Հարուցվել է քրեական գործ Սյունիքում բեզոարյան այծի ապօրինի որս կատարելու դեպքի առթիվ
«Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր»-ի տարածքում բեզոարյան այծի ապօրինի որսի դեպքի կապակցությամբ ՀՀ Սյունիքի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ:
2018 թվականի հունվարի 25-ին ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնից ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժնում ստացվել է գրություն և կից փաստաթղթեր, որոնց համաձայն՝ 2018 թվականի հունվարի 24-ին «Զանգեզուր կենսոլորտային համալիր» ՊՈԱ կազմակերպության աշխատակիցների կողմից ծառայություն իրականացնելիս «Աջաբաջ» կոչվող բնակավայրին հարակից տարածքից հայտնաբերվել է ապօրինի որսված մեկ «բեզոարյան այծ», որը գրանցված է ՀՀ կենդանիների կարմիր գրքում և դրա որսն արգելված է:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժնում նյութեր են նախապատրաստվել:
ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնի կողմից կատարված հաշվարկի համաձայն՝ կենդանական աշխարհին պատճառված վնասը ապօրինի որսված բեզոարյան այծի դեպքում կազմում է 3.000.000 ՀՀ դրամ, ինչը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 292-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ համարվում է խոշոր վնաս:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են խոշոր չափի վնաս պատճառած՝ արգելված կենդանու նկատմամբ ապօրինի որս կատարելու հանցագործության հատկանիշներ՝ Սյունիքի մարզի դատախազությունում որոշում է կայացվել դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 294-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին և 3-րդ կետերի հատկանիշներով քրեական գործ հարուցելու մասին:

А criminal case has been initiated on the fact of illegal hunting of wild/bezoar/ goat in Syunik
A criminal case has been initiated  in the prosecutor's office of the RA Syunik region on the fact of illegal hunting of wild/ bezoar/ goat in the biosphere complex Zangezur.
According to the report, on January 25, 2018, a letter was sent to the Police from Syunik territorial department of Nature Protection and Nature Conservation Inspectorate of the Ministry of Nature Protection of Armenia, which was accompanied by documents according to which on January 24, 2018 employees of the biosphere complex "Zangezur" in the course of the service found an illegally shot bezoar goat registered in the Red Book in the area adjacent to the village of Ajabaj, and hunting for which is prohibited.
According to the calculations, the damage caused to the fauna as a result of illegal hunting for the bezoar goat amounted to 3.000.000 AMD, which is considered to be a large  damage in accordance with p. 3, Art. 292 of the RA Criminal Code.
In the prosecutor's office of the Syunik region a decision has been made to initiate a criminal case on the fact envisaged in p. 1 and 3 of Part 1 Art. 294 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation has been entrusted to the regional department of the RA Investigation Committee of Syunik region.