Բազմադրվագ հանցավոր սխեմաներ, 18 մեղադրյալ, նախնական պարզված շուրջ 23.7մլրդ դրամի վնաս. միջանկյալ ամփոփում «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրին առնչվող քրեական գործի քննության ընթացքի վերաբերյալ
Հաշվի առնելով «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի (այսուհետ՝ Ծրագիր) իրականացման գործընթացում արձանագրված չարաշահումների դեպքերով նախաքննության ընթացիկ արդյունքների վերաբերյալ հանրային իրազեկման կարևորությունը՝ տեղեկացնում ենք հետևյալի մասին:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում 04.09.2018թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուց­վել է քրեական գործ՝ 2009-2018թթ. ընթացքում Ծրագրի իրականացման գործընթացում ներ­գրավված պաշտոնատար անձանց կողմից կոռուպցիոն չարաշահումների փաստերի առթիվ: Պե­տու­թյանը պատճառված նախնական հաշվարկված վնասը կազմում է շուրջ 23.7մլրդ ՀՀ դրամ:
Քրեական գործով առկա տվյալներն առերևույթ վկայում են, որ իրավասու պաշտոնատար և ծրագրի հետ առնչություն ունեցող անձանց կողմից մրցույթների իրականացման գործընթացում խախտումներ թույլ տալու, Ծրագրի անարդյունավետ ղեկավարման, աշխատանքների կատար­ման նկատմամբ հսկողության բացակայության, պայմանագրերի գնի և բովանդակության, նախագծերի մեջ անհարկի ու անհիմն փոփոխություններ կատարելու արդյունքում նախատես­ված ժամկետների խախտմամբ, շուրջ 10 տարվա ընթացքում չեն ավարտվել Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի կառուցման աշխատանքները, չեն իրականացվել Ծրագրով քաղաքացիների, հասարակության և պետության համար ակնկալվող նպատակներն ու արդյունքները՝ երթևեկու­թյան ժամկետի կրճատումը, Հայաստանի հարավը անվտանգ, որակյալ և արագընթաց ճանապարհով հյուսիսի հետ կապելը, տնտեսության ու բիզնես կապերի զարգացմանը խթանելը և այլն:
Այսպես՝
- Ինչպես գլխավոր կապալառուի ընտրության, այնպես էլ մյուս մրցույթներում սահմանված կանոնների կոպիտ խախտման արդյունքում հաղթող են ճանաչվել հավասար պայմաններում ավելի բարձր գին առաջարկած կազմակերպությունները, որոնք անարդյունավետ հսկողության և պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական հանցանքների կատարման պայմաններում ամբողջությամբ ձախողել են Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի կառուցման Ծրագիրը, խախտել բոլոր ժամկետներն ու պայմանագրային պարտավորությունները՝ անարդյունավետ ծախսելով 300մլն ԱՄՆ դոլարից ավելի վարկային գումարներ և պետական բյուջեի միջոցներ:
-Ծրագրի իրականացման ընթացքում տեխնիկական առաջադրանքի շրջանակներում  նախապես կատարված հետազոտության հիման վրա Երևան-Արարատ հատվածում ճանապարհի բարվոք լինելու և միայն գծանշման, ջրատարների վերանորոգման աշխատանքների կատարման եզրակացության առկայության պայմաններում անհիմն որոշվել է դրա Երևան-Արտաշատ հատվածը բետոնապատել, իսկ նախապես որոշված ասֆալտե ծածկն առանց որևէ հիմնավորման փոխվել է բետոնե ծածկով: Դա այն պայմաններում, որ ՀՀ-ում չի արտադրվել ավտոճանապարհային հատուկ ցեմենտ, իսկ բետոնե ծածկույթում օգտագործվել է տեղական արտադրության համաշինարարական ցեմենտ: Արդյունքում ծրագրի Տրանշ-1-ի ճանապարհների բետոնե ծածկույթը չի համապատասխանել սահմանված տեխնիկական պայմաններին ու չափորոշիչներին և առաջացած անորակություններն ու անհարթությունները վերացնելու համար անհիմն կատարվել են չնախատեսված լրացուցիչ աշխատանքներ՝ ճանապարհի ֆրեզավորում և այլն: Այդ լրացուցիչ աշխատանքները չեն շտկել վիճակը, սակայն բոլոր դեպքերում Տրանշ-1-ի անորակ ճանապարհներն ընդունվել են շահագործման:
- Գլխավոր կապալառուների, ենթակապալառուների, խորհրդատու ընկերությունների կողմից շինարարական աշխատանքների կատարման և ծառայությունների մատուց­ման պայմանագրերով սահմանված ժամկետների խախտման, անորակ աշխատանք­ների կատարման և ընդունման, այլ խախտումների համար նրանց նկատմամբ պատաս­խանատվության միջոցներ կիրառելու փոխարեն  իրավասու պաշտոնատար անձինք ստորագրել են համաձայնագրեր, որոնցով պատասխանատվությունն անհիմն ստանձնել է պատվիրատու հանդիսացող պետությունը և վճարել միլիոնավոր դոլարների անհիմն տուգանքներ:
ՀՀ քննչական կոմիտեում ստեղծված քննչական խումբը, դատախազական պատշաճ ղեկավարման ներքո, իրականացրել է բազմադրվագ ու մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ: Արդյունքում պարզվել են անապրանք գործարքների, փողերի լվացման, հարկերից խուսափելու, իրական կամ ենթադրյալ ազդեցությունը շահա­դիտական, անձնական այլ շահագրգռվածությունից կամ խմբային շահերից ելնելով օգտա­գործելու, հափշտակությունների, դրանց հանցակցության բազմաթիվ սխեմաներ, որոնց առթիվ մինչ օրս հարուցվել է ևս 10 քրեական գործ, որոնք միացվել են հիմնական գործին:
Առերևույթ հանցավոր մեխանիզմներում ներգրավված են տասնյակ ինչպես հիմնական կապալառու, այնպես էլ ենթակապալառու ընկերություններ, նրանց ներկայացուցիչների հետ փոխկապակցված տեղական ու արտերկրյա առևտրային կազմակերպություններ, վերջիններիս ղեկավարներ, սեփականատերեր, աշխատակիցներ, պետական պաշտոնյաներ, նրանց ազգականներ և այլն։
Նախաքննության ընթացքում որպես մեղադրյալներ են ներգրավվել շինաշխատանքներում անմիջական ընդգրկված ընկերությունների, այդ թվում նաև՝ չինական, տնօրեններ, աշխատակիցներ, խորհրդատու արտասահմանյան կազմակերպության խմբի ղեկավարը, նախկին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք՝ ընդհանուր թվով 18 անձ: Նրանցից 9-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, 3-ի նկատմամբ դատարանի որոշմամբ կիրառվել է գրավ, 6-ի դեպքում՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Քննությամբ պարզվել է, որ տարբեր դրվագներով կապալառու և ենթակապալառու մի շարք ընկերությունների աշխատակիցների, նրանց գործունեությունը փաստացի ղեկավարող անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերի հարկերից խուսափելու, նաև փողերի լվացման նպատակով առանց աշխատանքների փաստացի կատարման կամ ծառայությունների մատուցման կազմվել և տրամադրվել են կեղծ հաշվապահական փաստաթղթեր, կատարվել են կեղծ հաշվապահական գրանցումներ, ինչի հետևանքով պետությանը պատճառվել է ընդհանուր առմամբ 2.848.946.479 ՀՀ դրամ գումարի առանձնապես խոշոր չափերի վնաս, որը  հաշվարկված տույժ-տուգանքներով կազմում է 3.893.317.723 ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, գործով անցնող մեղադրյալների կողմից խարդախությամբ, այն է՝ շինաշխատանքների վերաբերյալ վճարման վկայագրերում հավելագրումներ կատարելու, կատարողական, հանձնման-ընդունման ակտերում կեղծիքներ կատարելու միջոցով պայմա­նագրով նախատեսված չափանիշներին չհամապատասխանող, անորակ ասֆալտա­պատ­ման աշխատանքներ հանձնելու եղանակներով, կատարվել են հափշտակություններ՝ ինչի հետևանքով հափշտակվել է ընդհանուր առմամբ 1.086.120.000 ՀՀ դրամ առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Ընդհանուր առմամբ ներկա պահին գործով անցնող 18 մեղադրյալներին մեղսագրվող հանցանքներով արձանագրված նյութական, գույքային վնասից վերականգնվել է 225.718.575 ՀՀ դրամը, 1 մլրդ ՀՀ դրամ մուտքագրված է ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպոզիտ հաշվին: Բացի այդ, կալանք է դրված մեղադրյալների շուրջ 50 միավոր անշարժ և 114 միավոր շարժական գույքի, բանկային հաշիվների և կանխիկ 82.328.800 ՀՀ դրամի վրա:
Նախաքննության ընթացքում առաջ քաշված և պլանավորված 6 հիմնական դրվագներով նախաքննությունը շարունակվում է։

Многоэпизодные преступные схемы, 18 обвиняемых, предварительно устанвленный ущерб в размере около 23.7 млрд. драмов РА. Промежуточный итог относительно хода расследования уголовного дела, в связи с программой «Дорожный коридор Север-Юг»
Учитывая важность информирования общественности о результатах текущего предварительного следствия по случаям злоупотреблений, зафиксированных в ходе реализации программы (далее: Программа) дорожного коридора Север-Юг, сообщаем следующее.
В ходе изучения, осуществленного в Генеральной прокуратуре РА, 04.09.2018г. было  возбуждено уголовное дело по ч.2 ст. 308 УК РА по факту коррупционных злоупотреблений должностными лицами, вовлеченными в процессе реализации программы на 2009-2018 годы. Предварительный ущерб, нанесенный государству, составляет около 23.7 млрд. драмов РА.
Данные, наличествующие по уголовному делу, свидетельствуют о том, что в результате нарушений в процессе осуществления тендеров компетентными органами и лицами, связанными с программой, неэффективного руководствования программы, отсутствия надзора за осуществлением работ, необоснованных изменений в проектах, нарушением предусмотренных сроков, в течение около 10 лет строительные работы дороги Север-Юг не были завершены.
В результате выбора генерального подрядчика, а также грубого нарушения правил, изложенных в других тендерах, компании, которые предложили более высокие цены на равных условиях, были признаны победителями,которые не завершили программу строительства дороги Север-Юг из-за неэффективного надзора и официальных преступлений со стороны должностных лиц, нарушили все сроки и обязательства по договору,неэффективно потратили более 300 млн. долларов США и средства государственного бюджета.
На основании изучения, осуществленного в рамках технического задания при реализации программы, в условиях наличия заключения по осуществлению работ по ремонтуводопровода необасновано было решенозабетонировать часть Ереван-Арташат, а асфальтовое покрытие было заменено бетоном без какого-либо обоснования. И это в условиях того, что в РА не производился специальный дорожный цемент, а в бетонном покрытии использовался цемент местного производства.В результате бетонное покрытие дорог Транш-1 не соответствовало установленным техническим условиям и стандартам и для устранения недостатковбыли проведены непредвиденные дополнительные работы - фрезерование дорог и т. д. Эти дополнительные работы не исправили ситуацию, но в любом случае дороги Транш-1 низкого качества были введены в эксплуатацию.
Вместо применения мер в отношении лиц для привлечения к ответственности за осуществление строительных работ и оказания услуг, нарушение сроков, установленных договорами, осуществление работ низкого качества и других нарушений генеральным подрядчиком, субподрядчиком, консалтинговыми компаниями, компетентные должностные лица подписали договора, по которым необаснованным образом государство несет ответственность (государство выплатило необоснованные штрафы в размере миллионов долларов).
Следственная комиссия, созданная в СК РА под надлежащим руководством прокуратуры, провела многоэпизодные и широкомасштабные следственные и процессуальные действия. В результате были выявлены многочисленные схемы отмывания денег, уклонения от уплаты налогов, случаи использования реального или пред полагаемого влияния исходя из корыстных, других личных или групповых интересов, в связи с чем по сей день возбуждено еще 10 уголовных дел, которые были объединены с основным делом.
Впреступных механизмах вовлечены десятки крупных подрядчиков и субподрядчиков, местные и иностранные коммерческие организации, связанные с их представителями руководители, сотрудники, государственные чиновники, их родственники.
В ходе предварительного следствия в качестве обвиняемых вовлечены руководители, сотрудники,  компаний , вовлеченных в строительных работах, в том числе и китайской компании, руководитель группы иностранной организации, бывшие высокопоставленные чиновники – в целом 18 человек.В отношении 9 в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу, в отношении 3 постановлением суда применен залог, в случае 6 – подписка о невыезде.
В ходе расследования было установлено, что по разным эпизодам сотрудниками компаний, лицами, фактически руководящими их деятельность с целью уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах, а также отмывания денег без фактического выполнения работ или оказания услуг были составлены ложные бухгалтерские документы, в результате чего государству был нанесен ущерб в размере 2.848.946.479 драмов РА, что по штрафам составляет 3.893.317.723 драмов РА.
Кроме того, обвиняемым по делу путем мошенничества, то есть внесения дополнительных уплат в платежных сертификатах относительно строительных работ, осуществления фальсификации в актах приема-передачи было осуществлено хищение суммы в особо крупных размерах (1.086.120.000 драмов РА).
В общей сложности 225.718.575 драмов РА были восстановлены из материального и имущественного вреда, зарегистрированного по преступлениям, инкриминируемым 18 обвиняемым по делу, а 1 млрд. драмов РА депонировани на депозитный счет СК РА.
Предварительное следствие продолжается по 6 основными эпизодами, намеченными и запланированными в ходе предварительного следствия.