Ստեփանավան համայնքին կվերադարձվի ընդհանուր օգտագործման կանաչապատ հողատարածք. Դատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է
մարտի 19, 2026
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի մարտի 13-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ ֆիզիկական անձի, Ստեփանավան համայնքի, առևտրային բանկի և երրորդ անձ՝ Կադաստրի կոմիտեի: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, Լոռու մարզի Ստեփանավան համայնքին կվերադարձվի Ստեփանավանի Բոնդարև 4/1 հասցեում գտնվող՝ 105 քմ մակերեսով ընդհանուր օգտագործման կանաչապատ հողատարածքը:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականին հայց էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ Ստեփանավան համայնքի ղեկավարի 2011 թվականի դեկտեմբերի 26-ի որոշումն առոչինչ ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով: Հայցադիմումը Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա՝ Վարչական դատարանը 2025 թվականի ապրիլի 10-ին վերահասցեագրել էր Հակակոռուպցիոն դատարան:

Общине Степанаван будет возвращен зеленый участок земли в общее пользование. Очередной иск Прокуратуры о защите государственных интересов удовлетворен
март 19, 2026
Антикоррупционный суд постановлением от 13 марта 2026 года удовлетворил иск Генеральной прокуратуры против физического лица, общины Степанаван, коммерческого банка и третьего лица – Комитета кадастра. После вступления судебного акта в законную силу общине Степанаван Лорийской области будет возвращен озелененный земельный участок общего пользования площадью 105 кв.м., расположенный по адресу: Степанаван, Бондарев 4/1.
Напомним, что Генеральная прокуратура в 2024 году подала иск в Административный суд с требованиями признать недействительным решение главы общины Степанаван от 26 декабря 2011 года и применить последствия недействительности. Исковое заявление на основании ходатайства Генеральной прокуратуры Административный суд 10 апреля 2025 года перенаправил в Антикоррупционный суд.