2026 թվականին Հայաստանը դատախազ կգործուղի Եվրաջասթ. Աննա Վարդապետյանը մասնակցել է կլոր սեղան քննարկման
դեկտեմբերի 10, 2025
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ այսօր մեկնարկել է «Հայաստանն ու Եվրաջասթը. ինչպե՞ս փոխգործակցել Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Հայաստանի Հանրապետությունից գործուղված դատախազի հետ» թեմայով կլոր սեղան-քննարկումը:
Քննարկումն իրականացվում է Նիդերլանդների Թագավորությունում գործող՝ Միջազգային իրավական համագործակցության կենտրոնի հետ համագործակցությամբ:
Կլոր սեղան քննարկման նպատակն է բարձրացնել Եվրաջասթի (Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության), ինչպես նաև Եվրաջասթի համագործակցության հարցերով դատախազների հիմնական գործառույթների վերաբերյալ մասնակիցների իրազեկվածությունը՝ անդրազգային հանցագործություններով նախաձեռնված քրեական վարույթների նախաքննության և քրեական հետապնդման համատեքստում, ինչպես նաև ներկայացնել և քննարկել Եվրաջասթի գործիքներին հասանելիություն ստանալու նպատակով աջակցության հայտ ներկայացնելու պայմանները և այլն:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ողջունել և շնորհակալություն է հայտնել բոլորին՝ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության համար կարևոր միջոցառմանը մասնակցելու հրավերն ընդունելու, կլոր սեղան քննարկմանը մասնակցելու համար և նշել.
«Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը ձգտում է ապահովել սերտ համագործակցություն միջազգային և տարածաշրջանային մասնագիտական կառույցների հետ, մոտեցնել դատախազի մասնագիտական կարողությունները, հնարավորություններն ու կերպարը միջազգային չափորոշիչներին:
«Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանի Հանրապետության քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության ոլորտում իրավասու մարմինների և Եվրաջասթի միջև համագործակցության մասին» համաձայնագիրը ստորագրվել է Բրյուսելում 2024 թվականի ապրիլի 5-ին: Հաջորդիվ, ստորագրվեց «Հայաստանի Հանրապետության դատախազության և Արդարադատության նախարարության և Եվրաջասթի միջև համագործակցության մասին համաձայնագրի իրականացման վերաբերյալ» աշխատանքային պայմանավորվածությունը:
Մենք արդեն իրականացրել ենք անհրաժեշտ բոլոր ներքին իրավական ընթացակարգերը և նախատեսում ենք 2026 թվականի ընթացքում դատախազ գործուղել Եվրաջասթ:
Առիթն օգտագործելով ցանկանում եմ ընդգծել Նիդերլանդերում գործող Միջազգային իրավական համագործակցության կենտրոնի հետ մեր՝ բոլորովին վերջերս ձևավորված, սակայն հետևողական և արդյունավետ համագործակցությունը: Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանությանն այս նախաձեռնությանը ցուցաբերած աջակցության համար:
Հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Եվրաջասթի մեր գործընկերներին՝ հրավերն ընդունելու և Հայաստան այցելելու համար: Սա Հայաստանում իրականացվող՝ նախադեպը չունեցող միջոցառում է, և վստահ եմ, որ այն էլ ավելի կնպաստի Եվրաջասթի հետ ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների ամրապնդմանն ու առավել ակտիվ փոխգործակցությանը:
Այս միջոցառման իրականացմամբ մենք ցանկանում էինք նախքան Հաագա դատախազ գործուղելը՝ ներպետական մարմինների ներկայացուցիչներին ծանոթացնել Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով գործուղված դատախազների հիմնական գործառույթներին՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի համատեքստում»:
Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության փոխդեսպան Թիմեն Կաուվենարը կարևորել է նման բովանդակությամբ քննարկում կազմակերպելն ու ընդգծել, որ Հայաստանը Նիդերլանդների կարևոր գործընկերն է և մեր երկկողմ հարաբերությունները բարձրացել են դեպի ռազմավարական համագործակցության:
Եվրաջասթի Գործընկերների հետ հարաբերությունների հարցերով խորհրդի նախագահ Բոստյան Շկրլեցը շնորհակալություն է հայտնել աշխատանքային քննարկմանը մասնակցելու հրավերի համար և ընդգծել, որ Եվրաջասթի «ճանապարհորդությունը» Հայաստանի հետ շատ արդյունավետ է և բովանդակային:
Կլոր սեղան քննարկմանը մասնակցել են նաև Միջազգային իրավական համագործակցության կենտրոնի Ծրագրի ղեկավար Դոմենիկո Ֆոտին, Եվրաջասթի ԵՄ-ի և միջազգային հարաբերությունների հարցերով բաժնի իրավախորհրդատու Ֆլորինա Բիսոգը, Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Ուկրաինայից գործուղված դատախազ Միրոսլավա Կրասնոբորովան, Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Նորվեգիայից գործուղված դատախազ Ռուդոլֆ Քրիստոֆֆերսենը, Արդարադատության, Ներքին գործերի և Արտաքին գործերի նախարարությունների և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները, մասնավորապես՝ Դատախազության միջազգային-իրավական համագործակցության վարչության դատախազները և այն դատախազները, ովքեր հսկողական և վերահսկողական գործառույթներ են իրականացնում խարդախության, կիբեռհանցագործության, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, փողերի լվացման հանցագործություններով, ինչպես նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով ներգրավված դատախազները:
Միջոցառման ընթացքում Եվրաջասթի հետ համագործակցության հարցերով Նորվեգիայից և Ուկրաինայից գործուղված դատախազների, Լատվիայի ազգային անդամի, ինչպես նաև Եվրաջասթի ներկայացուցիչների կողմից կներկայացվեն համագործակցության հարցերով դատախազների հետ աշխատանքի առանձնահատկություններն ու հնարավորությունները: Կներկայացվեն նաև Եվրաջասթի գործիքակազմից օգտվելու, ինչպես նաև վարույթների առնչությամբ օպերատիվ տեղեկատվության համակարգված փոխանակման նպատակով Եվրաջասթին դիմելու կարգն ու պայմանները:

2026 году Армения направит прокурора в Евроджаст. Анна Вардапетян приняла участие в обсуждении за круглым столом
декабрь 10, 2025
Во главе с генеральным прокурором Республики Армения Анной Вардапетян сегодня стартовал круглый стол на тему «Армения и Евроджаст: как сотрудничать с прокурором, командированным из Республики Армения, по вопросам сотрудничества с Евроджастом».
Обсуждение проводится в сотрудничестве с Центром международного правового сотрудничества, действующим в Королевстве Нидерландов.
Цель круглого стола - повысить осведомленность участников об основных функциях Евроджаста (Агентства Европейского союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия), а также прокуроров по вопросам сотрудничества с европейской структурой в контексте предварительного расследования и уголовного преследования по уголовным делам, возбужденным по транснациональным преступлениям, а также представить и обсудить условия подачи заявления о помощи для получения доступа к инструментам Евроджаст.
Генеральный прокурор РА приветствовала и поблагодарила всех за принятие приглашения принять участие в важном для Прокуратуры Республики Армения мероприятии, за участие в круглом столе и отметила:
«Прокуратура Республики Армения стремится обеспечить тесное сотрудничество с международными и региональными профессиональными структурами, приблизить профессиональные возможности, компетенции и имидж прокурора к международным стандартам.
5 апреля в Брюсселе было подписано Соглашение «О сотрудничестве между компетентными органами Республики Армения и Евроджаст в области правового сотрудничества в уголовном судопроизводстве между Республикой Армения и Европейским Союзом». Впоследствии было подписано Рабочее соглашение «О реализации Соглашения о сотрудничестве между Прокуратурой Республики Армения и Министерством юстиции и Евроджаст».
Мы уже завершили все необходимые внутренние юридические процедуры и планируем направить прокурора в Евроджаст в 2026 году.
Пользуясь случаем, хотела бы подчеркнуть наше недавно налаженное, но последовательное и эффективное сотрудничество с Центром международного правового сотрудничества в Нидерландах. Я также выражаю благодарность Посольству Королевства Нидерландов в Республике Армения за поддержку этой инициативы.
Хотела бы выразить особую благодарность нашим коллегам из Евроджаст за принятие приглашения и визит в Армению. Это беспрецедентное событие для Армении, и я уверена, что оно будет способствовать дальнейшему укреплению институциональных связей с Евроджастом и более активному сотрудничеству.
Проведением этого мероприятия мы хотели ознакомить представителей национальных властей с основными функциями прокуроров, направленных в Евроджаст, в контексте борьбы с транснациональной организованной преступностью, перед отправкой прокурора в Гаагу».
Заместитель посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Тимен Каувенаар придал большое значение организации обсуждения подобного содержания и подчеркнул, что Армения является важным партнером Нидерландов, а двусторонние отношения поднялись до уровня стратегического сотрудничества.
Председатель совета директоров Евроджаст Бостиан Шкрлец поблагодарил за приглашение принять участие в рабочей дискуссии и подчеркнул, что «путешествие» Евроджаст с Арменией очень продуктивное и значимое.
В обсуждении за круглым столом также приняли участие руководитель программы Центра международного правового сотрудничества Доменико Фоти, юрисконсульт отдела по вопросам ЕС и международных отношений Флорина Бисог, командированный из Украины прокурор по вопросам сотрудничества с Евроджаст Мирослава Красноборова, командированный из Норвегии прокурор по вопросам сотрудничества с Евроджаст Рудольф Кристофферсен, представители министерств юстиции, внутренних дел и иностранных дел, а также правоохранительных органов, в частности, прокуроры Управления международно-правового сотрудничества Прокуратуры и те прокуроры, которые осуществляют надзорные функции, вовлеченные в дела о мошенничестве, киберпреступности, незаконном обороте наркотиков, отмывании денег, а также конфискации имущества незаконного происхождения.
В ходе мероприятия прокуроры Норвегии и Украины, член парламента Латвии, а также представители Евроджаст представят особенности и возможности работы с прокурорами по вопросам сотрудничества. Будут также представлены порядок и условия использования инструментария Евроджаст, а также порядок обращения в Евроджаст для скоординированного обмена оперативной информацией относительно производств.