ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Բելառուսի Հանրապետություն
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Բելառուսի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Մինսկում կայանալիք  ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նիստին:
Նիստի ընթացքում քննարկման հիմնական առարկա են հանդիսանալու ակտիվների վերադարձման ոլորտում միջազգային համագործակցության մեխանիզմների կատարելագործման, Միջպետական խորհրդի մասնակից երկրներում կոռուպցիայի դեմ պայքարի պրակտիկան և արդյունքները, փորձի և տեղեկատվության փոխանակումը: Բացի այդ, կվերլուծվեն ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի կողմից ընդունված նախկին որոշումների, հակակոռուպցիոն պայքարում Միջպետական խորհրդի մասնակից երկրների համագործակցության կոնցեպցիայի, ինչպես նաև հանցավորության դեմ համատեղ միջոցների 2019-2023թթ. միջպետական ծրագրի իրականացման արդյունքները:
Նախատեսվում է նաև ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նախագահության փոխանցման և նոր քարտուղարության որոշման հարցերի քննարկումը:
Արթուր Դավթյանը, ով անցնող տարվա ընթացքում ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նախագահն էր, հանդես կգա ելույթով:
Այցի շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդիպումներ կունենա ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի ստեղծման պայմանագրի երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների, գլխավոր դատախազների հետ:
ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհուրդը ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Տաջիկստանի Հանրապետության նախագահների կողմից՝ 2013թ. հոկտեմբերի 25-ին Մինսկում ստորագրված համաձայնագրի հիման վրա: Այն կոչված է կոորդինացնելու կոռուպցիայի համատեղ հակազդմանն ուղղված աշխատանքները, դիտարկման ենթարկելու անդամ-երկրների՝ այս ոլորտում ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը, համագործակցելու միջազգային համապատասխան կառույցների հետ: Խորհրդի նպատակներից են կոռուպցիայի հակազդման առաջնային ուղղությունների հստակեցումը, հակակոռուպցիոն համատեղ ծրագրերի իրականացումը, տեղեկատվության ակտիվ փոխանակումը և այլն:

The RA Prosecutor General Artur Davtyan went on a working visit to the Republic of Belarus
The RA Prosecutor General Artur Davtyan left for a two-day working visit to the Republic of Belarus to attend the session of the CIS Interstate Council on Combating Corruption to be held in Minsk.
The main topics for discussion will be the improvement of mechanisms for international cooperation in the return of assets, the practice in and results of combating corruption in the member states of the Interstate Council, as well as exchange of experience and information. In addition, previous decisions taken by the Interstate Council for the Prevention of Corruption in the CIS, the concept of interaction of the Interstate Council member states in the fight against corruption, as well as the results of joint measures to combat crime in the interstate program for 2019-2023 will be analyzed. It is also planned to transfer the chairmanship to the CIS Interstate Council on Combating Corruption and discussing the decision on a new secretariat.
Arthur Davtyan, who was the chairman of the CIS Interstate Council on Combating Corruption for a year, will make a speech.
In the framework of the visit, the RA Prosecutor General will meet with the heads of the delegations of the countries of the Interstate Council on Combating Corruption in the CIS, with the Prosecutors General.
The CIS Interstate Council on Combating Corruption was established by the presidents of the Republic of Armenia, the Republic of Belarus, the Republic of Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, the Russian Federation and the Republic of Tajikistan, on the basis of an agreement signed on October 25, 2013.
It aims to coordinate joint efforts to counteract corruption, to monitor the implementation of commitments undertaken by member states, and to cooperate with relevant international organizations.
One of the objectives of the council is to clarify the priority directions of anti-corruption, implementation of joint anti-corruption programs, active exchange of information, etc.