2025 թվականի հունվար-սեպտեմբերին, պետական շահերի պաշտպանության շրջանակում, ՀՀ-ին է վերադարձվել շուրջ 10 միլիոն 276 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի 280 հազար 338 քմ մակերեսով անշարժ գույք, 2 մանկապարտեզ և 1 մարզադաշտ. Աննա Վարդապետյան
հոկտեմբերի 02, 2025
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության այսօրվա որոշմամբ, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին ամրացվեց Երևան քաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանի Շիրազի փողոցի ձախակողմյան հատվածում գտնվող՝ 735 քմ մակերեսով, «բնակավայրերի» նպատակային նշանակության հողամասը: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 18 միլիոն 293 հազար դրամ:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հիշեցրել է, որ գույքի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնվել է 2025 թվականի օգոստոսի 5-ին` Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցադիմումը Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից բավարարվելու արդյունքում: «Հայցապահանջով խնդրել էինք դատարանին անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և ֆիզիկական անձի միջև 2003 թվականի փետրվարի 1-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրն ու կիրառել անվավերության հետևանքներ», - նշել է հանրապետության գլխավոր դատախազն ու հավելել, որ 2025 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում, միայն պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձվել է շուրջ 10 միլիոն 276 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 3 միլիարդ 933 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 280 հազար 338 քմ մակերեսով անշարժ գույքի, 2 մանկապարտեզի և 1 մարզադաշտի տարածք, բռնագանձվել է 654 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 249 միլիոն դրամ:
Աննա Վարդապետյանը նաև տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ից մինչ օրս (գործարկման օրվանից սկսած)՝ Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին մուտքագրվել է 52 միլիոն 254 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 20 միլիարդ դրամը գերազանցող գումար:

В январе-сентябре 2025 года в рамках защиты государственных интересов РА возвращено недвижимое имущество стоимостью около 10 млн 276 тыс. долларов США, площадью 280 тыс. 338 кв.м, 2 детских сада и 1 стадион. Анна Вардапетян
октябрь 02, 2025
Сегодняшним решением Правительства Республики Армения Комитету по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктур был выделен земельный участок площадью 735 кв. м, расположенный на левой стороне улицы Шираза в административном районе Ачапняк города Еревана, целевое назначение земельного участка - «населенные пункты». Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 18 млн 293 тыс. драм.
Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян напомнила, что право собственности Республики Армения на имущество было восстановлено 5 августа 2025 года в результате удовлетворения Антикоррупционным судом иска Управления по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры. «В иске мы просили суд признать договор купли-продажи, заключенный между мэром Еревана и физическим лицом 1 февраля 2003 года, недействительным и применить к нему последствия недействительности», — отметил генеральный прокурор Республики, добавив, что в течение января-сентября 2025 года только в рамках осуществления полномочий по защите государственных и общественных интересов Республике Армения было возвращено 280 тыс. 338 кв. м недвижимого имущества, 2 детских сада и 1 стадион кадастровой стоимостью 3 млрд. 933 млн. драм, что эквивалентно 10 млн. 276 тыс. долларов США, а также конфисковано 249 млн. драм, что эквивалентно 654 тыс. долларов США.
Анна Вардапетян также сообщила, что с 5 декабря 2024 года по настоящее время (с момента запуска) на Единый счет восстановленных средств поступила сумма, превышающая 20 млрд драм, что эквивалентно 52 млн 254 тыс. долларов США.