Գլխավոր դատախազի հրամանով` դատախազի նկատմամբ նշանակվել է «պաշտոնի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» կարգապահական տույժ
ապրիլի 03, 2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2026 թվականի հունվարի 21-ի որոշմամբ՝ Սյունիքի մարզի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ հարուցվել է կարգապահական վարույթ:
Վարույթի շրջանակում հաստատվել է, որ դատախազը պարբերաբար խախտել է աշխատանքային ներքին կարգապահական կանոնները, դատախազի վարքագծի կանոնները և չի կատարել պաշտոնեական պարտականությունները:
Կարգապահական վարույթի արդյունքները 2026 թվականի մարտի 30-ին ներկայացվել են ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր էթիկայի հանձնաժողովի քննարկմանը:
Էթիկայի հանձնաժողովը 2026 թվականի ապրիլի 1-ի որոշմամբ հաստատված է համարել կարգապահական խախտման առկայությունը և դատախազի մեղավորությունը:
Գլխավոր դատախազի՝ 2026 թվականի ապրիլի 2-ի որոշմամբ՝ Սյունիքի մարզի դատախազությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի նկատմամբ նշանակվել է «պաշտոնի իջեցում՝ մեկ աստիճանով» տեսակի կարգապահական տույժ:

Приказом Генерального прокурора в отношении прокурора применено дисциплинарное взыскание в виде “понижения в должности на одну ступень”
апрель 03, 2026
Решением Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян от 21 января 2026 года в отношении лица, занимающего автономную должность в Прокуратуре Сюникской области, было возбуждено дисциплинарное производство.
В рамках производства установлено, что прокурор систематически нарушала правила внутренней трудовой дисциплины, правила поведения прокурора и не исполняла служебные обязанности.
Результаты дисциплинарного производства 30 марта 2026 года были представлены на рассмотрение Комиссии по этике при Генеральном прокуроре Республики Армения.
Решением Комиссии по этике от 1 апреля 2026 года подтверждено наличие дисциплинарного нарушения и виновность прокурора.
Решением Генерального прокурора от 2 апреля 2026 года в отношении лица, занимающего автономную должность в прокуратуре Сюникской области, применено дисциплинарное взыскание в виде «понижения в должности на одну ступень.