Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Երևանում գտնվող՝ 4 միլիոն 286 հազար ԱՄՆ դոլար արժեքով անշարժ գույքերի նկատմամբ
նոյեմբերի 04, 2025
2025 թվականի նոյեմբերի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է վերականգնվել Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59 հասցեում գտնվող՝ շուրջ 2.8 հա մակերեսով հողատարածքի, 35.2 քմ մակերեսով հյուրանոցի, 10.9 քմ մակերեսով պահակատան, 41.2 քմ մակերեսով գրասենյակի, 182.8 քմ մակերեսով արհեստանոցի, 14.7 քմ և 198.9 քմ մակերեսով պահեստների, ինչպես նաև Ղափանցյան 59/11 հասցեում գտնվող՝ 0.0376 հա հողամասի նկատմամբ: Գույքերի ընդհանուր շուկայական արժեքը, ըստ փորձագետի գնահատման, 4 միլիոն 286 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 1 միլիարդ 639 միլիոն 650 հազար դրամ է:
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթին զուգահեռ՝ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Երևան քաղաքի Ղափանցյան 59 և Ղափանցյան 59/11 հասցեում գտնվող անշարժ գույքերի նկատմամբ «Հայաստանի ԴՕՍԱԱՖ» համահայկական հայրենասիրական հասարակական կազմակերպության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումները:

Восстановлено право собственности Республики Армения на недвижимое имущество в городе Ереване стоимостью 4 млн 286 тыс. долларов США
ноябрь 04, 2025
3 ноября 2025 года восстановлено право собственности Республики Армения на земельный участок площадью около 2,8 га, гостиницу площадью 35,2 кв.м, помещение площадью 10,9 кв.м, офис площадью 41,2 кв.м, мастерскую площадью 182,8 кв.м, складские помещения площадью 14,7 кв.м и 198,9 кв.м, а также земельный участок площадью 0,0376 га, расположенный по адресу улица Капанцяна, 59/11. Общая рыночная стоимость имущества, согласно экспертной оценке, составляет 4 млн 286 тыс. долларов США, что эквивалентно 1 млрд 639 млн 650 тысяч. драм.
Напомним, что параллельно с уголовным производством, возбужденным Следственным комитетом, Генеральная прокуратура подала иск в Административный суд с требованием признать недействительными государственную регистрацию прав собственности, произведенные на имя Всеармянской патриотической общественной организации «ДОСААФ Армении» в отношении недвижимого имущества, расположенного по адресам Капанцяна 59 и Капанцяна 59/11.