Կոտայքի մարզում, դատախազի միջնորդագրի հիման վրա, Գառնի համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել «Բազալտե երգեհոն» («Քարերի սիմֆոնիա») տարածքում օտարված հողամասի նկատմամբ
հուլիսի 30, 2025
Կոտայքի մարզում, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում, քրեական վարույթներով վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառված շուրջ 1 միլիոն 255 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք շուրջ 483 միլիոն 500 հազար դրամի վնաս, ինչպես նաև պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակներում, դատախազի միջնորդագրի հիման վրա, համայնքին է վերադարձվել 1 անշարժ գույք:
Մասնավորապես՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, Կոտայքի մարզի դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրության արդյունքում ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա, Գառնի համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել «Բազալտե երգեհոն» («Քարերի սիմֆոնիա») բնության հուշարձան հանդիսացող տարածքում օտարված՝ 0.10519 հա մակերեսով հողատարածքի նկատմամբ (հողամասի նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը վերականգնելու աշխատանքներն ընթացքի մեջ են):

В Котайкской области на основании ходатайства прокурора восстановлены права собственности общины Гарни на отчужденный земельный участок в местности «Базальтовый орган» («Симфония камней»)
июль 30, 2025
В Котайкской области в первом полугодии 2025 года в уголовном порядке восстановлено около 483 млн 500 тыс. драм, что эквивалентно 1 млн 255 тыс. долларов США, причиненных государству и общине, а также в рамках осуществления полномочий по защите государственных (общинных) интересов по представлению прокурора общине возвращен 1 объект недвижимости.
В частности, в рамках осуществления полномочий по защите государственных (общинных) интересов на основании ходатайства, поданного по результатам проверки, проведенной Котайкской областной прокуратурой, восстановлены права собственности общины Гарни на отчужденный земельный участок площадью 0.10519 га на территории памятника природы «Базальтовый орган» («Симфония камней») (ведутся работы по восстановлению прав собственности Республики Армения на земельный участок).