ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի հաջորդ տարվա նիստը կանցկացվի Հայաստանում. ՀՀ գլխավոր դատախազի ՌԴ այցի արդյունքները
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը սեպտեմբերի 27-ին Կազանում մասնակցել է ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նիստին: Բացի ՀՀ-ից, նիստին մասնակցել են նաև պատվիրակություններ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Բելառուսից, Ղազախստանից, դիտորդի կարգավիճակով՝ Ղրղզստանից և Տաջիկստանից:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Միջպետական խորհրդի նախորդ նիստին ընդունված որոշումների իրականացման արդյունքները, կոռուպցիայի հակազդման ոլորտում ԱՊՀ անդամ երկրների համագործակցության համաձայնագրի նախագիծն ու դրանից բխող հակակոռուպցիոն պայքարի կոնցեպցիայի մշակման ընթացքը: Վերջիններս ուղղված են ԱՊՀ-ի շրջանակում կոռուպցիայի հակազդման իրավական և կազմակերպական հիմքերի զարգացմանը, անդամ երկրների միջև այս ոլորտում փոխգործակցության սկզբունքների, խնդիրների և ձևաչափերի հստակեցմանը: Միջպետական խորհրդի անդամները անդրադարձել են նաև ՄԱԿ-ի թմրանյութերի և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի հետ համագործակցության կառուցակարգերին, հաստատել Խորհրդի 2018թ. գործունեության պլանը, ստորագրել նիստի եզրափակիչ բոլոր փաստաթղթերը:
Կանոնադրությամբ սահմանված կարգով Խորհուրդը մեկամյա ժամկետով ընտրել է ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի նոր ղեկավար կազմը: Մասնավորապես ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկան ընտրվել է Խորհրդի նախագահ: ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ստանձնել է Խորհրդի համանախագահի պաշտոնը՝ որպես հաջորդ տարի նախագահությունն ընդունող կողմ: Այս կապակցությամբ իր խոսքում նա նշել է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը  պատրաստ է ԱՊՀ կոռուպցիայի հակազդման միջպետական խորհրդի հաջորդ տարվա հերթական նիստը Հայաստանում ընդունելուն՝ նկատի ունենալով նմանատիպ ձևաչափով ֆորումներ անցկացնելու կուտակված հարուստ փորձը:

Следующее заседание Межгосударственного совета СНГ по противодействию коррупции пройдет в Армении: Результаты визита Генерального прокурора РА
Генеральный прокурор РА Артур Давтян 27-го сентября в Казани принял участие в заседании межгосударственного совета СНГ по противодействию коррупции. Кроме РА, в заседании принимали участие  также делегации из Российской Федерации, Беларуси, Казахстана, в качестве наблюдателя – представители Кыргызстана и Таджикистана.
В ходе заседания обсудили  результаты применения принятых во время предыдущего заседания Межгосударственного совета постановлений, проект Соглашения о сотрудничестве стран Содружества в противодействии коррупции и вытекающий из него процесс разработки концепции по антикоррупционной борьбе. Концепция направлена на развитие правовых и организационных основ взаимодействия в области борьбы с коррупцией. В ней определены принципы, задачи, направления и формы сотрудничества. Члены межгосударственного совета также обсудили также вопросы по сотрудничеству с Управлением ООН по наркотикам и преступности, утвердили План работы Совета на 2018 год, подписали все окончательные документы заседания.
В установленном уставом порядке совет избрал новый руководящий состав Межгосударственного совета по противодействию коррупции на очередной период (2017 – 2018 годы). В частности, Генеральный прокурор РФ Юрий Чайка стал председателем Совета. Генеральный прокурор РА Артур Давтян стал сопредседателем Совета в качестве принимающей председательство в следующем году стороны. В связи с этим, в своей речи он отметил, что Генеральная прокуратура РА готова принять следующее заседание межгосударственного совета СНГ по противодействию коррупции, имея в виду накопленный богатый опыт в проведении форумов в таком же формате.