ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն աշխատանքային այցով մեկնել է ՌԴ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն՝ մասնակցելու նոյեմբերի 28-ից 30-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայանալիք ԱՊՀ մասնակից-պետությունների գլխավոր դատախազների կոորդինացիոն խորհրդի, ինչպես նաև Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) անդամ երկրների գլխավոր դատախազների հերթական նիստերին:
ԱՊՀ մասնակից-պետությունների գլխավոր դատախազների կոորդինացիոն խորհրդի 27-րդ նիստի շրջանակներում նախատեսվում է քննարկել Խորհրդի 2016թ. աշխատանքային պլանի իրականացման ընթացքը, հաստատել ահաբեկչության և բռնության այլ դրսևորումներով ուղեկցվող ծայրահեղականության դեմ պայքարի 2017-2019թթ., ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրականացվող հանցագործությունների դեմ պայքարի 2017-2020թթ. պլանները: Անդամ երկրների գլխավոր դատախազները նաև կփոխանակվեն ժամանակակից մարտահրավերների համատեքստում դատախազությունների գործառույթների տարբեր ասպեկտներին առնչվող իրենց երկրների լավագույն փորձով, կանդրադառնան 2016թ. ընթացքում հանցավորության դեմ պայքարի շրջանակներում միջազգային պայմանագրերի իրականացման արդյունավետությանը, ինչպես նաև կընտրեն Կոորդինացիոն խորհրդի նախագահ և կհստակեցնեն հաջորդ նիստն անցկացնելու վայրն ու ժամկետները:
ՇՀԿ անդամ երկրների գլխավոր դատախազների հերթական նիստի օրակարգում ժամանակակից տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ հատկապես անչափահասների և երիտասարդության դեմ հանցագործությունների քննության և հակազդման ոլորտում առկա հիմնահարցերն են, ինչպես նաև այդ տեխնոլոգիաները ծայրահեղական և ահաբեկչական նպատակներով օգտագործելու դեմ համատեղ պայքարին առնչվող խնդիրները:
Այցի շրջանակում ՀՀ գլխավոր դատախազն առանձին հանդիպում կունենա ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկայի հետ, նախատեսվում է ստորագրել ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունների միջև 2018-2020թթ. համագործակցության ծրագիրը:
Արթուր Դավթյանը երկկողմ ձևաչափով հանդիպումներ կունենա նաև մասնակից այլ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների հետ:

Генеральный прокурор РА Артур Давтян с рабочим визитом находится в РФ
Возглавляемая Генеральным прокурором Республики Армения Артуром Давтяном делегация с рабочим визитом находится в РФ, чтобы участвовать в очередных заседаниях Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ и государств-членов Шанхайской Организации Сотрудничества.
В рамках 27-го заседания КСГП государств-участников СНГ будет обсужден ряд вопросов, в том числе: ход осуществления рабочего плана Совета 2016 года, утверждение планов по борьбе с терроризмом и другими проявлениями экстремизма на 2017-2019гг., а также по борьбе с преступностью применением информационных технологий на 2017-2020гг. Генеральные прокуроры государств участников также будут обмениваться лучшим опытом касательно разных аспектов прокурорской деятельности, а также будет обсуждена продуктивность выполнения международных соглашений в рамках борьбы с преступностью в течение 2016г. Во время заседания будет избран председатель Координационного совета, а также будут назначены место и время проведения следующего заседания.
В повестке очередного заседания Генеральных прокуроров государств-членов ШОС включены существенные вопросы в сфере расследования и противодействия преступлениям против несовершеннолетних с применением современных информационно-коммуникационных технологий, а также вопросы, касающиеся применения тех же технологий в борьбе с экстремизмом и терроризмом.
В рамках визита у Генерального прокурора РА состоится отдельная встреча с Генеральным прокурором РФ Юрием Чайкой, планируется также подписание программы сотрудничества между генеральными прокуратурами РА и РФ на 2018-2020гг.