Ամփոփվել են Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ 2026 թվականի փետրվարի 24-ին ամփոփվել են Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները:
Ամփոփմանը ներկա են եղել ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Եղիազար Ավագյանը, Երևան քաղաքի դատախազ Ռաֆայել Մանուկյանը, Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազ Դավիթ Աղաջանյանը, Ներքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները, վարչական շրջանի դատախազության դատախազները, այլք:
Դավիթ Աղաջանյանը, ներկայացնելով Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության 2025 թվականի աշխատանքների զեկուցագիրը, նշել է, որ 2025 թվականին նախաձեռնվել է 2460 քրեական վարույթ (2024 թվականին՝ 2321 քրեական վարույթ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում դատախազների կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 603 քրեական վարույթ՝ 645 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 404 քրեական վարույթ՝ 438 անձի վերաբերյալ), որոնցից ծանր և առանձնապես ծանր՝ 59 քրեական վարույթ՝ 74 անձի վերաբերյալ:
Դատարաններում ավարտվել է 370 քրեական գործ՝ 381 անձի վերաբերյալ (2024 թվականին՝ 204 քրեական գործ՝ 217 անձի վերաբերյալ), որոնցից օրինական ուժի մեջ մտած մեղադրական դատավճիռներով՝ 30 գործ՝ 32 անձի վերաբերյալ՝ ծանր հանցագործություններով, 2 գործ՝ 2 անձի վերաբերյալ՝ առանձնապես ծանր հանցագործություններով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 56 միլիոն 467 հազար դրամը:
Անդրադառնալով պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին՝ Դավիթ Աղաջանյանը տեղեկացրել է, որ, ի թիվս այլնի, ուսումնասիրվել է Երևան քաղաքի Նվեր Սաֆարյան 12/10 և 12/1 հասցեներում գտնվող երկու հողամասերի և դրանց վրա գտնվող գույքերի սեփականության իրավունքի գրանցման օրինականությունը:
Ուսումնասիրության արդյունքների հիման վրա՝ 2025 թվականի հոկտեմբերի 3-ին վարչական շրջանների դատախազության դատախազի կողմից ներկայացվել է հանցանքի վերաբերյալ հաղորդում. նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Բացի այդ, 2025 թվականի հոկտեմբերի 16-ին և հոկտեմբերի 21-ին Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել երկու հայցադիմում՝ աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջով: Հայցադիմումներն ընդունվել են վարույթ:
Աննա Վարդապետյանը Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազին և դատախազության դատախազներին տվել է մի շարք հանձնարարականներ` ուղղված պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության ոլորտում աշխատանքների ակտիվացմանը, հանցագործությունների կանխարգելմանը և բացահայտմանը:

Подведены итоги работы Прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк за 2025 год
24 февраля 2026 года под руководством Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян были подведены итоги деятельности Прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана за 2025 год.
В подведении итигиви приняли участие заместитель Генерального прокурора Егиазар Авагян, прокурор города Еревана Рафаел Манукян, прокурор административных районов Аван и Нор Норк Давид Агаджанян, руководители территориальных подразделений Министерства внутренних дел, Службы национальной безопасности и Следственного комитета, прокуроры административных районов и другие.
Представляя отчет о работе за 2025 год, Давид Агаджанян отметил, что в 2025 году было возбуждено 2460 уголовных производств (в 2024 году — 2321).
В отчетный период в суд с утвержденным обвинительным заключением направлено 603 уголовных дела в отношении 645 лиц (в 2024 году — 404 дела в отношении 438 лиц), из которых 59 дел в отношении 74 лиц касались тяжких и особо тяжких преступлений.
В судах завершено рассмотрение 370 уголовных дел в отношении 381 лица (в 2024 году — 204 дела в отношении 217 лиц). Из них вступившими в законную силу обвинительными приговорами завершены 30 дел в отношении 32 лиц по тяжким преступлениям и 2 дела в отношении 2 лиц по особо тяжким преступлениям.
В отчетный период возмещено 56 467 000 драмов ущерба, причиненного государству.
Говоря о работе в сфере защиты государственных (общинных) интересов, Давид Агаджанян сообщил, что, в частности, была изучена законность регистрации права собственности на два земельных участка и расположенное на них имущество по адресам: г. Ереван, ул. Нвера Сафаряна 12/10 и 12/1.
По результатам изучения 3 октября 2025 года прокурором прокуратуры административных районов было подано сообщение о преступлении, возбуждено уголовное производство. Кроме того, 16 и 21 октября 2025 года в Антикоррупционный суд были поданы два исковых заявления с требованием признать аукцион недействительным и применить последствия недействительности. Исковые заявления приняты к производству.
Анна Вардапетян дала прокурору административных районов Аван и Нор Норк и прокурорам Прокуротуры ряд поручений, направленных на активизацию работы в сфере защиты государственных и общинных интересов, а также на предупреждение и раскрытие преступлений.