«Շիկահող պետական արգելոցում» ապօրինի ծառահատումների և պաշտոնեական անփութության դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
Շիկահող պետական արգելոց» ՊՈԱ կազմակերպության և Սյունիքի մարզի Ծավ համայնքի տարածքում անհայտ անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափի ապօրինի ծառահատում և «Շիկահող պետական արգելոց» ՊՈԱԿ-ի պահպանության ծառայության աշխատակիցների կողմից պաշտոնեական անփութություն կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ Սյունիքի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ:
2017թ. նոյեմբերի 1-ին Սյունիքի մարզի դատախազությունում ստացվել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնի կողմից կազմված՝ բնապահպանական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրությունը և կից հաշվարկը, ըստ որի՝ Կապան-Մեղրի ավտոմայրուղու 37-րդ կմ-ին հարակից անտառամերձ տարածքում ապօրինի հատվել են տարբեր տեսակների և տրամագծերի  ծառեր:
Նշված արձանագրությունն անմիջապես ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժին՝ քրեադատավարական կարգով  նյութեր նախապատրաստելու ցուցումով:
Նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ Կապան-Մեղրի ավտոմայրուղու 47-րդ կմ-ին հարակից անտառային ֆոնդի տարածքներում՝ ՀՀ ԲՆ «Շիկահող պետական արգելոց» ՊՈԱԿ-ին պատկանող տարածքում, անհայտ անձի կողմից ապօրինի հատվել է 30 տարբեր տեսակի և տրամագծի ծառեր, իսկ Սյունիքի մարզի Ծավ համայնքի վարչական տարածքի համայնքային սեփականության հողատարածքից՝ 7 տարբեր տեսակի և տրամագծի ծառեր, ծառի ճյուղեր, ինչի հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափի՝  5.393.466 ՀՀ դրամ վնաս:
Բացի այդ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ապօրինի ծառահատումները կատարվել են «Շիկահող պետական արգելոց» ՊՈԱԿ պահպանության ծառայության աշխատակիցների կողմից՝ արգելոցի և արգելավայրերի ռեժիմները խախտող ցանկացած գործողություն կանխելու, դրանց վերաբերյալ արձանագրություն կազմելու իրենց պարտականությունները պատշաճ չկատարելու, ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առերևույթ առկա են անհայտ անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափի ապօրինի ծառահատման, ինչպես նաև «Շիկահող պետական արգելոց» ՊՈԱԿ պահպանության ծառայության աշխատակիցների կողմից պաշտոնեական անփութության հանցակազմի հատկանիշներ՝  ՀՀ Սյունիքի մարզի դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ:

A criminal case has been initiated on the fact of illegal forest cuttings and official negligence in "SHIKAHOGH NATIONAL BANNED" SNCO.
In the prosecutor's office of  Syunik region of the Republic of Armenia a criminal case has been initiated on the fact of illegal forest cuttings by the person, whose  identity has not been established in the territory of  "SHIKAHOGH NATIONAL BANNED" SNCO and the community of Tsav of  Syunik region and official negligence on the part of the employees of the SHIKAHOGH  SNCO.
According to the prepared materials, it was revealed that on the 47th kilometer of the highway Kapan-Meghri on adjacent areas of the forest fund in the territory belonging to "SHIKAHOGH NATIONAL BANNED" SNCO by the person whose identity has not been established 30 trees of different types and diameters were illegally cut down and from an administrative land plot belonging to the Tsav community in Syunik region 7 different types of trees, tree branches as a result of which the state suffered a particularly large damage in the amount of 5.393.466 AMD.
Taking into account the fact that the prepared materials flagrantly contain signs of  extremely large damage regarding illegal forest cuttings by a  person whose identity has not been established and official negligence of the employees of the "SHIKAHOGH NATIONAL BANNED" SNCO in the Prosecutor's Office of Syuniq region of the Republic of Armenia  a criminal case has been initiated .
The preliminary investigation was instructed to the Syuniq  Regional Department of the RA Investigative Committee.