Հակակոռուպցիոն դատարանն է քննելու Աբովյան 10 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի վերաբերյայլ Գլխավոր դատախազության՝ ընդդեմ Մայրապետյանի հայցը. Վճռաբեկ դատարանը լուծել է ընդդատության հարցը
օգոստոսի 20, 2025
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի ապրիլի 30-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերության (հիմնադիրներ՝ Սամվել Մայրապետյան և վերջինիս կին՝ Գոհար Քյալյան)՝ վերջինիս սեփականության իրավունքով պատկանող՝ Երևան քաղաքի Աբովյան 10 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի վրա բռնագանձում տարածելու պահանջի մասին:
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2025 թվականի մայիսի 14-ի որոշմամբ՝ հայցադիմումի ընդունումը մերժվել էր այն հիմնավորմամբ, որ վեճը ենթակա է քննության վարչական դատավարության կարգով:
Գլխավոր դատախազությունը Հակակոռուպցիոն դատարանի վերոնշյալ որոշման դեմ 2025 թվականի մայիսի 22-ին ներկայացրել էր վերաքննիչ բողոք:
Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանը վերաքննիչ բողոքն ընդունել էր վարույթ և որոշել՝ գործը քննել գրավոր ընթացակարգով:
Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանը 2025 թվականի հունիսի 26-ի որոշմամբ՝ Գլխավոր դատախազության վերաքննիչ բողոքը մերժել էր՝ Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ «Հայցադիմումի ընդունումը մերժելու մասին» 2025 թվականի մայիսի 14-ի որոշումը թողնելով օրինական ուժի մեջ:
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հուլիսի 4-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ ընդդեմ «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերության՝ «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող՝ Երևան քաղաքի Աբովյան 10 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի վրա բռնագանձում տարածելու պահանջի մասին:
Վարչական դատարանը 2025 թվականի հուլիսի 18-ի որոշմամբ եզրահանգել էր, որ  վեճը չի բխում հանրային իրավահարաբերություններից, քանի որ առկա են պայմանագրից բխող քաղաքացիաիրավական հարաբերություններ, հետևաբար, գործն ընդդատյա չէ Վարչական դատարանին. ներկայացված հայցադիմումը վերահասցեագրվել էր Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի օգոստոսի 1-ի որոշմամբ՝ գործն ուղարկել էր Վճռաբեկ դատարան՝ գործի ենթակայությունը որոշելու նպատակով:
Վճռաբեկ դատարանը 2025 թվականի օգոստոսի 14-ին կայացրել է «Գործի ենթակայության վերաբերյալ վեճը լուծելու մասին» որոշում: Համաձայն որոշման՝ վերոնշյալ գործն ըստ հայցի՝ Գլխավոր դատախազության՝ ընդդեմ «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերության՝ «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող՝ Երևան քաղաքի Աբովյան 10 հասցեում գտնվող անշարժ գույքի վրա բռնագանձում տարածելու պահանջի մասին, ենթակա է Հակակոռուպցիոն դատարանին:

Антикоррупционный суд рассмотрит иск Генеральной прокуратуры к Майрапетяну, касающийся недвижимости, расположенной по адресу Абовяна, 10. Кассационный суд решил вопрос о подсудности
август 20, 2025
30 апреля 2025 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд к ООО «Локал Дивелоперс» (учредители Самвел Майрапетян и жена последнего Гоар Кялян) с требованием о наложении ареста на принадлежащее последнему недвижимое имущество по адресу Абовяна 10 в Ереване:
Решением Антикоррупционного суда от 14 мая 2025 года в принятии иска было отказано на том основании, что спор подлежит рассмотрению в административном порядке.
Генеральная прокуратура подала апелляционную жалобу на вышеупомянутое решение Антикоррупционного суда 22 мая 2025 года.
Антикоррупционный апелляционный суд принял апелляционную жалобу к производству и постановил рассмотреть дело в письменной форме.
Антикоррупционный апелляционный суд своим решением от 26 июня 2025 года отклонил апелляционную жалобу Генеральной прокуратуры, оставив в силе решение Антикоррупционного суда от 14 мая 2025 года об отказе в принятии искового заявления.
4 июля 2025 года Генеральная прокуратура подала иск в административный суд к ООО «Локал Дивелоперс» о наложении ареста на недвижимое имущество, принадлежащее ООО «Локал Дивелоперс» на праве собственности по адресу Абовяна 10 в Ереване.
Административный суд постановлением от 18 июля 2025 года пришел к выводу, что спор не вытекает из публичных правоотношений, поскольку существуют гражданско-правовые отношения, вытекающие из договора, следовательно, дело не подсудно административному суду. Поданный иск был направлен в Антикоррупционный суд.
Решением Антикоррупционного суда от 1 августа 2025 года дело было направлено в Кассационный суд для определения подсудности дела.
Согласно постановлению, вышеуказанное дело, согласно иску Генеральной прокуратуры к ООО «Локал Дивелоперс» о наложении ареста на недвижимое имущество, находящееся по адресу Абовяна 10 в Ереване, принадлежащее ООО «Локал Дивелоперс» на праве собственности, подлежит рассмотрению в Антикоррупционном суде.