Արթուր Դավթյանը ելույթ է ունեցել ԱՊՀ մասնակից-պետությունների գլխավոր դատախազների կոորդինացիոն խորհրդի նիստին
Շարունակվում է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի աշխատանքային այցը Ռուսաստանի Դաշնություն:
Նոյեմբերի 29-ին ՀՀ գլխավոր դատախազը մասնակցել է Սանկտ-Պետերբուրգում ընթացող ԱՊՀ մասնակից-պետությունների գլխավոր դատախազների կոորդինացիոն խորհրդի 27-րդ նիստին, որի ընթացքում մասնակից երկրների դատախազությունների միջև տեղի է ունեցել փորձի փոխանակում թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառությանը հակազդեցության, խոշտանգումների դեմ պայքարի, պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության և արժեքային շրջանառության օրինականության պահպանման, քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և այլ ոլորտներում: Քննարկվել է Խորհրդի 2016թ. աշխատանքային պլանի իրականացման ընթացքը, հաստատվել ահաբեկչության և բռնության այլ դրսևորումներով ուղեկցվող ծայրահեղականության դեմ պայքարի 2017-2019թթ., ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրականացվող հանցագործությունների դեմ պայքարի 2017-2020թթ. պլանները: Անդրադարձ է կատարվել 2016թ. ընթացքում հանցավորության դեմ պայքարի շրջանակներում միջազգային պայմանագրերի իրականացման արդյունավետությանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդես է եկել համապատասխան միջազգային համաձայնագրերի և ազգային օրենսդրությունների անլիարժեք ներդաշնակության պատճառով իրավական փոխօգնության ցուցաբերման ոլորտում առաջացող պրակտիկ հիմնախնդիրների, ստանձնած իրավապայմանագրային պարտավորությունների համատեքստում ՀՀ դատախազության գործունեության առանձնահատկությունների մասին ելույթով: Արթուր Դավթյանը նշել է, որ արդյունավետ քրեական հետապնդման տեսանկյունից շարունակում են խնդրահարույց մնալ իրավական օգնության ցուցաբերման շրջանակում համապատասխան միջնորդագրերի հիման վրա մասնակից շատ երկրների քաղաքացիներին կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակում հարցաքննության ենթարկելու, կամ նրանց հետ հակընդդեմ հարցման իրավունքի ապահովման հիմնախնդիրները: Առանձին անդրադարձ է կատարվել դատաքննության ընթացքում գտնվող քրեական գործերի՝ քրեական հետապնդում իրականացնելու նպատակով ստացման հետ կապված դժվարություններին:
ՀՀ գլխավոր դատախազն, այս հիմնախնդիրների մեծ մասը պայմանավորել է հիմնականում մասնակից երկրններից շատերում քրեական գործերով միջազգային փոխօգնության ոլորտում ներպետական օրենսդրությունը միջազգային համաձայնագրերին լիարժեք համապատասխանեցրած չլինելու հանգամանքով: Նա առաջարկել է հնարավորինս արագ միջոցներ ձեռնարկել այս ուղղությամբ՝ դրանում առանցքային համարելով ԱՊՀ մասնակից-պետությունների գլխավոր դատախազների կոորդինացիոն խորհրդի դերը՝ հատկապես անհրաժեշտ մեթոդաբանական և տեղեկատվական աջակցության ցուցաբերման իմաստով:

Artur Davtyan made a speech at the meeting of the Coordination Council of Prosecutors General of Member-states of the Commonwealth of Independent States
The working visit of the RA Prosecutor General Artur Davtyan to the Russian Federation continues.
On November 29, the Prosecutor General of Armenia took part in the 27th meeting of the Coordinating Council of Prosecutors General of the CIS member states, during which an exchange of experience was conducted between the prosecutors' offices of the participating countries on combating illicit trafficking of drugs and psychotropic substances, combating torture, protecting cultural heritage and the values of legality, protecting the rights of citizens and other areas. The course of implementation of the Council's work plan for 2016 was discussed, approved plans for 2017-2019 on combating extremism, accompanied by acts of terrorism and other forms of violence, and also for 2017-2020 the fight against crimes committed using information technology. Separately, the question has been raised connected with difficulties regarding the prosecution of criminal cases during the trial. The Prosecutor General of the Republic Armenia noted that most of these problems are mainly conditioned by the fact that in most of the participating countries the domestic legislation in the field of international mutual assistance in criminal matters does not fully comply with international agreements. He offered to take immediate actions in this regard, considering the role of the Coordination Council of Prosecutors General of Member-states of the Commonwealth of Independent States as a main one, especially from the point of view of providing the necessary methodological and information support.