00:30-ի դրությամբ հարուցվել է 6 քրեական գործ (թարմացվող)
03.04.2017թ. ժամը 00.30-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խմբի կողմից քվեարկության ողջ օրվա ընթացքում ուսումնասիրված զանգվածային լրատվամիջոցների շուրջ 2000 հրապարակումների ճնշող մեծամասնությունը վերաբերվել են քվեարկության կազմակերպմանը վերաբերող տեխնիկական բնույթի խնդիրներին՝ քվեարկության սենյակների կահավորմանը, տեխնիկական սարքավորումների գործարկմանը, տեղամասերում հերթերի, կուտակումների առաջացմանը, տեսանկարահանող սարքերի խափանմանը, տեղամասային հանձնաժողովների աշխատակարգային խախտումներին կամ անորոշ ձևակերպումներ են պարունակել:
Զուտ իրենց բովանդակային նկարագրությամբ հիշյալ հրապարակումներից 392-ն են առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել:
Նշված 392 հաղորդումներից 121-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 115-ը՝ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելու, 77-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 63-ը՝ ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներության խոչնդոտման, 15-ը՝ ընտրակաշառք տալու , 1-ը՝ ընտրողների ցուցակի կազմման կարգը խախտելու դեպքերին:
Վարույթ իրականացնող մարմիններին հանձնարարվել է ձեռնարկել անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ նշված հրապարակումների իրական հանգամանքները պարզելու, սեղմ ժամկետում իրավական գնահատական տալու նպատակով:
6 դեպքերով՝ կրկնակի քվեարկության փորձի փաստով արդեն իսկ հարուցվել են քրեական գործեր, 1 գործով կասկածյալը ձերբակալվել է:
Ստուգողական գործողությունների արդյունքում առանձին հրապարակումներ արդեն իսկ հերքվել են, որոնց վերաբերյալ տեղեկությունները անհատապես կհրապարակվեն:
Քննության արդյունքների մասին պարբերաբար տեղեկատվություն կհրապարակվի:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
02.04.2017թ. ժամը 20.00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 1594 հրապարակում:
Դրանց ճնշող մեծամասնությունը՝ 1340-ը իրենց բովանդակությամբ իսկ չեն պարունակել առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ, այդպիսիք վերաբերել են քվեարկության գործընթացի կազմակերպման տեխնիկական, քվեարկության սենյակների կահավորման, սարքավորումների գործարկման, տեղամասերում հերթերի առաջացման, քվեախցիկների տեղադրման, տեսանկարահանող սարքերի խափանման, կամ քվեարկության կազմակերպմանը վերաբերող տեխնիկական բնույթի այլ խնդիրներին, որոնց որոշ մասը նույն հրապարակումների տվյալներով լուծվել են տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների կողմից:
Ուսումնասիրված հրապարակումներից 254-ն են իրենց մեջ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել:
Նշված 254 հաղորդումներից 87-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 74-ը՝ ընտրողի ազատ կամքի իրականամանը խոչընդոտելու, 45-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 38-ը՝ ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներության խոչնդոտման, 10-ը՝ ընտրակաշառք տալու դեպքերին:
Այդ 254 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու նպատակով:
Վարույթ իրականացնող մարմիններին հանձնարարվել է ձեռնարկել անհետաձգելի քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ դեպքերի իրական հանգամանքները պարզելու, սեղմ ժամկետում իրավական գնահատական տալու նպատակով:
Մեկ դեպքով՝ կրկնակի քվեարկության փորձի փաստով արդեն իսկ հարուցվել է քրեական գործ, կասկածյալը ձերբակալվել է:
Ստուգման արդյունքները պարբերաբար կհրապարակվեն:
02.04.2017թ. ժամը 18:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 1317 հրապարակում: Դրանց ճնշող մեծամասնությունը վերաբերում են քվեարկության գործընթացի կազմակերպման տեխնիկական, քվեարկության սենյակների կահավորման, սարքավորումների գործարկման, տեղամասերում հերթերի առաջացման, քվեախցիկների տեղադրման, տեսանկարահանող սարքերի խափանման, կամ քվեարկության կազմակերպմանը վերաբերող տեխնիկական բնույթի այլ խնդիրներին, որոնք իրենց բովանդակությամբ արդեն իսկ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ չեն պարունակում:
Ուսումնասիրված հրապարակումներից 226-ն են իրենց մեջ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել: Այդ 226 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 226 հաղորդումներից 82-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 43-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 28 քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներությանը խոչնդոտելուն, 64 ընտրողի կամքի ազատ իրականացմանը խոչնդոտելուն, 9-ը՝ ընտրակաշառք տալուն:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
02.04.2017թ. ժամը 15:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 970 հրապարակում: Դրանց ճնշող մեծամասնությունը վերաբերում են քվեարկության գործընթացի կազմակերպման տեխնիկական, քվեարկության սենյակների կահավորման, սարքավորումների գործարկման, տեղամասերում հերթերի առաջացման, քվեախցիկների տեղադրման, տեսանկարահանող սարքերի խափանման, կամ քվեարկության կազմակերպմանը վերաբերող տեխնիկական բնույթի այլ խնդիրներին, որոնք իրենց բովանդակությամբ արդեն իսկ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ չեն պարունակում:
Ուսումնասիրված հրապարակումներից 131-ն են իրենց մեջ առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ պարունակել: Այդ 131 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 131 հաղորդումներից 48-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 26-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, 23-ը՝ ուղղորդման, 15-ը՝ ԶԼՄ ներկայացուցչի, վստահված անձի, դիտորդի, հանձնաժողովի աշխատանքային գործուներության խոչնդոտման, 11-ը՝ քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու, 8-ը՝ ընտրակաշառք տալու դեպքերին:
02.04.2017թ. ժամը 13:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 729 հրապարակում, որոնցից առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ են պարունակել 75-ը: Այդ 75 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 75 հաղորդումներից 41-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 25-ը քվեարկության գաղտնիության խախտմանը, իսկ 9-ը քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելուն:
02.04.2017թ. ժամը 10:00-ի դրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության աշխատանքային խումբն ուսումնասիրել է քվեարկության ընթացքում ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 320 հրապարակում, որոնցից առերևույթ ընտրական բնույթի հանցագործության հատկանիշներ են պարունակել 13-ը: Այդ 13 հաղորդումներում նշված հանգամանքները պարզելու նպատակով դրանք ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանության և քննչական կոմիտեի տարածքային բաժիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նյութ նախապատրաստելու կամ ստուգողական գործողություններ կատարելու:
Նշված 13 հաղորդումներից 6-ը վերաբերել են այլ անձի փոխարեն կամ կրկին անգամ քվեարկելու դեպքերին, 3-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտման, իսկ 3-ը՝ քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելուն:

By 00:30 6 criminal cases have been initiated /updated/
By 00:30 of 03 April, 2017, working group of the RA Prosecutor General’s Office has studied over 2000 publications about the election violations during the whole election day. The vast majority of violations concern the technical part of the voting organization, furnishing of the polling places, launching of the equipment, lines at polling stations, installation of the voting booths, camera failures and the activity of the electoral commissions. in polling stations.
392 out of 2000 reports by their content had clear signs of electoral offences.
121 out of above-mentioned 392 reports concerned the cases of voting instead of another person or voting twice, 115 of them were regarding the impeding of voting rights of citizens, 77 were relating to the violation of secrecy of the ballot, 63 of them related to the impeding of the activities of mass media representatives, proxies, observers, commission, 15 of them were related to cases of distributing electoral bribes, 1 concerned the violation of the procedure of froming the voting list.
The body conducting criminal proceedings has been assigned to take urgent investigative, operational-intelligence measures with a view to find out the real circumstances and give a legal assessment as soon as possible.
6 criminal cases have been initiated for voting twice and the suspect on one case has been arrested.
By the results of the check separate publications have already been denied and the data concerning them will be separately provided.
The results of the check will be regularly provided.
------------------------------------------------------------------------------------------------
By 20:00 of 02 April, 2017, working group of the RA Prosecutor General’s Office has studied 1594 publications about the election violations during the voting process.
The vast majority of violations (1340) don’t contain features of election crime by their content. They concern the technical part of the voting organization, furnishing of the polling places, launching of the equipment, lines at polling stations, installation of the voting booths, camera failures or other technical issues relating to the organization of the voting and according to the data of the same publications some of the above-mentioned issues have been solved by the electoral commissions.
From the publications that have been studied only 254 contained clear signs of electoral offences.
87 out of above-mentioned 254 reports concerned the cases of voting instead of another person or voting twice, 74 of them were regarding the impeding of voting rights of citizens, 45 were relating to the violation of secrecy of the ballot, 38 of them related to the impeding of the activities of mass media representatives, proxies, observers, commission, 10 of them were related to cases of distributing electoral bribes.
With the of clarification of circumstances mentioned in those 254 reports they have been sent to the territorial divisions of the RA Police and the RA Investigative Committee to prepare materials or conduct supervisory activities in order prescribed by the RA Criminal Procedure Code Articles 180-181.
Criminal case has already been initiated for voting twice and the suspect has been arrested.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
By 18:00 of 02 April, 2017, working group of the RA Prosecutor General’s Office has studied 1317 publications about the election violations during the voting process. The vast majority of violations concern the technical part of the voting organization, furnishing of the polling places, launching of the equipment, lines at polling stations, installation of the voting booths, camera failures or other technical issues relating to the organisation of the voting, which don’t contain features of election crime by their content.
From the publications that have been studied so far only 226 contained clear signs of electoral offences. With the of clarification of circumstances mentioned in those 226 reports they have been sent to the territorial divisions of the RA Police and the RA Investigative Committee to prepare materials or conduct supervisory activities in order prescribed by the RA Criminal Procedure Code Articles 180-181.
48 out of above-mentioned 226 reports concerned the cases of voting instead of another person or voting twice, 82 of them were relating to the violation of secrecy of the ballot, 43 of them were about directing the voters, 28 of them related to the impeding of the activities of mass media representatives, proxies, observers, commission, 64 of them were regarding the impeding of in regard to the impeding of voting rights of citizens, 9 of them were related to cases of distributing electoral bribes.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
By 15:00 of 02 April, 2017, working group of the RA Prosecutor General’s Office has studied 970 publications about the election violations during the voting process. The vast majority of violations concern the technical part of the voting organization, furnishing of the polling places, launching of the equipment, lines at polling stations, installation of the voting booths, camera failures or other technical issues relating to the organisation of the voting, which don’t contain features of election crime by their content.
From the publications that have been studied so far only 131 contained clear signs of electoral offences. With the of clarification of circumstances mentioned in those 131 reports they have been sent to the territorial divisions of the RA Police and the RA Investigative Committee to prepare materials or conduct supervisory activities in order prescribed by the RA Criminal Procedure Code Articles 180-181.
48 out of above-mentioned 131 reports concerned the cases of voting instead of another person or voting twice, 26 of them were relating to the violation of secrecy of the ballot, 23 of them were about directing the voters, 15 of them related to the impeding of the activities of mass media representatives, proxies, observers, commission, 11 of them were regarding the impeding of in regard to the impeding of voting rights of citizens, 8 of them were related to cases of distributing electoral bribes.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
By 10:00 of 02 April, 2017, working group of the RA Prosecutor General’s office has studied 729 publications about the election violations during the voting process, 75 of which contained clear signs of electoral offences. With the of clarification of circumstances mentioned in those 75 reports they have been sent to the territorial divisions of the RA Police and the RA Investigative Committee to prepare materials or conduct supervisory activities in order prescribed by the RA Criminal Procedure Code Articles 180-181.
41 out of above-mentioned 75 reports concerned the cases of voting instead of another person or voting twice, 25 of them were relating to the violation of secrecy of the ballot and 9 of them were in regard to the prevention of citizens to realize their voting rights.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
By 10:00 of 02 April, 2017, working group of the RA Prosecutor General’s office has studied 320 publications about the election violations during the voting process, 13 of which contained clear signs of electoral offences. With the of clarification of circumstances mentioned in those 13 reports they have been sent to the territorial divisions of the RA Police and the RA Investigative Committee to prepare materials or conduct supervisory activities in order prescribed by the RA Criminal Procedure Code Articles 180-181.
6 out of above-mentioned 13 reports concerned the cases of voting instead of another person or voting twice, 3 of them were relating to the violation of secrecy of the ballot and 3 of them were in regard to the prevention of citizens to realize their voting rights.