ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Սանկտ-Պետերբուրգում հանդիպել է ԻԻՀ գլխավոր դատախազ Մոհամադ Ջաֆար Մոնթազերիին
ԱՊՀ մասնակից-պետությունների գլխավոր դատախազների կոորդինացիոն խորհրդի, ինչպես նաև Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) անդամ երկրների գլխավոր դատախազների հերթական նիստերին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր Սանկտ-Պետերբուրգում հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Մոհամադ Ջաֆար Մոնթազերիին:
Հանդիպմանը կողմերը բարձր են գնահատել երկու բարեկամ երկրների դատախազությունների միջև հաստատված հարաբերությունները, կարևորել են համագործակցությունը զարգացնելու անհրաժեշտությունը:
ԻԻՀ գլխավոր դատախազը նկատել է, որ երկու երկրների միջև առկա փոխադարձ հարգանքն ու վստահությունը լիարժեք պայմաններ են ստեղծում միջազգային հանցավորության դեմ համատեղ պայքարում, ինչպես նաև իրավական փոխօգնության ոլորտում ջանքերի համատեղման և ավելի լայն գործակցություն ծավալելու համար: Պարոն Մոնթազերին Արթուր Դավթյանին հրավիրել է այցելել Իրան՝ քննարկելու երկու երկրների դատախազությունների գործունեության արդյունավետության էլ ավելի բարձրացմանն առնչվող խնդիրները և համագործակցության հետագա ուղղությունները:
ՀՀ գլխավոր դատախազը նշել է, որ երկու երկրների միջև ամենաբարձր մակարդակով հաստատվել են ջերմ, բազմաշերտ հարաբերություններ, որոնք իրենց դրական ազդեցությունն են թողնում նաև երկու երկրների իրավապահ համակարգերի միջև սերտ կապերի ամրապնդմանը: Արթուր Դավթյանը հավելել է, որ ԻԻՀ գլխավոր դատախազի նախորդ այցը Հայաստան և դրա ընթացքում համագործակցության ծրագրի իրականացումը մեծապես նպաստել են քրեական գործերով միմյանց ցուցաբերվող օգնության արդյունավետության բարձրացմանը և հույս է հայտնել, որ առաջիկայում քայլեր կձեռնարկվեն այդ գործընթացի շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ:
ՀՀ գլխավոր դատախազն իր հերթին պարոն Մոնթազերիին սիրով հրավիրել է հաջորդ տարի այցելել Հայաստան՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության 100-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին՝ համոզմունք հայտնելով, որ այդ այցը էլ ավելի կամրապնդի ձեռք բերված բարեկամական գործակցությունը:

Генеральный прокурор РА Артур Давтян в Санкт-Петербурге встретился с генеральным прокурором ИРИ Мохаммадом Джафаром Монтазери
Генеральный прокурор РА Артур Давтян, посетивший с рабочим визитом Россию - для участия  в заседании Координационного совета генеральных прокуроров государств-участников СНГ и генеральных прокуроров государств –членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), сегодня в Санкт-Петербурге встретился с генеральным прокурором ИРИ Мохаммадом Джафаром Монтазери.
В ходе встречи стороны высоко оценили отношения, установленные между прокуратурами двух дружественных стран, также подчеркнули необходимость развития сотрудничества.
Генеральный прокурор ИРИ отметил, что взаимное уважение и доверие между двумя странами создают полноценные условия для совместной борьбы с международной преступностью, также для объединения усилий и расширения сотрудничества в области правовой помощи. Господин Монтазери пригласил Артура Давтяна посетить Иран для обсуждения вопросов, связанных с повышением эффективности деятельности органов прокуратуры двух стран.
Генеральный прокурор РА подчеркнул, что между двумя странами сложились теплые отношения на самом высоком уровне, которые также оказывают положительное влияние на укрепление тесных связей между правоохранительными органами двух стран.
Генеральный прокурор РА, в свою очередь, пригласил господина Монтазери в следующем году посетить Армению - для участия в торжественных мероприятиях, посвященных 100-летию прокуратуры РА, выражая убежденность в том, что этот визит  позволит еще больше укрепить дружеское сотрудничество.