Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Իջևան համայնքի տիրապետմանն են վերադարձվել 2 մշակույթի տների 2 տարածքներ
հունիսի 02, 2026
Տավուշի մարզի դատախազության կողմից պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում կատարված ուսումնասիրություններով պարզվել է՝
- Աչաջուր բնակավայրի Մշակույթի տան առաջին հարկի 31,9 քմ մակերեսով տարածքը, «Գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտմամբ, ամսական 2000 դրամով հանձնվել է վարձակալության:
- Գետահովիտ բնակավայրի Մշակույթի տան 9,2 քմ մակերեսով տարածքը, «Գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի պահանջների խախտմամբ, ամսական 5000 դրամ վարձավճարով հանձնվել է վարձակալության:
Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Իջևան համայնքի կողմից վարձակալության պայմանագրերը լուծվել են, վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումները չեղարկվել են և Իջևան համայնքի տիրապետմանն ու օգտագործմանն են վերադարձվել Աչաջուր և Գետահովիտ բնակավայրերի մշակույթի տներում գտնվող՝ 31,9 քմ և 9,2 քմ մակերեսով անշարժ գույքերը:

В результате прокурорского воздействия 2 территории двух домов культуры были возвращены в собственность общины Иджеван
июнь 02, 2026
В ходе исследований, проведенных Прокуратурой Тавушской области в рамках полномочий по возбуждению иска о защите государственных (общинных) интересов, установлено:
Площадь первого этажа Дома культуры поселка Ачаджур площадью 31,9 кв. м, в нарушение требований закона РА "Об оценочной деятельности", была сдана в аренду за 2000 драмов в месяц.
Территория Дома культуры поселка Гетаовит площадью 9,2 кв. м, в нарушение требований закона РА "Об оценочной деятельности", была сдана в аренду за ежемесячную плату в размере 5000 драмов.
В результате прокурорского воздействия договоры аренды, заключенные общиной Иджеван, были расторгнуты, государственная регистрация права аренды аннулирована, а недвижимое имущество площадью 31,9 и 9,2 квадратных метра, расположенное в домах культуры населенных пунктов Ачаджур и Гетаовит, возвращено во владение и пользование общине Иджеван.