալ:
Առերևույթ կոռուպցիոն հանցագործությունները դրսևորվել են հիմնականում պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով տարբեր չափերի յուրացում կամ վատնում կատարելու, խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով խոշոր չափերի վնաս պատճառելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, անցնելու, պաշտոնեական անփութության, կաշառք տալու, ստանալու, կաշառքի միջնորդության, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու, փաստաթղթերի կեղծման կամ դրանց համակցությունների տեսքով:
2019թ. առաջին 6 ամիսների ընթացքում քննված 48 քրեական գործերով 35 անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում, որից 7-ը՝ կրթության ոլորտում, իսկ 22-ը՝ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնատար անձանց կողմից, 5-ը՝ առողջապահական ոլորտում, 1-ը՝ բնապահպանական ոլորտում կատարված հանցագործությունների դեպքերով:  Ընդ որում, նշված անձանցից միայն 1-ի նկատմամբ է որպես խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը, որը հետագայում փոխարինվել է չհեռանալու մասին ստորագրությամբ:
Նշված ժամանակահատվածում քննված գործերով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել կոռուպցիոն բնույթի 2 գործ 10 անձի վերաբերյալ, իսկ դատարանում ավարտվել է 3 քրեական գործ 3 անձի վերաբերյալ, որոնցից 2-ով կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ, 1-ով վարույթը կարճվել է վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքով:
Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների վերաբերյալ 2019թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում քննվող քրեական գործերով նախնական արձանագրված պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 507մլն ՀՀ դրամ:
Միայն Հրազդան համայնքի բյուջե թերմուտքագրումների փաստի առթիվ մարզի դատախազությունում ստացված նյութերով հարուցված 1 քրեական գործով պարզվել է,  որ պետությանը պատճառված վնասը կազմել է 138.001.361 դրամ, որից նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 136.493.452 դրամ: Իսկ քրեական գործը 9 անձանց առաջադրված մեղադրանքով ուղարկվել է դատարան:
Միաժամանակ, Կոտայքի մարզի դատախազությունը՝ դատախազական լիազորությունների շրջանակներում աշխատանքներ է կատարել նաև պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում:
Այդ գործառույթի շրջանակներում 2019թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում կատարվել են 30 ուսումնասիրություններ՝ որոնցից 28-ը՝ բնապահպանական օրենսդրության կատարման ոլորտում: Պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով մարզի դատախազության կողմից՝  քաղաքացիական դատավարության կարգով ներկայացվել են 2 հայցադիմումներ՝ ընդհանուր մոտ 7.5մլն ՀՀ դրամ գումարի բռնագանձման պահանջով, որոնց քննությունն ընթացքի մեջ է:
Արձանագրված՝ բնապահպանական օրենսդրության խախտումների վերաբերյալ դեպքերով նախապատրաստված նյութերով հարուցվել է 12 քրեական գործ:

Показатель по выявлению коррупционных преступлений увеличился на 70 процентов в Котайкской области РА за 1 полугодие 2019г.
По производствам, находящимся под процессуальным руководством и прокурорским  надзором прокуроров прокуратуры Котайкской области по случаям заведомо коррупционных преступлений  за первые 6 месяцев сего года было возбуждено 22 уголовных дела. Данный показатель увеличился на 9, или около 70 процентов, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года (в 2018 году было возбуждено 13 уголовных дел).
Из выявленных коррупционных случаев 12 было зарегистрировано в органах местного самоуправления, 5 - в сфере образования, 2 - в сфере здравоохранения, 1 – относительно бывшего министра территориального управления, 1 – относительно должностного лица лесного хозяйства Раздана и 1 - относительно сотрудников паспортного отделения.
Заведомо коррупционные преступления в основном были выражены в виде совершения растраты или присвоения с использованием служебного положения, причинения вреда в особо крупных размерах путем мошенничества или злоупотребления доверием, злоупотребления должностными полномочиями,  должностной халатности, дачи и получения взятки, посредничества взятки, совершения официального подлога, злоупотребления полномочиями сотрудниками коммерческой или другой организации, и в виде различных совокупностей.
За первые 6 месяцев 2019г. по рассматриваемым 48 уголовным делам в отношении 35 лиц было возбуждено уголовное преследование, из которых 7 - в сфере образования, а 22 – должностными лицами органов государственного и местного самоуправления, 5 - в сфере здравоохранения, 1 – по случаям преступлений, совершенных в области окружающей среды. Причем из указанных лиц, только в отношении 1 лица была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, которая в дальнейшем была изменена на подписку о невыезде.
По рассматриваемым на данный период делам с обвинительным заключением в суд было направлено 2 уголовных дела относительно 10  лиц, а в суде завершено 3 уголовных дела относительно 3 лиц, из них по 2 был вынесен обвинительный приговор, по 1 производство прекращено на основании истечения срока давности.
Ущерб, нанесенный государству по уголовным делам относительно коррупционным преступлениям, расследуемым в течение первого полугодия 2019г., составил 507 млн. драмов РА.
Только по 1 уголовному делу, возбужденному по материалам, полученным в прокуратуру области по факту неполноценного ввода в бюджет Раздана было установлено, что ущерб, нанесенный государству составил 138.001.361 драмов, и из данной суммы в ходе предварительного следствия было восстановлено 136.493.452 драмов. А уголовное дело с предъявлением обвинения было направлено в суд.
Одновременно прокуратура Котайкской области  в рамках прокурорских полномочий осуществила работу в сфере защиты государственных интересов.
В рамках данной функции за 1 полугодие 2019г. были осуществлены  исследования из которых 28 были в области окружающей среды. 2 исковые заявления с требованием конфискации денег (7.5 млн. драмов РА) были представлены прокуратурой области с целью восстановления ущерба, нанесенного государству и их рассмотрение находится в процессе.
По материалам, подготовленным по зарегистрированным случаям относительно нарушений природоохранного законодательства возбуждено 12 уголовных дел.