Բյուրեղավան համայնքին կվերադարձվի շուրջ 1.3 հա մակերեսով պատմամշակութային արժեք հանդիսացող 14 հողատարածք. Կոտայքի մարզի դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հայցը բավարարվել է
մայիսի 12, 2026
Կոտայքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, 2025 թվականի հունիսի 20-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Կոտայքի մարզի Բյուրեղավան համայնքի և ֆիզիկական անձանց` 2007 թվականի օգոստոսի 10-ին և օգոստոսի  15-ին կնքված՝ հողամասերի առուվաճառքի 14 պայմանագրերն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի մայիսի 11-ի վճռով բավարարել է Կոտայքի մարզի դատախազության հայցը: Վճռով՝ անվավեր են ճանաչվել շուրջ 1.3 հա մակերեսով, Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված՝ պատմական և մշակութային արժեքների օբյեկտներ հանդիսացող 14 հողամասերի առուվաճառքի պայմանագրերը: Որպես անվավերության հետևանք, ի թիվս այլնի, անվավեր է ճանաչվել նաև հողամասերի նկատմամբ ֆիզիկական անձանց անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Կոտայքի մարզի Բյուրեղավան համայնքին կվերադարձվի շուրջ 1.3 հա մակերեսով 14 հողատարածք:

Около 14 земельных участков общей площадью примерно 1,3 га, имеющих историко-культурную ценность, будут возвращены общине Бюрегавана: иск Прокуратуры Котайкской области в защиту государственных интересов удовлетворён
май 12, 2026
Прокуратура Котайкской области в рамках своих полномочий по защите государственных (общинных) интересов 20 июня 2025 года подала иск в Антикоррупционный суд против общины Бюрегавана Котайкской области и физических лиц с требованием признать недействительными 14 договоров купли-продажи земельных участков, заключённых 10 и 15 августа 2007 года, а также применить последствия недействительности этих сделок.
Решением Антикоррупционного суда от 11 мая 2026 года иск Прокуратуры Котайкской области был удовлетворён. Суд признал недействительными договоры купли-продажи 14 земельных участков общей площадью около 1,3 га, которые в соответствии со статьёй 60 Земельного кодекса относятся к объектам историко-культурного значения. В качестве последствия недействительности, среди прочего, также признана недействительной государственная регистрация права собственности на указанные земельные участки, оформленная на физических лиц.
После вступления решения в законную силу около 1,3 га земельных участков (14 объектов) будут возвращены общине Бюрегавана Котайкской области.