Դատախազը դատարան է հանձնել Գյումրու համայնքապետարանում և հարակից հրապարակում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններ կազմակերպած 4 անձանց վերաբերյալ վարույթի նյութերը
հունվարի 21, 2026
Դատախազը 2026 թվականի հունվարի 21-ին հաստատել է  2025  թվականի հոկտեմբերի 20֊ին Գյումրու համայնքապետարանի շենքում և հարակից հրապարակում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունները և  ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելը  կազմակերպելու և ղեկավարելու մասով 4 անձի  վերաբերյալ քրեական վարույթի մեղադրական եզրակացությունը և հանձնել իրավասու դատարան:
Հիշեցնենք՝
1. Սպարտակ Ղուկասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-452-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խմբի կազմում կազմակերպել և ղեկավարել է պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով պաշտոնատար անձի գույքի վնասում և ոչնչացում և նույն նպատակով պաշտոնատար անձի նկատմամբ բռնության գործադրում, ինչպես նաև՝ կազմակերպել և ղեկավարել է հասարակական անվտանգությանը սպառնացող զանգվածային անկարգություններ, որոնք զուգորդվել են բռնության գործադրմամբ, գույք ոչնչացնելով և վնասելով):
2. Կարապետ Ղուկասյանի նկատմամբ (Գյումրի համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալի օգնական)՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-452-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խմբի կազմում, անցել է իր իշխանական և ծառայողական լիազորությունները, կատարել է այնպիսի արարք, որը դուրս է իր լիազորությունների շրջանակից, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել անձի, կազմակերպությունների, իրավունքներին, ազատություններին, օրինական շահերին և հասարակության օրինական շահերին, իր հերթին՝ խմբի կազմում կազմակերպել և ղեկավարել է պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով պաշտոնատար անձի գույքի վնասում և ոչնչացում և նույն նպատակով պաշտոնատար անձի նկատմամբ բռնության գործադրում, ինչպես նաև՝ կազմակերպել և ղեկավարել է հասարակական անվտանգությանը սպառնացող զանգվածային անկարգություններ, որոնք զուգորդվել են բռնության գործադրմամբ, գույք ոչնչացնելով և վնասելով):
3. Ավետիս Առաքելյանի նկատմամբ (Գյումրի համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ, համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար)՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-452-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-452-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խմբի կազմում, անցել է իր իշխանական և ծառայողական լիազորությունները, կատարել է այնպիսի արարք, որը դուրս է իր լիազորությունների շրջանակից, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել անձի, կազմակերպությունների, իրավունքներին, ազատություններին, օրինական շահերին և հասարակության օրինական շահերին, իր հերթին՝ խմբի կազմում կազմակերպել և ղեկավարել է պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով պաշտոնատար անձի գույքի վնասում և ոչնչացում և նույն նպատակով պաշտոնատար անձի նկատմամբ բռնության գործադրում, ինչպես նաև՝ կազմակերպել և ղեկավարել է հասարակական անվտանգությանը սպառնացող զանգվածային անկարգություններ, որոնք զուգորդվել են բռնության գործադրմամբ, գույք ոչնչացնելով և վնասելով):
4. Արտյոմ Մկրտչյանի նկատմամբ («Գյումրու կոմունալ ծառայության» ՀԲՀ-ի բաժնի պետ)՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով (խմբի կազմում, անցել է իր իշխանական և ծառայողական լիազորությունները, կատարել է այնպիսի արարք, որը դուրս է իր լիազորությունների շրջանակից, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել անձի, կազմակերպությունների, իրավունքներին, ազատություններին, օրինական շահերին և հասարակության օրինական շահերին, ինչպես նաև կազմակերպել և ղեկավարել է հասարակական անվտանգությանը սպառնացող զանգվածային անկարգություններ, որոնք զուգորդվել են բռնության գործադրմամբ, գույք ոչնչացնելով և վնասելով):

Прокурор передал в суд материалы производства в отношении 4 лиц, устроивших массовые беспорядки в мэрии Гюмри и на прилегающей площади
январь 21, 2026
21 января 2026 года прокурор утвердил обвинительное заключение по уголовному производству в отношении 4 лиц за организацию и руководство массовыми беспорядками и применение насилия в отношении сотрудников полиции, произошедшими 20 октября 2025 года в здании муниципалитета Гюмри и на прилегающей площади, и передал его в компетентный суд.
Напомним,
1. В отношении Спартака Гукасяна возбуждено уголовное преследование по части 2 статьи 46-452 Уголовного кодекса РА, части 3 статьи 46-452 Уголовного кодекса РА и части 1 статьи 327 Уголовного кодекса РА (действуя в составе группы, организовал и руководил группой лиц, занимавшихся повреждением и уничтожением имущества должностного лица с целью воспрепятствовать его законной служебной деятельности, в применении насилия против должностного лица с той же целью, а также организовал и руководил массовыми беспорядками, угрожающими общественной безопасности, которые сопровождались применением насилия, разрушением и повреждением имущества).
2. В отношении Карапета Гукасяна (помощник первого заместителя главы общины Гюмри) по пункту 4 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса РА, части 2 статьи 46-452 Уголовного кодекса РА, части 3 статьи 46-452 Уголовного кодекса РА и части 1 статьи 327 Уголовного кодекса РА (действуя в составе группы, превысил свои служебные полномочия, совершил деяние, выходящее за рамки его полномочий, в результате которого был нанесен значительный ущерб правам, свободам, законным интересам и интересам личности, организаций и общества; в свою очередь, действуя в составе группы, организовал и руководил нанесением ущерба и уничтожением имущества должностного лица с целью вмешательства в законную служебную деятельность должностного лица и применил насилие против должностного лица с той же целью, а также организовал и руководил массовыми беспорядками, угрожающими общественной безопасности, которые сопровождались применением насилия, разрушением и повреждением имущества).
3. В отношении Аветиса Аракеляна (первого заместителя главы общины Гюмри, исполняющего обязанности главы общины) по пункту 4 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса РА, части 2 статьи 46-452 Уголовного кодекса РА, части 3 статьи 46-452 Уголовного кодекса РА и части 1 статьи 327 Уголовного кодекса РА (действуя в составе группы, превысил свои служебные полномочия, совершил деяние, выходящее за рамки его полномочий, в результате которого был нанесен значительный ущерб правам, свободам, законным интересам и интересам личности, организаций и общества; в свою очередь, действуя в составе группы, организовал и руководил нанесением ущерба и уничтожением имущества должностного лица с целью вмешательства в законную служебную деятельность должностного лица и применил насилие против должностного лица с той же целью, а также организовал и руководил массовыми беспорядками, угрожающими общественной безопасности, которые сопровождались применением насилия, разрушением и повреждением имущества).
4. В отношении Артема Мкртчяна (начальника отдела ЖКХ «Коммунальная служба Гюмри») - по пункту 4 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса РА и части 1 статьи 327 Уголовного кодекса РА (действуя в составе группы, превысил свои служебные полномочия, совершил деяние, выходящее за рамки его полномочий, в результате которого был нанесен значительный ущерб правам, свободам, законным интересам и интересам личности, организаций и общества, а также организовал и руководил массовыми беспорядками, угрожающими общественной безопасности, которые сопровождались применением насилия, разрушением и повреждением имущества).