ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Բելառուսի Հանրապետություն
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Բելառուսի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Մինսկում կայանալիք  ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նիստին:
Նիստի ընթացքում քննարկման հիմնական առարկա են հանդիսանալու ակտիվների վերադարձման ոլորտում միջազգային համագործակցության մեխանիզմների կատարելագործման, Միջպետական խորհրդի մասնակից երկրներում կոռուպցիայի դեմ պայքարի պրակտիկան և արդյունքները, փորձի և տեղեկատվության փոխանակումը: Բացի այդ, կվերլուծվեն ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի կողմից ընդունված նախկին որոշումների, հակակոռուպցիոն պայքարում Միջպետական խորհրդի մասնակից երկրների համագործակցության կոնցեպցիայի, ինչպես նաև հանցավորության դեմ համատեղ միջոցների 2019-2023թթ. միջպետական ծրագրի իրականացման արդյունքները:
Նախատեսվում է նաև ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նախագահության փոխանցման և նոր քարտուղարության որոշման հարցերի քննարկումը:
Արթուր Դավթյանը, ով անցնող տարվա ընթացքում ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նախագահն էր, հանդես կգա ելույթով:
Այցի շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդիպումներ կունենա ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի ստեղծման պայմանագրի երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների, գլխավոր դատախազների հետ:
ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահների կողմից՝ 2013թ. հոկտեմբերի 25-ին Մինսկում ստորագրված համաձայնագրի հիման վրա: Այն կոչված է կոորդինացնելու կոռուպցիայի համատեղ հակազդմանն ուղղված աշխատանքները, դիտարկման ենթարկելու անդամ-երկրների՝ այս ոլորտում ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը, համագործակցելու միջազգային համապատասխան կառույցների հետ: Խորհրդի նպատակներից են կոռուպցիայի հակազդման առաջնային ուղղությունների հստակեցումը, հակակոռուպցիոն համատեղ ծրագրերի իրականացումը, տեղեկատվության ակտիվ փոխանակումը և այլն:

Генеральный прокурор РА Артур Давтян отправился с рабочим визитом в Республику Беларусь
Генеральный прокурор РА Артур Давтян с двухдневным рабочим визитом отправился  в Республику Беларусь, чтобы  принять участие в заседании  Межгосударственного совета по противодействию коррупции , которая пройдёт в Минске.
В ходе заседания  основной темой обсуждения станут практика и итоги совершенствования механизмов международного сотрудничества в сфере возвращения активов, борьбы с коррупцией в странах-участницах Межгосударственного совета, обмен опытом и информацией. Кроме того, будут проанализированы предыдущие решения, принятые Межгосударственным советом по противодействию коррупции в СНГ, концепция взаимодействия государств-членов Межгосударственного совета в борьбе с коррупцией, а также результаты совместных мер по борьбе с преступностью межгосударственной программы за  2019-2023гг. Также планируется передать председательство в Межгосударственном совете СНГ по борьбе с коррупцией и обсуждение  решения о новом секретариате.
С речью выступит Артур Давтян, который в течение года был председателем Межгосударственного совета СНГ по борьбе с коррупцией.
В рамках визита Генеральный прокурор РА встретится с главами делегаций стран Межгосударственного совета по борьбе с коррупцией СНГ, с  генеральными  прокурорами.
Межгосударственный совет СНГ по борьбе с коррупцией был создан  президентами Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации и Республики Таджикистан, на основании соглашения, подписанного 25 октября 2013г. в Минске.
Он призван координировать совместные усилия по противодействию коррупции, контролировать выполнение обязательств, принятых государствами-членами, и сотрудничать с соответствующими международными организациями.
Одной из задач совета является уточнение приоритетных направлений борьбы с коррупцией, реализация совместных антикоррупционных программ, активный обмен информацией и т. д.