Պարզվել են «Հայապակի» ընկերության գույքը առերևույթ հանցավոր սխեմաներով օտարելու, խարդախությամբ հափշտակելու հանգամանքները. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության հանձնարարությամբ ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչությունում նախապատրաստված նյութերով տվյալներ են ձեռք բերվել «Հայապակի» ՓԲ ընկերության օտարման, սնանկության գործընթացը հանցավոր սխեմաների և մեքենայությունների միջոցով իրականացնելու, խաբեությամբ ընկերության գույքը հափշտակելու վերաբերյալ:
Մասնավորապես, ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ աշխատակիցների կողմից իրականացված համակարգված հսկայածավալ և արդյունավետ օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 07.02.2001թ. թիվ 90 որոշմամբ 717մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ կանոնադրական կապիտալ ունեցող «Հայապակի» ՓԲԸ-ի՝ մոտ 574մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ 80 տոկոս պետական սեփականության բաժնետոմսերն ուղղակի վաճառքով, ընդամենը 145մլն ՀՀ դրամով, օտարվել են Ն. Ա.-ին՝ 3 տարվա ընթացքում 250մլն ՀՀ դրամի ներդրումներ կատարելու և որպես սոցիալական երաշխիք՝ 700 աշխատատեղ ապահովելու պարտադիր պայմանով:
Սակայն Ն. Ա.-ն, ընկերության գույքին առերևույթ խաբեությամբ տիրանալու նախնական դիտավորությամբ, կանխամտածված չի կատարել պայմանագրային պարտավորությունները: Ավելին՝ իր կողմից նշանակված տնօրենի միջոցով «Հայբյուրեղապակի» ԲԲԸ-ի վերածված ընկերությունը կառավարվել է անարդյունավետ, դիտավորյալ չեն կատարվել հարկային և այլ պարտավորությունները, ինչի հետևանքով դատարանի 29.12.2003թ. վճռով ընկերությունը սնանկ է ճանաչվել:
Ապա դատարանի կողմից նշանակված սնանկության գործով կառավարիչը լուծարային գործընթացում, առանց ընկերությունն առողջացնելուն ուղղված միջոցառումների ձեռնարկման, անօրինական գործողություններով, ակնհայտ անշահավետ   պայմանագիր  կնքելու դիտավորությամբ, ընկերության տնօրենի կողմից երաշխավորած անձի հետ, իբրև անկախ գնահատողի, կնքել է գնահատման պայմանագիր: Դրանով, անտեսելով գույքի հաշվեկշռային արժեքները և պատշաճ կերպով չձեռնարկելով գույքի շուկայական գինը որոշելու համար անհրաժեշտ միջոցներ, առանց որևէ հիմնավորման ԲԲԸ-ի ամբողջ գույքը գնահատվել է անհամեմատ ցածր՝ 121.3մլն ՀՀ դրամ և կազմվել ակնհայտ կեղծ գնահատման հաշվետվություն։ Արդյունքում, սնանկության կառավարիչը, հիմք ընդունելով նշված կեղծ փաստաթուղթը, սկսել է ընկերության գույքի աճուրդային օտարման գործընթացը: Այդ ընթացքում Ն. Ա.-ն իր մտերիմի անվամբ հիմնադրել է մի ՍՊԸ և գործարար Ա. Ք.-ի հետ նախնական պայմանավորվածություն ձեռք բերել ընկերության ողջ գույքը 1.5մլն ԱՄՆ դոլարով վերջինիս վաճառելու մասին։
15.05.2004թ.-ին, լուծարային կառավարիչի կողմից կազմակերպված ձևական աճուրդով, «Հայբյուրեղապակի» ԲԲԸ-ի ամբողջ գույքը՝ 121.3մլն դրամով ձեռք է բերել աճուրդի միակ մասնակից՝ այդ նորաստեղծ ՍՊԸ-ն, որը 2004թ. մայիսին արդեն ընդգրկվել է վերոնշյալ գործարարին պատկանող ընկերության կանոնադրական կապիտալում: Իսկ Ն. Ա.-ն վերը նշված մեքենայությունների արդյունքում, լուծարային կառավարիչի օժանդակությամբ, խաբեությամբ հափշտակել է «Հայապակի» ՓԲԸ-ի՝ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 571.166.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ պետական գույքը: Այս ամենի արդյուքնում փաստացի անտեսվել և խախտվել են նաև ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի մյուս 20 տոկոսի սեփականատերերի իրավուքնները:
Խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու, սնանկության ընթացքում անօրինական գործողություններ կատարելու, խաբեության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելուն օժանդակելու, կեղծ փաստաթուղթ պատրաստելու և օգտագործելու առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 192-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 38-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Դատախազության կողմից քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ նախաքննութուն կատարելու հանձնարարությամբ:

The circumstances of theft by fraud, alienation by criminal schemes of the property of the company “Hayapaki” have been revealed. Criminal case has been initiated
By the instruction of the RA Prosecutor General’s Office on the basis of the materials prepared by the Department for combating corruption and economic crimes of the General Department on Combating Organized Crime of the RA Police, data have been obtained regarding the alienation of “Hayapaki” CJSC, bankruptcy by criminal schemes and theft of company property by fraud.
In particular, in the result of a large-scale and effective operative-search measures carried out by the employees of the General Department on Combating Organized Crime of the RA Police it has been found out that by the decision of the RA Government dated 07.02.2001. N 90 shares of state ownership (80%) in the amount of about 574 million. AMD of “Hayapaki” CJSC have been alienated to N. A. in the amount of 145 million AMD with the condition of making investments in the amount of 250 million AMD for 3 years and providing 700 job places (as a social guarantee).
However, N.A., with a preliminary intent to take possession of the company's property by fraud, intentionally has not fulfilled the obligations under the contract. Moreover, with the help of the director appointed by him, “Haybyureghapaki” OJSC has not been managed efficiently, and tax and other obligations haven’t been deliberately carried out, in the result of which by the court verdict of 29.12.2003 the company has been declared bankrupt.
Then the bankruptcy manager appointed by court, without taking measures to restore the company, by illegal actions, with the intent of concluding not beneficial contract, has concluded evaluation agreement with a person guaranteed by the director of the company. Thus, without taking the necessary measures to establish the market value of the property, without any justification, all the property of the OJSC has been estimated for 121.3 million AMD. As a result, the bankruptcy manager on the basis of this false document has started the process of alienation of property by auction. During this period, N. A. has established LLC and with the businessman A. K. has come to an agreement to sell all the property in the amount of 15 million USD.
On 15.05.2004, during the formal auction organized by the bankruptcy manager, all the property of “Haybyureghapaki” OJSC for AMD 121.3 million AMD has been acquired by the newly created LLC, which in May 2004 has already been included in the authorized capital of the company owned by the specified businessman. And N.A. as a result of the above-mentioned frauds, by the assistance of bankruptcy manager, has stolen the state property of “Hayapaki” CJSC (worth 571.166.000 AMD). As a result of all this, the rights of the owners of the remaining 20% of shares of the company have been ignored and violated.
A criminal case has been initiated in accordance with Point 1 of Part 3 of Art. 178, Part 1 of Art. 192, Point 1 of Part 3 of Art. 38-178 and Part 1 of Art. 325 of the RA Criminal Code in the Department for combating corruption and economic crimes of the General Department on Combating Organized Crime of the RA Police on the fact of theft of property by fraud, the commission of illegal actions in the bankruptcy process, assistance in the theft of property by fraud, the preparation and use of a falsified document. The criminal case has been sent to the Investigative Committee of the Republic of Armenia by the Prosecutor's Office with instruction to carry out the preliminary investigation.