Հարուցվել է քրեական գործ Սյունիքում բեզոարյան այծի ապօրինի որս կատարելու դեպքի առթիվ
«Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր»-ի տարածքում բեզոարյան այծի ապօրինի որսի դեպքի կապակցությամբ ՀՀ Սյունիքի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ:
2018 թվականի հունվարի 25-ին ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնից ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժնում ստացվել է գրություն և կից փաստաթղթեր, որոնց համաձայն՝ 2018 թվականի հունվարի 24-ին «Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱ կազմակերպության աշխատակիցների կողմից ծառայություն իրականացնելիս «Աջաբաջ» կոչվող բնակավայրին հարակից տարածքից հայտնաբերվել է ապօրինի որսված մեկ «բեզոարյան այծ», որը գրանցված է ՀՀ կենդանիների կարմիր գրքում և դրա որսն արգելված է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժնում նյութեր են նախապատրաստվել:
ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնի կողմից կատարված հաշվարկի համաձայն՝ կենդանական աշխարհին պատճառված վնասը ապօրինի որսված բեզոարյան այծի դեպքում կազմում է 3.000.000 ՀՀ դրամ, ինչը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 292-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ համարվում է խոշոր վնաս:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են խոշոր չափի վնաս պատճառած՝ արգելված կենդանու նկատմամբ ապօրինի որս կատարելու հանցագործության հատկանիշներ՝ Սյունիքի մարզի դատախազությունում որոշում է կայացվել դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 294-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին և 3-րդ կետերի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու մասին:

Возбуждено уголовное дело по факту незаконной охоты на безоарового козла в Сюнике
В прокуратуре Сюникской области РА было возбуждено  уголовное дело по факту незаконной охоты на безоарового козла в биосферном комплексе "Зангезур" .
Согласно сообщению, 25-го января 2018 года  в Полицию от сюникского территориального отдела Инспекция по охране природы и недр Министерства охраны природы Армении поступило письмо, которому прилагались документы, согласно которым 24-го января 2018г.  сотрудники биосферного комплекса "Зангезур"  в ходе несения службы обнаружили в районе, прилегающем к селу Аджабадж, незаконно отстреленного безоарового козла, который зарегистрирован в Красной книге, и охота на которого запрещена.
Согласно подсчетам, нанесенный фауне в результате незаконной охоты на безоарового козла вред составил 3.000.000 АМД, что в соответствии с ч. 3 ст. 292 УК РА считается крупным ущербом.
В прокуратуре Сюникской области было принято решение о возбуждении уголовного дела по случаю, предусмотренному п. 1 и 3 ч. 1 ст. 294 УК РА.
Предварительное следствие поручено областному управлению Следственного комитета РА по Сюникской области.