Դատախազության՝ միայն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 5 միլիարդ 454 միլիոն դրամի գույք և դրամական միջոց
փետրվարի 28, 2026
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2026 թվականի փետրվարի 28-ին այցելել է Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն (այսուհետ՝ Վարչություն) և աշխատանքային խորհրդակցություն անցկացրել ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալ Էդգար Արսենյանի և Վարչության դատախազների հետ:
Խորհրդակցության ընթացքում, ի թիվս այլնի, անդրադարձ է կատարվել Վարչության կողմից 2025 թվականին կատարված աշխատանքներին՝ նախաձեռնված ուսումնասիրություններին, դատարան ներկայացված հայցադիմումներին: Քննարկվել են նաև ոլորտում առկա մարտահրավերներն ու դրանց լուծման ուղիները:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Էդգար Արսենյանը տեղեկացրել է, որ Վարչությունը 2025 թվականին նախաձեռնել է 157 ուսումնասիրություն, դատարան է ներկայացրել 42 հայցադիմում: Այդ հայցադիմումներից ներկայում քննվող 38-ով պահանջվում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 230 անշարժ գույք, 68 շարժական գույք, 76 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն: 38 հայցերով դրամական պահանջը 31 միլիարդ 540 միլիոն դրամ է, իսկ ընդհանուր հայցագինը՝ 35 միլիարդ 993 միլիոն դրամ:
Էդգար Արսենյանի խոսքով՝ 2025 թվականին կնքվել է հաշտության մեկ համաձայնություն, որի արդյունքում որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք՝ Հայաստանի Հանրապետության օգտին բռնագանձման է ենթակա 87 միլիոն 622 հազար դրամ. 87 միլիոն 622 հազար դրամից 68 միլիոն 811 հազար դրամը բռնագանձվել է:
Անդրադառնալով՝ Վարչության ձևավորման օրվանից (2020 թվականի սեպտեմբերի 3) մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարված ուսումնասիրություններին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ նախաձեռնվել է 758 ուսումնասիրություն:
«2026 թվականի փետրվարի 27-ի դրությամբ, դատարաններում քննվող հայցերի ընդհանուր թիվը 166 է, որոնց ընդհանուր հայցագինը 612 միլիարդ 592 միլիոն 172 հազար դրամ է: Այդ հայցերով Դատախազությունը պահանջում է հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1568 անշարժ գույք, 356 շարժական գույք, 467 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, դրամական պահանջը կազմում է 530 միլիարդ 697 միլիոն 870 հազար դրամ: Այս թիվն ունի աճման միտում՝ պայմանավորված նրանով, որ ոչ բոլոր գույքերի շուկայական արժեքներն են պարզված, հայտնի չեն նաև իրավաբանական անձանցում մասնակցության արժեքները»,- ընդգծել է Էդգար Արսենյանն ու, ամփոփելով Վարչության՝ 2020-2025 թվականների աշխատանքները, հավելել, որ Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում օրինական ուժի մեջ մտած 1 վճռով և հաշտության 9 համաձայնություններով՝ այս պահի դրությամբ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 9 անշարժ գույք, որոնց միջին շուկայական արժեքը կազմում է 4 միլիարդ 411 միլիոն 112 հազար 500 դրամ, 2 շարժական գույք, որոնց միջին շուկայական արժեքը կազմում է 26 միլիոն 100 հազար դրամ և 1 միլիարդ 13 միլիոն 281 հազար դրամ:
Այսպիսով, միայն  Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում, հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 5 միլիարդ 450 միլիոն 494 հազար 148 դրամի գույք և դրամական միջոց, որը համարժեք է շուրջ 14 միլիոն 464 հազար ԱՄՆ դոլարի:

В рамках полномочий Прокуратуры по взысканию имущества незаконного происхождения в пользу Республики Армения изъято имущество и денежные средства на сумму 5,454 миллиарда драм
февраль 28, 2026
28 февраля 2026 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян посетила Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры (далее — Управление) и провела рабочее совещание с заместителем Генерального прокурора Эдгаром Арсеняном, координирующим функции по взысканию имущества незаконного происхождения, а также с прокурорами Управления.
Во время совещания, среди прочего, был рассмотрен объем работы Управления за 2025 год, включая инициированные расследования и представленные в суд исковые заявления. Также обсуждались существующие проблемы в этой сфере и пути их решения.
Заместитель Генерального прокурора Эдгар Арсенян сообщил, что в 2025 году Управление инициировало 157 расследований и подало в суд 42 исковых заявления. По 38 из этих исков, находящихся на рассмотрении, требуется взыскать 230 недвижимых объектов, 68 движимых объектов и доли участия в 76 юридических лицах в пользу Республики Армения. Денежные требования по этим 38 искам составляют 31,54 миллиарда драм, а общая сумма исков — 35,993 миллиарда драм.
По словам Эдгара Арсеняна, в 2025 году было заключено одно мировое соглашение, в результате которого подлежат взысканию как имущество незаконного происхождения 87,622 миллиона драм в пользу Республики Армения. Из этой суммы 68,811 миллиона драм уже взыскано.
Обращаясь к расследованиям, проведенным с момента создания Управления (3 сентября 2020 года) до 31 декабря 2025 года, заместитель Генерального прокурора отметил, что было инициировано 758 расследований.
«На 27 февраля 2026 года общее количество исков, рассматриваемых в судах, составляет 166, с общей суммой исковых требований 612,592 миллиарда драм. По этим искам Прокуратура требует взыскать 1568 недвижимых объектов, 356 движимых объектов, доли участия в 467 юридических лицах; денежные требования составляют 530,697 миллиарда драм в пользу Республики Армения. Эта цифра имеет тенденцию к увеличению, так как не для всех объектов установлена рыночная стоимость, также неизвестна стоимость долей участия в юридических лицах», — подчеркнул Эдгар Арсенян.
Подводя итоги работы Управления за 2020–2025 годы, он добавил, что в рамках полномочий Прокуратуры по взысканию имущества незаконного происхождения в силу вступил 1 судебный акт и заключено 9 мировых соглашений. На настоящий момент было взыскано 9 недвижимых объектов со средней рыночной стоимостью 4,411 миллиарда драм, 2 движимых объекта со средней стоимостью 26,1 миллиона драм и 1,013 миллиарда драм наличными в пользу Республики Армения.
Таким образом, только в рамках полномочий Прокуратуры по изъятию имущества незаконного происхождения было взыскано имущество и денежные средства на сумму 5,450,494,148 драм, что примерно эквивалентно 14,464 миллионам долларов США в пользу Республики Армения.