Դատախազներն ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 5 քրեական վարույթ՝ 16 անձի վերաբերյալ, հանձնել են դատարան
մայիսի 30, 2026
2026 թվականի մայիս ամսվա ընթացքում, ՀՀ գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան է հանձնվել ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ 5 քրեական վարույթ՝ 16 անձի վերաբերյալ:
- 2 դրվագ ընտրակաշառք տալու համար մեղադրվող 1 անձի և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
- 3 դրվագ ընտրակաշառք տալու ու բարեգործության արգելքը խախտելու և ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 5 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
- բարեգործության արգելքը խախտելու և դրան օժանդակելու համար մեղադրվող 2 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
- ընտրակաշառք տալու, 2 դրվագ հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու համար մեղադրվող 1 անձի և խմբով ընտրակաշառք ստանալու համար մեղադրվող 1 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ,
- ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու, դրա փորձի և նախապատրաստության համար մեղադրվող 3 անձի վերաբերյալ 1 քրեական վարույթ:
- «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անվտանգային թիմի ղեկավարը երկու ընտրողի առաջարկել է աշխատանք, բնակարան, հողամաս և պաշտոն՝ իրենց և ընտանիքի անդամների կողմից տվյալ կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով:
- «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամն ընտրողին բարեգործության անվան տակ խոստացված կենցաղային տեխնիկայի փոխարեն փոխանցել է գումար՝ խախտելով ընտրությունների ընթացքում բարեգործության արգելքը։
- «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության համակիրը, երկու այլ անձանց հետ, խոչընդոտել և փորձել է խոչընդոտել Սյունիքի մարզի համայնքների ղեկավարների և բնակիչների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը՝ նրանցից պահանջելով քվեարկել իրենց քաղաքական ուժի օգտին՝ սպառնալով բացասական վերաբերմունքով։ Նույն վարույթով մեկ անձի մեղադրանք է առաջադրվել նաև երկու դրվագ ընտրակաշառք տալու համար. նա ընտրողներին առաջարկել է պարտքի մասնակի զիջում, աշխատանքի տեղավորման և ծառայողական հարցեր լուծելու խոստումներ՝ քվեների դիմաց։
- «Մեր ձևով» հասարակական կազմակերպության գրասենյակի ղեկավարը, փաստացի իրականացնելով «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության գրասենյակի պատասխանատուի գործառույթները, չորս անձի տվել է ընտրակաշառք՝ իր կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով, ինչպես նաև, խախտելով ընտրությունների ընթացքում բարեգործության արգելքը, 200 հազար դրամ է փոխանցել մեկ քաղաքացու:
- «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության տարածքային պատասխանատուն 2 քաղաքացու տվել է ընտրակաշառք, երկու անձի շահագրգռել է մասնակցել 2026 թվականի ապրիլի 17-ին կայացած հավաքին՝ խոստանալով սննդամթերքի տեսքով նյութական օգնություն:

Прокуроры направили в суд 5 уголовных производств о преступлениях, связанных с выборами, в отношении 16 лиц
май 30, 2026
В течение мая 2026 года прокуроры Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры Республики Армения направили в компетентный суд с утверждёнными обвинительными заключениями 5 уголовных производств о преступлениях, связанных с выборами, в отношении 16 лиц.
Речь идёт о следующих производствах:
• 1 уголовное производство в отношении 1 лица, обвиняемого в двух эпизодах дачи избирательной взятки, и 2 лиц, обвиняемых в получении избирательной взятки;
• 1 уголовное производство в отношении 5 лиц, обвиняемых в трёх эпизодах дачи избирательной взятки, нарушении запрета на благотворительность в период выборов и получении избирательной взятки;
• 1 уголовное производство в отношении 2 лиц, обвиняемых в нарушении запрета на благотворительность в период выборов и пособничестве в его нарушении;
• 1 уголовное производство в отношении 1 лица, обвиняемого в даче избирательной взятки и двух эпизодах материального стимулирования участия в собрании, а также 1 лица, обвиняемого в получении избирательной взятки группой лиц;
• 1 уголовное производство в отношении 3 лиц, обвиняемых в воспрепятствовании осуществлению избирательного права, а также в покушении и приготовлении к совершению данного преступления.
1. Руководитель службы безопасности партии «Сильная Армения» предложил двум избирателям работу, квартиру, земельный участок и должность при условии, что они и члены их семей проголосуют за данную партию.
2. Член партии «Сильная Армения» вместо бытовой техники, обещанной избирателю под видом благотворительной помощи, передал ему денежные средства, нарушив тем самым запрет на благотворительность в период выборов.
3. Сторонник партии «Сильная Армения» совместно с двумя другими лицами препятствовал и пытался воспрепятствовать свободному осуществлению избирательных прав руководителями общин и жителями общин Сюникской области, требуя от них голосовать за поддерживаемую ими политическую силу и угрожая негативным отношением в случае отказа.
В рамках того же производства одному лицу также предъявлено обвинение по двум эпизодам дачи избирательной взятки. Он предлагал избирателям частичное списание долга, содействие в трудоустройстве и обещания решения служебных вопросов в обмен на голоса.
1. Руководитель офиса общественной организации «Мер дзевов» /«По-нашему»/, фактически выполнявший функции ответственного за офис партии «Сильная Армения», дал избирательную взятку четырём лицам за голосование в пользу своей партии, а также, нарушив запрет на благотворительность в период выборов, передал одному гражданину 200 тысяч драмов.
2. Территориальный координатор партии «Сильная Армения» дал избирательную взятку двум гражданам, а также материально заинтересовал двух лиц принять участие в собрании, состоявшемся 17 апреля 2026 года, пообещав им материальную помощь в виде продуктов питания.