Հայաստանի Հանրապետությունում 2025 թվականին հանցագործության դեպքերը նվազել են, բացահայտման ցուցանիշն աճել է 6,9%-ով. Գլխավոր դատախազ
ապրիլի 29, 2026
Ներքին գործերի նախարարության հանցավորության վիճակագրության և հանցավորության կենտրոնի տրամադրած տվյալների համաձայն, Հայաստանի Հանրապետությունում 2025 թվականին հանցագործության դեպքերը նվազել են: Այս մասին այսօր ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և տեղեկացրել, որ 2025 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում կատարվել է 40.722 հանցագործություն[1] (2024 թվականին՝ 42.057), որոնցից 18.857-ը՝ Երևան քաղաքում (2024 թվականին՝ 19.877): 2024 թվականի համեմատությամբ, 2025 թվականին հանցագործության դեպքերը նվազել են 1335-ով կամ 3,2%-ով:
Գլխավոր դատախազի խոսքով՝ 2025 թվականին արձանագրվել է հանցագործությունների բացահայտման ցուցանիշի աճ: 2025 թվականին բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 29,7%՝ 2024 թվականի 22,8%-ի դիմաց։ Այսպիսով, 2024 թվականի համեմատ, 2025 թվականին բացահայտման ցուցանիշն աճել է 6,9%-ով:
«Հանցագործության 40.722 դեպքի բացարձակ մեծամասնությունը՝ 82,6%-ը, ոչ մեծ (20.041 դեպք կամ դեպքերի 49,2%) և միջին ծանրության (13.585 դեպք կամ դեպքերի 33,4%-ը) հանցագործություններն են, այսինքն՝ նվազ հանրային վտանգավորություն ներկայացնող հանցագործությունները: 2024 թվականի համեմատությամբ, հանցավորության ընդհանուր ծավալի մեջ արձանագրվել է ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների տեսակարար կշռի նվազում 0,9%-ով (2024 թվականին նշված ցուցանիշը կազմել է 18,3%, իսկ 2025 թվականին՝ 17,4%)»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:
[1] Հանցագործությունների դեպքերին վերաբերող թվային ցուցանիշները ներկայացված են ՀՀ ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հանցավորության կենտրոնի տրամադրած տվյալների հիման վրա՝ հիմք ընդունելով «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասը, որի համաձայն՝ ոստիկանությունը պարտավոր է կառավարության սահմանած կարգով ընդունել, գրանցել և հաշվառել հանցագործությունների ու այլ իրավախախտումների, պատահարների վերաբերյալ դիմումներն ու հաղորդումները, դրանց տալ համապատասխան ընթացք: Նշված կարգը սահմանվել է ՀՀ կառավարության 2017 թվականի նոյեմբերի 23-ի 1495-Ն որոշմամբ:

В 2025 году в Республике Армения снизилось количество преступлений, показатель раскрываемости вырос на 6,9%. Генеральный прокурор
апрель 29, 2026
Согласно данным, предоставленным Центром статистики преступности и криминального анализа Министерства внутренних дел, в 2025 году в Республике Армения снизилось количество преступлений. Об этом сегодня в Национальном собрании Республики Армения заявила Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардaпетян, сообщив, что в течение 2025 года в Республике Армения было совершено 40.722 преступления[1] (в 2024 году — 42.057), из которых 18.857 — в городе Ереване (в 2024 году — 19.877). По сравнению с 2024 годом, в 2025 году количество преступлений сократилось на 1335 случаев или на 3,2%.
Напомним, что Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардaпетян, в соответствии с конституционным законом «О регламенте Национального собрания», сегодня представила Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального собрания Республики Армения доклад о деятельности Прокуратуры Республики Армения за 2025 год, который был направлен в Национальное собрание Республики Армения 31 марта 2026 года и опубликован на официальном сайте Прокуратуры.
По словам Генерального прокурора, в 2025 году был зафиксирован рост показателя раскрываемости преступлений. В 2025 году показатель раскрываемости составил 29,7% против 22,8% в 2024 году. Таким образом, по сравнению с 2024 годом, в 2025 году показатель раскрываемости вырос на 6,9%.
«Абсолютное большинство из 40.722 преступлений — 82,6% — составляют преступления небольшой тяжести (20.041 случай или 49,2% от общего числа преступлений) и средней тяжести (13.585 случаев или 33,4%), то есть преступления, представляющие меньшую общественную опасность. По сравнению с 2024 годом, в общей структуре преступности зафиксировано снижение удельного веса тяжких и особо тяжких преступлений на 0,9% (в 2024 году данный показатель составлял 18,3%, а в 2025 году — 17,4%)», — подчеркнула Анна Вардaпетян.
[1] Числовые показатели, касающиеся случаев преступлений, представлены на основании данных, предоставленных Центром статистики преступности и криминального анализа Министерства внутренних дел Республики Армения, с учётом части 2 статьи 11 Закона Республики Армения «О полиции», согласно которой полиция обязана в порядке, установленном Правительством, принимать, регистрировать и учитывать заявления и сообщения о преступлениях, иных правонарушениях и происшествиях, а также обеспечивать их надлежащее рассмотрение. Указанный порядок установлен Постановлением Правительства Республики Армения № 1495-Н от 23 ноября 2017 года.