Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվի Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի համայնքի «Մուշ» կինոթատրոնի շենքը. Դատախազության՝ պետշահերի հերթական հայցը բավարարվել է
հունիսի 10, 2026
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում նախաձեռնված ուսումնասիրությամբ պարզվել էր, որ Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող՝ Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի «Մուշ» կինոթատրոնի 1218 քմ մակերեսով շենքը, 43,7 քմ մակերեսով էլեկտրական ենթակայանը՝ 0,272 հա հողամասի հետ միասին 2006 թվականի օգոստոսի 14-ին կնքված պայմանագրով ապօրինի օտարվել են ֆիզիկական անձի՝ ընդամենը 4 միլիոն 572 հազար դրամով։ Ուսումնասիրությամբ արձանագրվել է, որ օտարման պահին գույքի կադաստրային արժեքը կազմել է 33 միլիոն 246 հազար 992 դրամ. այսինքն՝ վերոնշյալ գույքերը վաճառվել են կադաստրային արժեքից բազմակի ցածր գնով։ Ներկայում գույքի շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը 134 միլիոն 250 հազար դրամ է։
Դատախազությունում ստացված տվյալների համաձայն՝ օտարման գործընթացում հաշվի չի առնվել նաև այն հանգամանքը, որ 2005 թվականի դեկտեմբերի 2-ին Մարտունու քաղաքապետը, քաղաքի բնակչության պահանջով, համայնքի ավագանու անդամների անունից դիմել էր այդ ժամանակ գործող ՀՀ վարչապետին՝ խնդրելով քաղաքի միակ կինոթատրոնի շենքը հանձնել համայնքին՝ մշակութային կյանքն ու երիտասարդության ժամանցը պատշաճ կազմակերպելու նպատակով։
Ուսումնասիրության արդյունքներով պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից ներկայացված հանցանքի մասին հաղորդման հիման վրա Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Բացի այդ, Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2025 թվականի մարտի 25-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության և ֆիզիկական անձի միջև 2006 թվականի օգոստոսի 14-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրը։
Հայցադիմումով հիմնավորվել է, որ Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի Մյասնիկյան փողոցի 66 հասցեում գտնվող հասարակական նշանակության «Մուշ» կինոթատրոնը վաճառվել է շուկայական և կադաստրային արժեքներից էականորեն ցածր գնով՝ խախտելով ինչպես գույքի գնահատման, այնպես էլ պետական սեփականության օտարման ժամանակ գործող օրենսդրական պահանջները։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հունիսի 1-ի վճռով Գլխավոր դատախազության հայցը բավարարվել է. ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության ու քաղաքացու միջև 2006 թվականի օգոստոսի 14-ին կնքված՝ Մարտունի քաղաքի «Մուշ» կինոթատրոնի օտարման պայմանագիրը ճանաչվել է անվավեր։
Դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո Հայաստանի Հանրապետությանը կվերադարձվեն Մարտունի քաղաքի «Մուշ» կինոթատրոնի 1218 քմ մակերեսով շենքը, 43,7 քմ մակերեսով էլեկտրական ենթակայանը և 0,272 հա հողամասը։

Республике Армения будет возвращено здание кинотеатра «Муш» общины Мартуни Гегаркуникской области. Удовлетворен очередной иск Прокуратуры по защите госинтересов
июнь 10, 2026
В результате расследования, инициированного Управлением по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, было установлено, что принадлежащие Республике Армения здание кинотеатра «Муш» в городе Мартуни Гегаркуникской области площадью 1218 квадратных метров, электрическая подстанция площадью 43,7 квадратных метра и земельный участок площадью 0,272 га были незаконно отчуждены физическому лицу всего за 4 миллиона 572 тысячи драмов по договору, заключенному 14 августа 2006 года. В ходе исследования было зафиксировано, что на момент отчуждения кадастровая стоимость имущества составляла 33 миллиона 246 тысяч 992 драма. То есть вышеуказанное имущество было продано по цене, в несколько раз ниже кадастровой стоимости. В настоящее время кадастровая стоимость недвижимости, приближенная к рыночной, составляет 134 миллиона 250 тысяч драмов.
Согласно данным, полученным в Прокуратуре, в процессе отчуждения не было учтено также то обстоятельство, что 2 декабря 2005 года мэр Мартуни по требованию населения города от имени членов Совета старейшин обратился к действующему в то время премьер-министру РА с просьбой передать единственное здание кинотеатра города общине с целью надлежащей организации культурной жизни и досуга молодежи.
По результатам расследования на основании сообщения о преступлении, представленного Управлением по защите государственных интересов, в Антикоррупционном комитете было возбуждено уголовное дело.
Кроме того, 25 марта 2025 года Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в Антикоррупционный суд с требованием признать недействительным договор купли-продажи, заключенный между Министерством культуры и по делам молодежи РА и физическим лицом 14 августа 2006 года.
В иске обосновывается, что кинотеатр общественного назначения «Муш», расположенный по адресу улица Мясникяна, 66, Мартуни, Гегаркуникская область, был продан по цене значительно ниже рыночной и кадастровой стоимости, нарушив как требования законодательства, действующие при оценке имущества, так и при отчуждении государственной собственности.
Решением Антикоррупционного суда от 1 июня 2026 года иск Генеральной прокуратуры был удовлетворен. Договор об отчуждении кинотеатра «Муш» города Мартуни, заключенный между Министерством культуры и по делам молодежи РА и гражданином 14 августа 2006 года, признан недействительным.
После вступления решения суда в законную силу Республике Армения будут возвращены здание кинотеатра «Муш» города Мартуни площадью 1218 квадратных метров, электрическая подстанция площадью 43,7 квадратных метра и земельный участок площадью 0,272 га.