Պարզվել են «Հայապակի» ընկերության գույքը առերևույթ հանցավոր սխեմաներով օտարելու, խարդախությամբ հափշտակելու հանգամանքները. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության հանձնարարությամբ ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչությունում նախապատրաստված նյութերով տվյալներ են ձեռք բերվել «Հայապակի» ՓԲ ընկերության օտարման, սնանկության գործընթացը հանցավոր սխեմաների և մեքենայությունների միջոցով իրականացնելու, խաբեությամբ ընկերության գույքը հափշտակելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես, ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ աշխատակիցների կողմից իրականացված համակարգված հսկայածավալ և արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 07.02.2001թ. թիվ 90 որոշմամբ 717մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ կանոնադրական կապիտալ ունեցող «Հայապակի» ՓԲԸ-ի՝ մոտ 574մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ 80 տոկոս պետական սեփականության բաժնետոմսերն ուղղակի վաճառքով, ընդամենը 145մլն ՀՀ դրամով, օտարվել են Ն. Ա.-ին՝ 3 տարվա ընթացքում 250մլն ՀՀ դրամի ներդրումներ կատարելու և որպես սոցիալական երաշխիք՝ 700 աշխատատեղ ապահովելու պարտադիր պայմանով:
Սակայն Ն. Ա.-ն, ընկերության գույքին առերևույթ խաբեությամբ տիրանալու նախնական դիտավորությամբ, կանխամտածված չի կատարել պայմանագրային պարտավորությունները: Ավելին՝ իր կողմից նշանակված տնօրենի միջոցով «Հայբյուրեղապակի» ԲԲԸ-ի վերածված ընկերությունը կառավարվել է անարդյունավետ, դիտավորյալ չեն կատարվել հարկային և այլ պարտավորությունները, ինչի հետևանքով դատարանի 29.12.2003թ. վճռով ընկերությունը սնանկ է ճանաչվել:
Ապա դատարանի կողմից նշանակված սնանկության գործով կառավարիչը լուծարային գործընթացում, առանց ընկերությունն առողջացնելուն ուղղված միջոցառումների ձեռնարկման, անօրինական գործողություններով, ակնհայտ անշահավետ   պայմանագիր  կնքելու դիտավորությամբ, ընկերության տնօրենի կողմից երաշխավորած անձի հետ, իբրև անկախ գնահատողի, կնքել է գնահատման պայմանագիր: Դրանով, անտեսելով գույքի հաշվեկշռային արժեքները և պատշաճ կերպով չձեռնարկելով գույքի շուկայական գինը որոշելու համար անհրաժեշտ միջոցներ, առանց որևէ հիմնավորման ԲԲԸ-ի ամբողջ գույքը գնահատվել է անհամեմատ ցածր՝ 121.3մլն ՀՀ դրամ և կազմվել ակնհայտ կեղծ գնահատման հաշվետվություն։ Արդյունքում, սնանկության կառավարիչը, հիմք ընդունելով նշված կեղծ փաստաթուղթը, սկսել է ընկերության գույքի աճուրդային օտարման գործընթացը: Այդ ընթացքում Ն. Ա.-ն իր մտերիմի անվամբ հիմնադրել է մի ՍՊԸ և գործարար Ա. Ք.-ի հետ նախնական պայմանավորվածություն ձեռք բերել ընկերության ողջ գույքը 1.5մլն ԱՄՆ դոլարով վերջինիս վաճառելու մասին։
15.05.2004թ.-ին, լուծարային կառավարիչի կողմից կազմակերպված ձևական աճուրդով, «Հայբյուրեղապակի» ԲԲԸ-ի ամբողջ գույքը՝ 121.3մլն դրամով ձեռք է բերել աճուրդի միակ մասնակից՝ այդ նորաստեղծ ՍՊԸ-ն, որը 2004թ. մայիսին արդեն ընդգրկվել է վերոնշյալ գործարարին պատկանող ընկերության կանոնադրական կապիտալում: Իսկ Ն. Ա.-ն վերը նշված մեքենայությունների արդյունքում, լուծարային կառավարիչի օժանդակությամբ, խաբեությամբ հափշտակել է «Հայապակի» ՓԲԸ-ի՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 571.166.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ պետական գույքը: Այս ամենի արդյուքնում փաստացի անտեսվել և խախտվել են նաև ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի մյուս 20 տոկոսի սեփականատերերի իրավուքնները:
Խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու, սնանկության ընթացքում անօրինական գործողություններ կատարելու, խաբեության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելուն օժանդակելու, կեղծ փաստաթուղթ պատրաստելու և օգտագործելու առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 192-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Դատախազության կողմից քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ նախաքննութուն կատարելու հանձնարարությամբ:

Выявлены обстоятельства хищения путем мошенничества, отчуждения путем преступных схем имущества компании «Айапаки». Возбуждено уголовное дело
Поручением генеральной прокуратуры РА по материалам, подготовленным управлением по противодействию преступлений, направленных против коррупции и экономической деятельности ГУ по борьбе с организованной преступностью Полиции Республики Армения были приобретены данные относительно отчуждения ЗАО «Айапаки», осуществления банкротства преступными схемами и похищения имущества компании путем обмана.
В частности, в результате широкомасштабных и эффективных оперативно-розыскных  мероприятий, осуществленных сотрудниками ГУ по борьбе с организованной преступностью Полиции Республики Армения  было установлено, что решением правительства РА от 07.02.2001г. N 90, акции государственной собственности (80%) в размере около 574 млн. драмов РА  ЗАО «Айапаки» были отчуждены Н. А. на сумму в размере 145 млн. драмов РА с условием осуществления инвестиций в размере 250 млн. драмов РА за 3 года и обеспечения 700 рабочих мест (в качестве социальной гарантии).
Однако Н. А. с предварительным умыслом завладения имущества компании путем обмана, преднамеренно не осуществил/не осуществила обязательства по договору. Более того с помощью директора, назначенного им/eй, ОАО «Айбюрехапаки»  было руководимо не эффективно, преднамеренно не были осуществлены налоговые и другие обязательства, в результате чего приговором суда от 29.12.2003г. компания была признана банкротом.
Затем управляющий в производстве по делу о банкротстве, назначений судом, в процессе разорения без принятия мер по восстановлению компании, незаконными деяниями, с умыслом заключения заведомо неблагополучного договора с лицом, гарантированным директором компании заключил договор по оценке. Тем самым, без принятия необходимых мер для установления рыночной стоимости имущества, без каких-либо обоснований  все имущество ОАО было оценено в размере 121.3 млн. драмов РА и был составлен отчет о заведомо ложной оценке. В результате управляющий в производстве по делу о банкротстве, основываясь на данный ложный документ, начал процесс аукционного отчуждения имущества. В этот период Н. А. на имя своего близкого человека создал ЗАО и с бизнесменом А. К. договорился/договорилась о продаже последнему всего имущества компании  суммой в размере 15 млн. долларов США.
15.05.2004 на формальном аукционе, организованном управляющим в производстве по делу о банкротстве, все имущество ОАО «Айбюрехапаки» за 121.3 млн. драмов РА было приобретено единственным участником аукциона, новосозданным ООО, которое в мае  2004 г. уже было включено в уставной капитал компании, принадлежащей указанному бизнесмену. А Н. А. в результате вышеуказанных махинаций  содействием управляющего в производстве по делу о банкротстве, путем обмана, похитил государственное имущество ЗАО «Айапаки» стоимостью 571.166.000 драмов РА. В результате всего этого были игнорированы и нарушены права собственников остальных 20 % акции ЗАО.
По факту хищения имущества путем обмана, совершения незаконных деяний в процессе  банкротства, содействия хищению имущества путем обмана, подготовки и использования сфальсифицированного документа в ГУ по борьбе с организованной преступностью Полиции Республики Армения было возбуждено уголовное дело согласно п. 1 ч. 3 ст. 178, ч. 1 ст. 192, п. 1 ч. 3 ст. 38-178 и ч. 1 ст. 325 УК РА. Уголовное дело было направлено в СК РА прокуратурой с поручением осуществления предварительного следствия.