Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Իջևան համայնքի տիրապետմանն են վերադարձվել 2 մշակույթի տների 2 տարածքներ
հունիսի 02, 2026
Տավուշի մարզի դատախազության կողմից պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում կատարված ուսումնասիրություններով պարզվել է՝
- Աչաջուր բնակավայրի Մշակույթի տան առաջին հարկի 31,9 քմ մակերեսով տարածքը, «Գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտմամբ, ամսական 2000 դրամով հանձնվել է վարձակալության:
- Գետահովիտ բնակավայրի Մշակույթի տան 9,2 քմ մակերեսով տարածքը, «Գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտմամբ, ամսական 5000 դրամ վարձավճարով հանձնվել է վարձակալության:
Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Իջևան համայնքի կողմից վարձակալության պայմանագրերը լուծվել են, վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումները չեղարկվել են և Իջևան համայնքի տիրապետմանն ու օգտագործմանն են վերադարձվել Աչաջուր և Գետահովիտ բնակավայրերի մշակույթի տներում գտնվող՝ 31,9 քմ և 9,2 քմ մակերեսով անշարժ գույքերը:

As a result of the prosecutorial intervention, 2 territories of 2 cultural centers were returned to the possession of the Ijevan community
June 02, 2026
The investigations conducted by the Prosecutor’s Office of Tavush Region within the framework of the authority to initiate a lawsuit for the protection of state (community) interests revealed:
The territory of the first floor of the Cultural House of the Achajur settlement with an area of ​​31.9 square meters was leased for AMD 2,000 per month, in violation of the requirements of the RA Law "On Valuation Activities".
The territory of the Cultural House of the Getahovit settlement with an area of ​​9.2 square meters was leased for AMD 5,000 per month, in violation of the requirements of the RA Law "On Valuation Activities".
As a result of the prosecutor's intervention, the lease agreements were terminated by the Ijevan community, the state registrations of the lease rights were canceled, and the real estate with an area of ​​31.9 square meters and 9.2 square meters located in the cultural houses of the Achajur and Getahovit settlements were returned to the possession and use of the Ijevan community.