Հայաստանի Հանրապետությունում 2025 թվականին հանցագործության դեպքերը նվազել են, բացահայտման ցուցանիշն աճել է 6,9%-ով. Գլխավոր դատախազ
ապրիլի 29, 2026
Ներքին գործերի նախարարության հանցավորության վիճակագրության և հանցավորության կենտրոնի տրամադրած տվյալների համաձայն, Հայաստանի Հանրապետությունում 2025 թվականին հանցագործության դեպքերը նվազել են: Այս մասին այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և տեղեկացրել, որ 2025 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում կատարվել է 40.722 հանցագործություն[1] (2024 թվականին՝ 42.057), որոնցից 18.857-ը՝ Երևան քաղաքում (2024 թվականին՝ 19.877): 2024 թվականի համեմատությամբ, 2025 թվականին հանցագործության դեպքերը նվազել են 1335-ով կամ 3,2%-ով:
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ 2025 թվականին արձանագրվել է հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշի աճ: 2025 թվականին բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 29,7%՝ 2024 թվականի 22,8%-ի դիմաց։ Այսպիսով, 2024 թվականի համեմատ, 2025 թվականին բացահայտման ցուցանիշն աճել է 6,9%-ով:
«Հանցագործության 40.722 դեպքի բացարձակ մեծամասնությունը՝ 82,6%-ը, ոչ մեծ (20.041 դեպք կամ դեպքերի 49,2%) և միջին ծանրության (13.585 դեպք կամ դեպքերի 33,4%-ը) հանցագործություններն են, այսինքն՝ նվազ հանրային վտանգավորություն ներկայացնող հանցագործությունները: 2024 թվականի համեմատությամբ, հանցավորության ընդհանուր ծավալի մեջ արձանագրվել է ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների տեսակարար կշռի նվազում 0,9%-ով (2024 թվականին նշված ցուցանիշը կազմել է 18,3%, իսկ 2025 թվականին՝ 17,4%)»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:
[1] Հանցագործությունների դեպքերին վերաբերող թվային ցուցանիշները ներկայացված են ՀՀ ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հանցավորության կենտրոնի տրամադրած տվյալների հիման վրա՝ հիմք ընդունելով «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասը, որի համաձայն՝ ոստիկանությունը պարտավոր է կառավարության սահմանած կարգով ընդունել, գրանցել և հաշվառել հանցագործությունների ու այլ իրավախախտումների, պատահարների վերաբերյալ դիմումներն ու հաղորդումները, դրանց տալ համապատասխան ընթացք: Նշված կարգը սահմանվել է ՀՀ կառավարության 2017 թվականի նոյեմբերի 23-ի 1495-Ն որոշմամբ:

Crime cases in the Republic of Armenia decreased in 2025, while the detection rate increased by 6.9%: Prosecutor General
April 29, 2026
It should be recalled that Prosecutor General of the RA Anna Vardapetyan, in accordance with the constitutional law “Rules of Procedure of the National Assembly,” today presented to the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly of the RA the report on the activities of the Prosecutor’s Office of the RA for 2025, which was submitted to the National Assembly of the Republic of Armenia on March 31, 2026 and published on the official website of the Prosecutor’s Office.
According to the Prosecutor General, an increase in the crime detection rate was recorded in 2025. In 2025, the detection rate amounted to 29.7%, compared to 22.8% in 2024. Thus, compared to 2024, the crime detection rate increased by 6.9% in 2025.
The overwhelming majority of the 40,722 recorded crimes — 82.6% — were minor crimes (20,041 cases, or 49.2% of all cases) and medium-gravity ceimes (13,585 cases, or 33.4%), that is, crimes posing a lower degree of public danger. Compared to 2024, the proportion of serious and particularly serious crimes within the overall crime rate decreased by 0.9% (18.3% in 2024 compared to 17.4% in 2025),” Anna Vardapetyan emphasized.
[1] The numerical indicators relating to crime incidents are presented on the basis of data provided by the Crime Statistics and Crime Analysis Center of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia, taking into account Part 2 of Article 11 of the RA Law “On Police”, according to which the Police is obliged, in the manner prescribed by the Government, to receive, register and record applications and reports on crimes, other offenses and incidents, and to ensure their proper processing. The said procedure was established by Decision No. 1495-N of the Government of the Republic of Armenia dated November 23, 2017.