Հարուցվել է քրեական գործ՝ ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու դեպքի առթիվ
ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ֆիզիկական անձի կողմից ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու և պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի իրավախախտումների հայտնաբերման և վարչական վարույթների իրականացման վարչությունում նախապատրաստված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ֆիզիկական անձ Գ. Հ.-ն 2014-2017թթ. ընթացքում իր և ևս երկու այլ անձանց անվամբ Հայաստանի Հանրապետություն է ներմուծել ընդհանուր 34 758 100 ՀՀ դրամ մաքսային արժեքով բջջային հեռախոսներ, դյուրակիր համակարգիչներ և պլանշետներ, որոնք առանց պետական գրանցման և օրենքով սահմանված կարգով հարկային մարմիններում հաշվառվելու, շահույթ ստանալու նպատակով, վաճառել է՝ իրականացնելով ապօրինի ձեռնարկատիրություն:
Նախնական հաշվարկով նշված ամբողջ խմբաքանակն իրացնելու և ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի վնաս:
Հաշվի առնելով, որ ձեռք բերված փաստական տվյալների համակցությամբ առերևույթ առկա են պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելով զուգորդված ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ: Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությանը։

A criminal case was initiated on the fact of illegal entrepreneurial activity
A criminal case has been initiated in the Department for Combating Corruption and Economic Crimes at the RA Prosecutor General’s office on the fact of illegal entrepreneurial activity by a natural person and accompanied with infliction of a large damage to the state.
It was found out by the Department for legal violations and administrative proceedings of the State Revenue Committee by the RA Government that during 2014-2017 a natural person G. H. imported cell phones, laptops and other gadgets into the RA without state registration or without special permit, thus, conducting illegal entrepreneurship.
Taking into account the fact that a large damage was inflicted (34.758.100 AMD) to the state which was accompanied by illegal entrepreneurship a criminal case was instituted under Article 188 part 3 of the RA Criminal Code at the Department for Combating Corruption and Economic Crimes at the RA Prosecutor General’s office. The investigative department of the State Revenue Committee by the RA Government was assigned to carry out the preliminary investigation.