00:30-ի դրությամբ հարուցվել է 6 քրեական գործ (թարմացվող)
03.04.2017թ. ժամը 00.30-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խմբի կողմից քվեարկության ողջ օրվա ընթացքում ուսումնասիրված զանգվածային լրատվամիջոցների շուրջ 2000 հրապարակումների ճնշող մեծամասնությունը վերաբերվել են քվեարկության կազմակերպմանը վերաբերող տեխնիկական բնույթի խնդիրներին՝ քվեարկության սենյակների կահավորմանը, տեխնիկական սարքավորումների գործարկմանը, տեղամասերում հերթերի, կուտակումների առաջացմանը, տեսանկարահանող սարքերի խափանմանը, տեղամասային հանձնաժողովների աշխատակարգային խախտումներին կամ անորոշ ձևակերպումներ են պարունակել:
Զուտ իրենց բովանդակային նկարագրությամբ հիշյալ հրապարակումներից 392-ն են առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել:
Նշված 392 հաղորդումներից 121-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 115-ը՝ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելու, 77-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 63-ը՝ ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներության խոչնդոտման, 15-ը՝ ընտրակաշառք տալու , 1-ը՝ ընտրողների ցուցակի կազմման կարգը խախտելու դեպքերին:
Վարույթ իրականացնող մարմիններին հանձնարարվել է ձեռնարկել անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ նշված հրապարակումների իրական հանգամանքները պարզելու, սեղմ ժամկետում իրավական գնահատական տալու նպատակով:
6 դեպքերով՝ կրկնակի քվեարկության փորձի փաստով արդեն իսկ հարուցվել են քրեական գործեր, 1 գործով կասկածյալը ձերբակալվել է:
Ստուգողական գործողությունների արդյունքում առանձին հրապարակումներ արդեն իսկ հերքվել են, որոնց վերաբերյալ տեղեկությունները անհատապես կհրապարակվեն:
Քննության արդյունքների մասին պարբերաբար տեղեկատվություն կհրապարակվի:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
02.04.2017թ. ժամը 20.00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 1594 հրապարակում:
Դրանց ճնշող մեծամասնությունը՝ 1340-ը իրենց բովանդակությամբ իսկ չեն պարունակել առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ, այդպիսիք վերաբերել են քվեարկության գործընթացի կազմակերպման տեխնիկական, քվեարկության սենյակների կահավորման, սարքավորումների գործարկման, տեղամասերում հերթերի առաջացման, քվեախցիկների տեղադրման, տեսանկարահանող սարքերի խափանման, կամ քվեարկության կազմակերպմանը վերաբերող տեխնիկական բնույթի այլ խնդիրներին, որոնց որոշ մասը նույն հրապարակումների տվյալներով լուծվել են տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների կողմից:
Ուսումնասիրված հրապարակումներից 254-ն են իրենց մեջ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել:
Նշված 254 հաղորդումներից 87-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 74-ը՝ ընտրողի ազատ կամքի իրականամանը խոչընդոտելու, 45-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 38-ը՝ ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներության խոչնդոտման, 10-ը՝ ընտրակաշառք տալու դեպքերին:
Այդ 254 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու նպատակով:
Վարույթ իրականացնող մարմիններին հանձնարարվել է ձեռնարկել անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքերի իրական հանգամանքները պարզելու, սեղմ ժամկետում իրավական գնահատական տալու նպատակով:
Մեկ դեպքով՝ կրկնակի քվեարկության փորձի փաստով արդեն իսկ հարուցվել է քրեական գործ, կասկածյալը ձերբակալվել է:
Ստուգման արդյունքները պարբերաբար կհրապարակվեն:
02.04.2017թ. ժամը 18:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 1317 հրապարակում: Դրանց ճնշող մեծամասնությունը վերաբերում են քվեարկության գործընթացի կազմակերպման տեխնիկական, քվեարկության սենյակների կահավորման, սարքավորումների գործարկման, տեղամասերում հերթերի առաջացման, քվեախցիկների տեղադրման, տեսանկարահանող սարքերի խափանման, կամ քվեարկության կազմակերպմանը վերաբերող տեխնիկական բնույթի այլ խնդիրներին, որոնք իրենց բովանդակությամբ արդեն իսկ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ չեն պարունակում:
Ուսումնասիրված հրապարակումներից 226-ն են իրենց մեջ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել: Այդ 226 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 226 հաղորդումներից 82-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 43-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 28 քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներությանը խոչնդոտելուն, 64 ընտրողի կամքի ազատ իրականացմանը խոչնդոտելուն, 9-ը՝ ընտրակաշառք տալուն:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
02.04.2017թ. ժամը 15:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 970 հրապարակում: Դրանց ճնշող մեծամասնությունը վերաբերում են քվեարկության գործընթացի կազմակերպման տեխնիկական, քվեարկության սենյակների կահավորման, սարքավորումների գործարկման, տեղամասերում հերթերի առաջացման, քվեախցիկների տեղադրման, տեսանկարահանող սարքերի խափանման, կամ քվեարկության կազմակերպմանը վերաբերող տեխնիկական բնույթի այլ խնդիրներին, որոնք իրենց բովանդակությամբ արդեն իսկ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ չեն պարունակում:
Ուսումնասիրված հրապարակումներից 131-ն են իրենց մեջ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել: Այդ 131 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 131 հաղորդումներից 48-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 26-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 23-ը՝ ուղղորդման, 15-ը՝ ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներության խոչնդոտման, 11-ը՝ քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու, 8-ը՝ ընտրակաշառք տալու դեպքերին:
02.04.2017թ. ժամը 13:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 729 հրապարակում, որոնցից առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ են պարունակել 75-ը: Այդ 75 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 75 հաղորդումներից 41-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 25-ը քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, իսկ 9-ը քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելուն:
02.04.2017թ. ժամը 10:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 320 հրապարակում, որոնցից առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ են պարունակել 13-ը: Այդ 13 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 13 հաղորդումներից 6-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 3-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտման, իսկ 3-ը՝ քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելուն:

По состоянию на 00:30 часов былo возбуждено 6 уголовных дел /обновляется/
По состоянию на 00:30 часов 03.04.2017г. рабочая группа Генеральной прокуратуры РА  в течение всего дня голосования рассмотрела 2000 публикаций об избирательных правонарушениях. Подавляющее большинство этих публикаций касались проблем технического характера при организации голосования – оснащение комнат для голосования, запуск технического оборудования, очереди и скопления людей на участках, отказ съемочного оборудования, рабочие нарушения участковых комиссий.  Исходя исключительно из содержания жалоб, в 392 сообщениях содержались признаки преступлений избирательного характера.
Из  указанных 392 сообщений 121 относились к попыткам проголосовать вместо другого лица или случаям повторного голосования, 115 – воспрепятствованию свободной реализации гражданами избирательного права, 77 – нарушениям правил секретности голосования, 63 – воспрепятствования рабочей деятельности представителя СМИ, доверенного лица, наблюдателя, комиссии, 15 – раздаче избирательных взяток, 1 – нарушения порядка составления списка избирателей.
Органам, осуществляющим производство было поручено предпринять неотлогаемые следственные, оперативно-розыскные мероприятия для выяснения истинных обстоятельств и дачи правовой оценки в максимально короткие сроки.
При попытке повторного голосования уже возбуждено 6 уголовных дел, подозреваемый по одному делу задержан.
В ходе проверок отдельные публикации уже были опровергнуты, отдельная информация о них будет предоставлена.
Результаты проверок периодически будут обнародованы.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
По состоянию на 20:00 часов 02.04.2017г. рабочая группа Генеральной прокуратуры РА рассмотрела 1594 публикаций об избирательных правонарушениях во время процесса голосования. Подавляющее большинство этих публикаций - 1340 по своей сути уже не содержат явных признаков избирательного характера, они носят технический характер, например, техническая организация избирательного процесса, неправильное обставление комнат голосования, запуск оборудования, скопление людей в избирательных участках, установка избирательных кабин, отказ съемочного оборудования и иные проблемы, касающиеся организации голосования,  часть которых, по данным указанных публикаций была разрешена избирательными комиссиями.
Из рассмотренных публикаций только 254 сообщений содеражли явные признаки преступления избирательного характера.
Из указанных 254 сообщений 87 относились к попыткам проголосовать вместо другого лица или случаям повторного голосования, 74 - воспрепятствованию свободной реализации гражданами избирательного права 45 - нарушениям правил секретности голосования, 38 - воспрепятствованию рабочей деятельности представителя СМИ, доверенного лица, наблюдателя, комиссии, 10 - раздаче избирательных взяток.
С целью разъяснения обстоятельств в указанных 254 сообщениях, они были направлены в территориальные  отедлы полиции РА и Следственного комитета РА для подготовления материалов или выполнения контрольных действий в порядке, предусмотреном ст. 180-181 УПК РА.
По одному случаю: попытке повторного голосования уже возбуждено уголовное дело, подозреваемый задержан.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
По состоянию на 18:00 часов 02.04.2017г. рабочая группа Генеральной прокуратуры РА рассмотрела 1317 публикаций об избирательных правонарушениях во время процесса голосования. Подавляющее большинство этих публикаций носит технический характер, например, техническая организация избирательного процесса, неправильное обставление комнат голосования, запуск оборудования, скопление людей в избирательных участках, установка избирательных кабин, отказ съемочного оборудования и иные проблемы, касающиеся организации голосования,  которые по своей сути уже не содержат явных признаков избирательного характера.
Из рассмотренных публикаций только 226 сообщений содеражли явные признаки преступления избирательного характера. С целью разъяснения обстоятельств в указанных 226 сообщениях они были направлены в территориальные  отедлы полиции РА и Следственного комитета РА для подготовления материалов или выполнения контрольных действий в порядке, предусмотреном ст. 180-181 УПК РА.
Из указанных 226 сообщений 82 относились к попыткам проголосовать вместо другого лица или случаям повторного голосования, 43 - нарушениям правил секретности голосования, 28 сообщения относились к направлению избирателей, воспрепятствованию рабочей деятельности представителя СМИ, доверенного лица, наблюдателя, комиссии, 64 – воспрепятствованию свободной реализации гражданами избирательного права, 9 – раздаче избирательных взяток.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
По состоянию на 15:00 часов 02.04.2017г. рабочая группа Генеральной прокуратуры РА рассмотрела 970 публикаций об избирательных правонарушениях во время процесса голосования. Подавляющее большинство этих публикаций носит технический характер, например, техническая организация избирательного процесса, неправильное обставление комнат голосования, запуск оборудования, скопление людей в избирательных участках, установка избирательных кабин, отказ съемочного оборудования и иные проблемы, касающиеся организации голосования,  которые по своей сути уже не содержат явных признаков избирательного характера.
Из рассмотренных публикаций только 131 сообщений содеражли явные признаки преступления избирательного характера. С целью разъяснения обстоятельств в указанных 131 сообщениях они были направлены в территориальные  отедлы полиции РА и Следственного комитета РА для подготовления материалов или выполнения контрольных действий в порядке, предусмотреном ст. 180-181 УПК РА.
Из указанных 131 сообщений 48 относились к попыткам проголосовать вместо другого лица или случаям повторного голосования, 26 - нарушениям правил секретности голосования, 23 сообщения относились к направлению избирателей, 15 –воспрепятствованию рабочей деятельности представителя СМИ, доверенного лица, наблюдателя, комиссии, 11 – воспрепятствованию свободной реализации гражданами избирательного права, 8 – раздаче избирательных взяток.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
По состоянию на 19:00 часов 02.04.2017г. рабочая группа Генеральной прокуратуры РА рассмотрела 729 публикаций прессы по поводу избирательных правонарушений, из них 75 содержали явные признаки преступлений избирательного характера.
Эти 75 сообщений были направлены в территориальные  отедлы полиции РА и Следственного комитета РА для подготовления материалов или выполнения контрольных действий в порядке, предусмотреном ст. 180-181 УПК РА .
Из указанных 75 сообщений 41 относились к попыткам проголосовать вместо другого лица или случаям повторного голосования, 25 - нарушениям правил секретности голосования, 9 - препятствованию граждан реализовать свое избирательное право.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
По состоянию на 10:00 часов 02.04.2017г. рабочая группа Генеральной прокуратуры РА рассмотрела 320 публикаций прессы по поводу избирательных правонарушений, из них 13 содержали явные признаки преступлений избирательного характера.
Эти 13 сообщений были направлены в территориальные  отедлы полиции РА и Следственного комитета РА для подготовления материалов или выполнения контрольных действий в порядке, предусмотреном ст. 180-181 УПК РА .
Из указанных 13 сообщений 6 относились к попыткам проголосовать вместо другого лица или случаям повторного голосования, 3 - нарушениям правил секретности голосования, 3 - препятствованию граждан реализовать свое избирательное право.