Գեղարքունիքի մարզում, դատախազի միջնորդագրի հիման վրա, Մարտունի համայնքին է վերադարձվել 320.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով մարզադաշտը, առաջին կիսամյակում վերականգնվել է 17,3 միլիոն դրամի վնաս
հուլիսի 28, 2025
Գեղարքունիքի մարզում, 2025 թվականի առաջին կիսամյակում, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով (վերջնական դատական ակտերով) բավարարվել է 33.9 միլիոն դրամի գույքային հայց, որից 3 միլիոն դրամն արդեն փոխանցվել է պետական բյուջե:
Նույն ժամանակահատվածում, քրեական վարույթներով վերականգնվել է 14.3 միլիոն դրամի վնաս:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ քրեական վարույթի շրջանակում՝ դատախազի կողմից ներկայացված միջնորդագրի հիման վրա, Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի համայնքի սեփականության իրավունքն է վերականգնվել նույն համայնքի Գետափնյա 2-րդ փողոց 22 հասցեում գտնվող մարզադաշտի 6.5 հա հողամասի նկատմամբ: Շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքը՝ 320 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 123 միլիոն 224 հազար դրամ:

В Гегаркуникской области на основании ходатайства прокурора общине Мартуни возвращен стадион стоимостью 320 тыс. долларов США, в первом полугодии устранен ущерб на сумму 17,3 млн драм
июль 28, 2025
В Гегаркуникской области в первом полугодии 2025 года по искам (окончательным судебным актам) о защите государственных и общинных интересов удовлетворено имущественное требование на сумму 33,9 млн драм, из которых 3 млн драм уже перечислено в государственный бюджет.
За тот же период по уголовным производствам взыскано ущерба на сумму 14,3 млн драм.
Генеральная прокуратура сообщила, что в рамках уголовного производства на основании ходатайства прокурора восстановлены права собственности общины Мартуни Гегаркуникской области на земельный участок площадью 6.5 га стадиона, находящегося в той же общине по адресу: 2-я улица Гетапня, 22. Кадастровая стоимость, приближенная к рыночной, составляет 123 миллиона 224 тысячи драм, что эквивалентно 320 тысячам долларов США.